Brytyjczycy przejmują na polskim rynku magazynów energii
Wywodzący się z Wielkiej Brytanii deweloper magazynów energii przejmie dwa duże bateryjne projekty w Polsce. Nasz kraj ma być dla niego jednym z czterech najważniejszych biznesowych destynacji.
Brytyjski deweloper bateryjnych magazynów energii Pacific Green Technologies ogłosił przejęcie większości udziałów w dwóch projektach o docelowej pojemności 400 MWh. Moc każdego z tych magazynów ma wynosić po 50 MW.
Pacific Green nie ujawnił, od kogo kupi udziały w tych projektach. W komunikacie brytyjskiej firmy jest jedynie mowa o „międzynarodowym inwestorze aktywnym na polskim rynku”. Pierwszy z przejmowanych projektów jest zlokalizowany w pobliżu Warszawy, a drugi w południowo-zachodniej Polsce. Deweloper nie podaje dokładniejszych lokalizacji.
Pacific Green dla obu projektów chce uzyskać status gotowości do budowy pod koniec tego roku. W obu przypadkach zostały złożone wnioski o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Oba projekty mają też zostać zgłoszone do zaplanowanych na czwarty kwartał 2024 r. aukcji mocowych. W ten sposób inwestor chce zabezpieczyć część przyszłych przychodów.
– Tradycyjnie uzależniona od konwencjonalnych elektrowni polska energetyka szybko przekształca się w kierunku niesterowalnych źródeł odnawialnych, aby spełnić unijne zobowiązania wynikające z programów Fit for 55 i Net-Zero. Będzie to wymagało wdrożenia magazynów energii na skalę sieciową w całym kraju – komentuje wejście na polski rynek Scott Poulter, CEO w Pacific Green.
Polska jednym z czterech kluczowych rynków
Polska jest dla Pacific Green jednym z czterech kluczowych rynków, na których Brytyjczycy chcą realizować bateryjne inwestycje.
Na początku tego roku brytyjska firma ogłosiła zbudowanie globalnego portfela magazynów energii o docelowej pojemności 6 GWh. Brytyjczycy poinformowali wówczas, że skupiają się na projektach realizowanych przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Australii, we Włoszech i Polsce. W tych krajach Pacific Energy chce zbudować portfel projektów o całkowitej pojemności 12 GWh.
Jak na razie Pacific Energy oddał do użytku jeden, ale za to spory magazyn energii. W ramach zrealizowanego w Wielkiej Brytanii projektu o nazwie Richborough Energy Park uruchomiono bateryjny magazyn o pojemności 99,8 MWh. Jest to jedna z największych tego typu instalacji w Europie.
Pacific Energy szykuje na Wyspach jeszcze większe inwestycje. Udało mu się zamknąć finansowanie między innymi na projekt Sheaf Energy Park o docelowej pojemności 373,5 MWh.
Brytyjski deweloper podkreśla, że jest to jeden z największych bateryjnych projektów na świecie z finansowaniem bez prawa regresu. Budowa magazynu Sheaf Energy Park ma ruszyć w tym roku i ma on być gotowy w lipcu 2025 r.
Wielkie magazyny energii gotowe w 2026
Drugim najważniejszym europejskim rynkiem dla Pacific Green są Włochy. W ubiegłym roku brytyjski deweloper przejął tam większościowe udziały od firmy Sphera Energy w spółkach realizujących pięć projektów magazynowych o docelowe pojemności 2,8 GWh. Finansowanie pierwszego z projektów, o pojemności mającej wynieść aż 1,5 GWh, ma być zamknięte w tym roku. Inwestycja ma być gotowa w 2026 r.
Jeszcze większe inwestycje Pacific Energy chce realizować w Australii. Ostatnio kupił tam dwa projekty o łącznej pojemności 3 GWh. W tym roku deweloper chce na australijskim rynku zamknąć finansowanie dla swojego pierwszego projektu o pojemności 500 MWh. Ten magazyn również ma być gotowy w 2026 r.
Nowi inwestorzy na polskim rynku magazynów energii
Pacific Energy jest kolejnym zagranicznym inwestorem, który rozpoczyna działalność na polskim rynku sieciowych magazynów energii. Wcześniej w tym roku na naszym rynku pojawił się fundusz związany z ukraińską grupą energetyczną DTEK. Więcej na ten temat: Columbus sprzedaje projekt ogromnego magazynu energii.
W Polsce aktywny jest także portugalski Greenvolt, który w zakresie magazynów energii okazał się największym zwycięzcą ostatniej aukcji na rynku mocy przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o
Jak masz kasę to Polski rynek energetyczny to kura znosząca złote jajka, cenę za energię można podwyższać bez końca a i tak Polak zapłaci nawet jak będzie przekraczała o 300% średnią europejską. Niech ktoś mi powie czy kiedyś ktoś weźmie się za te molochy energetyczne w naszym kraju które są wiecznie zadłużone i nic nie robią.