Inwestycje w fotowoltaikę. Polska wypadła z pierwszej dziesiątki

Inwestycje w fotowoltaikę. Polska wypadła z pierwszej dziesiątki
Unsplash

Dane za ubiegły rok potwierdzają, że globalne inwestycje w fotowoltaikę rosną w niesamowitym tempie. Nasz kraj – mimo że w zeszłym roku utrzymał inwestycje w PV na wysokim poziomie – wypadł z pierwszej dziesiątki największych rynków fotowoltaicznych na świecie.

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE) opublikowało raport „Global Market Outlook for Solar Power 2024-2028”. Podsumowano w nim ubiegłoroczne inwestycje na globalnym rynku PV.

SolarPower Europe podaje, że w 2023 r. na całym świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 447 GW. To wzrost względem inwestycji z 2022 r. o 87 proc. Eksperci stowarzyszenia odnotowują, że procentowo tak dużego wzrostu nie było od 2010 r., kiedy globalny rynek PV stanowił jeszcze jedynie 4 proc. obecnej wielkości.

REKLAMA

Fotowoltaika w 2023 r. zdominowała inwestycje na globalnym rynku energetyki odnawialnej, odpowiadając za 78 proc. nowych mocy. Energetyka wiatrowa miała udział na poziomie 20 proc. (117 GW). Z kolei udział energetyki wodnej wyniósł jedynie 1,2 proc. (7 GW nowych mocy), a energetyki biomasowej był jeszcze niższy (4 GW).

Aktualna prognoza SPE, jeśli chodzi o tegoroczne inwestycje na globalnym rynku PV, zakłada zwiększenie zainstalowanych globalnie mocy wytwórczych o 544 GW. Stanowiłoby to 22-proc. wzrost względem wyniku z 2023 r.

Chiny mają nadal wiele do zrobienia

O zeszłorocznym wzroście globalnego rynku PV – podobnie jak we wcześniejszych latach – zdecydowała rosnąca skala inwestycji w Chinach. Ten kraj odpowiadał za 57 proc. nowych mocy w globalnej fotowoltaice uruchomionych w 2023 r. Wzrost inwestycji w PV w Państwie Środka w zeszłym roku wyniósł 167 proc. w porównaniu do 2022 r.

SolarPower Europe odnotowuje jednocześnie, że pomimo rekordowych inwestycji w fotowoltaikę, które notują w ostatnich latach Chiny, zainstalowana moc PV w przeliczeniu na mieszkańca pozostaje w tym kraju nadal stosunkowo niewielka. Wynosiła w zeszłym roku 460 W na osobę i jest to wynik daleki od liderów w tym zakresie. W Australii zainstalowana moc PV w przeliczeniu na mieszkańca w zeszłym roku wynosiła 1359 W.

Polska poza pierwszą dziesiątką

Boom na inwestycje w fotowoltaikę w Polsce w ostatnich latach sprawił, że w poprzednim raporcie SPE nasz kraj znalazł się na 8. miejscu na świecie pod względem nowych mocy w PV oddanych do użytku 2022 r.

Z wynikiem 4,5 GW nowych mocy wyprzedziliśmy Holandię (4,1 GW) i Australię (4 GW). W najnowszym raporcie SPE wypadliśmy jednak z pierwszej dziesiątki największych rynków PV na świecie. Stało się tak, mimo że w 2023 r. nasz rynek utrzymał wysokie tempo inwestycji z wynikiem 4,6 GW nowych mocy.

REKLAMA

W rankingu największych rynków na świecie pod względem fotowoltaiki uruchomionej w 2023 r. na pierwszym miejscu znalazły się Chiny z wynikiem 253 GW. Drugie miejsce przypadło Stanom Zjednoczonym (32,4 GW), a trzecie Brazylii (15,4 GW). Dopiero na czwartym miejscu znalazł się największy europejski rynek PV, czyli Niemcy – z wynikiem 15 GW nowych elektrowni PV.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze kolejno: Indie (12,5 GW), Hiszpania (8,9 GW), Japonia (6,2 GW), Włochy (5,2 GW), Australia (5,1 GW) oraz Holandia (4,9 GW).

 

Największe rynki fotowoltaiczne na świecie w 2023 roku
Największe rynki fotowoltaiczne na świecie w 2023 (dane w GW). Źródło: SolarPower Europe

Polska na szóstym miejscu w Europie?

Analitycy SolarPower Europe podali niższą wartość całkowitej mocy fotowoltaiki w Polsce na koniec 2023 r. (16,8 GW), niż odnotowała choćby Agencja Rynku Energii (17,05 GW). Prognoza SPE na najbliższe lata dla polskiego rynku PV wygląda jednak bardzo optymistycznie.

Stowarzyszenie szacuje, że w latach 2024-2028 w Polsce powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 22,6 GW. Dzięki temu na koniec 2028 r. całkowita moc PV w naszym kraju wzrosłaby do niemal 40 GW.

Większą zainstalowaną moc w fotowoltaice do tego czasu mają mieć w Europie: Niemcy (186,5 GW), Hiszpania (82,2 GW), Włochy (64,3 GW), Francja (47,4 GW) i Holandia (44 GW). Jeśli ten scenariusz się spełni, za cztery lata powinniśmy być szóstym rynkiem w Europie pod względem zainstalowanej mocy w PV.

Prognoza SPE zakłada, że w 2028 r. na świecie największymi rynkami pod względem zainstalowanej mocy będą Chiny (2,42 TW), następnie USA (462 GW) i Indie (242 GW).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.