Aira rusza z produkcją pomp ciepła w Polsce
Aira rozpoczyna produkcję pomp ciepła w fabryce we Wrocławiu. W tym samym miejscu jeszcze kilka miesięcy wcześniej inna szwedzka firma – Volvo – produkowała autobusy elektryczne.
Szwedzka Aira ogłosiła rozpoczęcie działalności fabryki pomp ciepła we Wrocławiu. Docelowo w halach o powierzchni 220 tys. m2 ma powstawać nawet 500 tys. pomp ciepła rocznie. W ciągu dekady pracę w fabryce ma znaleźć 2 tys. osób.
Zakład we Wrocławiu wybrano ze względu na wykwalifikowaną kadrę i doskonałe zaplecze, które umożliwia firmie Aira przyspieszenie produkcji – napisała w komunikacie Aira.
Zaplecze produkcyjne wspomniane w komunikacie szwedzkiej firmy zostało zbudowane przez Volvo. które w ostatnich latach w swojej wrocławskiej fabryce skupiło się na produkcji autobusów elektrycznych, ale ostatnio zdecydowało o zakończeniu działalności w tym obszarze.
Aira została utworzona w ramach szwedzkiej grupy Vargas zaledwie w 2022 r. Do Vargas należy także producent baterii do samochodów elektrycznych i magazynów energii – Northvolt. Jedną z fabryk baterii Northvolt niedawno uruchomiono w Gdańsku. Do szwedzkiej grupy należy także producent magazynów energii Polarium oraz H2 Green Steel, firma, która pracuje nad wdrożeniem zeroemisyjnej produkcji stali.
Pompy ciepła dla 5 mln domów
Zakup wrocławskiej fabryki od Volvo Aira uzgodniła w 2023 r. Inwestycja wyceniona przez Szwedów na 300 mln euro ma im pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest zaopatrzenie w pompy ciepła w ciągu najbliższej dekady 5 mln gospodarstw domowych w Europie.
Dotychczas Aira uruchomiła swoje oddziały w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
– Obecnie domy w całej Europie nadal ogrzewa 130 mln kotłów. To oznacza szansę biznesową. Pompy ciepła znacznie zmniejszają rachunki klientów za ogrzewanie, redukując emisję gazów cieplarnianych. Nasz polski zakład produkcyjny ma kluczowe znaczenie dla tej transformacji – komentuje Martin Lewerth, CEO w Grupie Aira.
Na rozwój produkcji pomp ciepła we Wrocławiu na początku tego roku Aira zebrała od inwestorów w kolejnej transzy finansowania 145 mln euro. Jednocześnie do grona udziałowców szwedzkiej firmy dołączyły fundusze Altor, Kinnevik i Temasek, Burda, Collaborative Fund, Creades, Lingotto, Nesta Impact Investment, a także Statkraft Ventures – fundusz związany z norweską grupą energetyczną Statkraft.
Oprócz finansowania od międzynarodowych inwestorów na uruchomienie we Wrocławiu produkcji pomp ciepła polski rząd przyznał spółce Aira 15 mln euro.
.
.
Dolny Śląsk zagłębiem pomp ciepła
Wrocławska fabryka firmy Aira będzie jednym z kilku dużych zakładów produkcji pomp ciepła powstających w województwie dolnośląskim.
W Legnicy powstanie zakład Viessmanna, w którym planowana produkcja ma sięgnąć około 150 tys. pomp ciepła rocznie. Inwestycja będzie kosztować 200 mln euro. Pracę w fabryce ma znaleźć nawet 3 tys. osób.
Także Bosch poinformował, że wybuduje w województwie dolnośląskim fabrykę pomp ciepła, inwestując niemal 1,2 mld zł. Zakład powstanie w Dobromierzu koło Świdnicy i rozpocznie produkcję na przełomie 2025 i 2026 r. Do 2027 r. zatrudnienie w nim ma znaleźć około 500 pracowników.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ja już to widzę skoro topowym producentą zajęło 30 lat aby stworzyć dobry produkt to nasi to zrobią w kilka miesięcy ja już tyle lat robię w tej branży że poza dobrą polską pompa gruntową to innej nie widziałem, wszystkie produkty powietrzne to tanie składaki z chin tylko z polskim napisem.
Good luck…. przy takich stokach jak mają polscy dystrybutorzy, kupią je od was za 6-7 lat haha
Marian jaka to jest polska pompa ciepła?
Corab, euros energy, galmet, domito, kołton…
Sprowadzają z chin zmieniają naklejki i sprzedają jako made in UE.parodia.A kadra zarządzająca pochodzi z Volvo więc nie wróżę długiej działalności tej firmie bo od samego początku mają taki sam styl zarządzania jak w Volvo.Kadra lidersko kierownicza do niczego się nie nadaje. Wstyd Aira że na lepszych ludzi was nie stać.
A czy prąd do ich zasilania zimą będą również produkować?
Co to za wynalazek? Ma ktoś więcej informacji?
Tusk zadbał o niemiecki biznes a Polacy będą zmuszeni kupować i wzbogacać niemiecka gospodarkę tak was puścił kantem wasz wódz z za odry
Do Marcin bardzo fajne pompy produkował Ślązak on projektował pompy ciepła dla Nateo i te produkty działają do dziś i o dziwo nic się z nimi nie dzieje tylko ten facet gdzieś znikł z 6 lat temu i sam jestem ciekaw co on teraz robi.
1
1J82kBZ5t
1-1); waitfor delay '0:0:15′ —
1
1