Jak sprawdzić, czy pompa ciepła pasuje do naszego domu?
Jak sprawdzić, czy dom jest gotowy na efektywne wykorzystanie pompy ciepła? W ramach kampanii „Pompuj ciepło z głową” Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wskazuje, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na montaż pompy ciepła w starszym domu. Organizacja podkreśla kilka istotnych kwestii, które pozwolą zoptymalizować inwestycję.
Pompa ciepła to jedna z najnowocześniejszych technologii grzewczych dla domów. Jak zapewnia PORT PC, łączy ona kilka istotnych cech – wykorzystanie energii odnawialnej, minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, zapewnienie wysokiej efektywności ogrzewania oraz komfortowej obsługi przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji. To sprawia, że technologia ta intensywnie się rozwija, zastępując inne rozwiązania grzewcze. Dotyczy to nie tylko nowych, ale i starszych budynków. Warto jednak pamiętać, że im lepiej dom jest przygotowany na takie rozwiązanie, tym większe korzyści można osiągnąć.
PORT PC podkreśla, że nowo budowane domy zwykle mają znacznie lepszą izolację termiczną i dużo niższe zapotrzebowanie jednostkowe na energię cieplną (zgodnie z wymogami aktualnych przepisów tzw. warunków technicznych WT 2021), a często także niskotemperaturowy układ grzewczy. Te czynniki sprawiają, że w takich budynkach pompa ciepła może pracować z maksymalną efektywnością.
Organizacja zapewnia jednak, że – jak potwierdzają badania monitoringowe – również w starszych domach, w których nie przeprowadzono termomodernizacji, można uzyskać dobre rezultaty. Jednak aby uzyskać odpowiedni komfort termiczny, wygodę użytkową i redukcję kosztów ogrzewania, decydując się na montaż pompy ciepła w starszym budynku, warto wcześniej przeanalizować kilka istotnych kwestii.
Ile ciepła i wody?
PORT PC podpowiada, że w pierwszej kolejności należy ocenić zapotrzebowanie na ciepło w domu. Dotyczy to ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepła potrzebnego do przygotowania ciepłej wody użytkowej dla domowników. Dokładna ocena zapotrzebowania na ciepło pozwoli prawidłowo dobrać pompę ciepła, zapewni wysoką efektywność jej pracy i późniejsze koszty eksploatacji.
Organizacja uczula, że pompa ciepła nie nadaje się do domów, które są tzw. wampirami energetycznymi i potrzebują od kilku do kilkunastu razy więcej energii na ogrzewanie pomieszczeń niż dobrze zaizolowane budynki. W takich domach w pierwszej kolejności należy kompleksowo ograniczyć straty ciepła, izolując ściany, strop i dach, a także wymieniając nieszczelne okna. Bez przeprowadzenia takich inwestycji żadne nowoczesne urządzenie grzewcze – ani pompa ciepła, ani kocioł – nie sprawdzi się, przede wszystkim dlatego, że znacznie wzrosną koszty jego eksploatacji.
Eksperci z PORT PC podkreślają także konieczność sprawdzenia przydatności posiadanej instalacji grzewczej pod kątem efektywnej współpracy z pompą ciepła. Organizacja zwraca uwagę, że w pewnym zakresie takiej oceny można dokonać samemu, jednak ostatecznie niezbędne będzie wsparcie profesjonalnego instalatora, który specjalizuje się w montażu pomp ciepła.
Jaka moc?
Wsparcia profesjonalisty będziemy także potrzebować do obliczenia całkowitego zapotrzebowania na moc elektryczną w budynku po podłączeniu pompy ciepła w odniesieniu do istniejącej mocy przyłączeniowej. Niezbędne może okazać się złożenie wniosku o zwiększenie mocy przyłączeniowej, szczególnie jeśli rozważamy montaż pompy ciepła typu powietrze-woda z grzałką elektryczną. Specjalista powinien jednak wskazać rozwiązania alternatywne, np. zastosowanie nowoczesnego systemu zarządzania energią w budynku czy też montaż instalacji fotowoltaicznej.
Kolejnym ważnym obszarem, który należy ocenić, zanim zamontujemy pompę ciepła, jest potencjał wykorzystania przez urządzenie naturalnych zasobów energii w otoczeniu budynku. Chodzi tu o optymalny dobór dolnego źródła ciepła, z którego będzie korzystać pompa ciepła.
Audyt energetyczny domu
PORT PC podpowiada, że planując montaż pompy ciepła w starszym domu, warto zlecić wykonanie audytu energetycznego budynku. Pozwoli on dokładnie ustalić aktualne zapotrzebowanie domu na ciepło do ogrzewania, a co za tym idzie, dopasować pompę ciepła do potrzeb energetycznych budynku. Nawet jeśli dysponujemy dokumentacją projektową budynku, zawarte w niej dane mogą być nieaktualne. Czasem bowiem już w trakcie budowy domu lub podczas jego użytkowania dokonuje się zmian, które zmieniają to zapotrzebowanie. Przyczynia się do tego choćby wstawienie nowych okien czy ich wymiana, a także zagospodarowanie poddasza, remont dachu, a nawet wymiana grzejników.
Dzięki audytowi energetycznemu dowiemy się również, czy budynek wymaga termomodernizacji i w jakim zakresie, jakie działania przyniosą najlepsze rezultaty, o ile można obniżyć zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, jaką pompę ciepła najlepiej wybrać oraz jakie oszczędności finansowe przyniesie inwestycja.
Warto podkreślić, że w programie Czyste Powietrze na audyt przeznaczono dodatkowe dofinansowanie, jeśli posłuży on do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynku. Z kolei przy termomodernizacji połączonej z montażem pompy ciepła program Czyste Powietrze zapewnia zwiększoną intensywność dofinansowania i najwyższe kwoty dotacji.
PORT PC zwraca uwagę, że termomodernizacja nie jest jednak warunkiem uzyskania komfortu cieplnego w budynku z pompą ciepła. Także do domów o zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło można dobrać takie urządzenie, która da tyle ciepła, ile trzeba. Organizacja podpowiada jednak, że przeprowadzenie termomodernizacji pozwala dobrać pompę ciepła o mniejszej mocy, która zwykle jest tańsza, a także zredukować zużycie przez nią energii. To przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania.
Taniej i bardziej ekologicznie
PORT PC podkreśla, że montaż pompy ciepła – mimo relatywnie wysokich cen energii elektrycznej − pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Korzyści finansowe z inwestycji w pompę ciepła według organizacji mają systematycznie wzrastać, ponieważ stosowanie rozwiązań opartych na paliwach kopalnych będzie coraz droższe. Z kolei energia elektryczna potrzebna do zasilania tych urządzeń grzewczych będzie coraz tańsza. W coraz większym stopniu będzie ona bowiem wytwarzana z odnawialnych źródeł energii.
PORT PC wskazuje jeszcze na jedną ważną kwestię. Domy wyposażone w pompy ciepła zyskują na wartości rynkowej i wiele wskazuje na to, że już niebawem ich właściciele będą mogli liczyć na preferencyjne warunki kredytowania i ubezpieczenia w związku z wykorzystaniem tych nowoczesnych i efektywnych urządzeń grzewczych.
Znaczącą zaletą pomp ciepła jest również to, że można je zasilać z fotowoltaiki. Takie połączenie może nawet o połowę obniżyć koszt ich pracy na potrzeby grzewcze, jednocześnie podnosząc opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. PORT PC zwraca uwagę, że korzyści mogą być jeszcze większe, jeśli pompę ciepła wykorzystamy także do chłodzenia budynku latem. Warto z czasem uzupełnić taki układ o dodatkowy magazyn energii.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie kampanii „Pompuj ciepło z głową”.
W ramach kampanii „Pompuj ciepło z głową” PORT PC podkreśla także najważniejsze aspekty wyboru instalatora do montażu pompy ciepła. Organizacja uczula, że źle dobrana pompa lub nieprofesjonalny montaż nie zapewnią bezpiecznej i efektywnej pracy urządzenia. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule: PORT PC podpowiada, jak wybrać instalatora pompy ciepła.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Trzeba ją zamontować i na nią popatrzeć. Wtedy będzie wiadomo.
Dom szeregowy, 120 m2 plus poddasze nieużywane. Okna na piętrze trzyszybowe. Rok budowy 1995 zatem niezbyt termiczne zabezpieczony (ściana pustak ceramiczny Max 30 cm + welna mineralna 5cm + cegła dziurawka 12cm) przy czym welna raczej niestarannie wsadzona w ten mur. Do tego boazeria PCV jako zewnętrzna warstwa ochronna. Pompa Panasonic Aquarea 9 kW. Pompa tylko do ogrzewania domu (podlogowka). Za miniony sezon grzewczy (październik-maj) zużyła około 2400 kwh. (według odczytu z jej panelu). Trzeba jeszcze doliczyć jakieś 300 kwh na pompę obiegową.
Odnoszę wrażenie że to raczej dobry wynik (?) – mam 8 kWp fotowoltaiki na dachu więc szacuję (na podstawie bieżących odczytów licznikow) że dopłacę Tauronowi max za 200 kwh.
Czy ktoś ma może jakieś uwagi?
Rozwijana moc głupoty i okłamywania. 5 krajów Bałkańskich bez prądu. Czy to temperatura spowodowała? Poniekąd, ale przede wszystkim głupota. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania w niektórych krajach do 30 %, a wzrost zasilania co najwyżej kilka %. I mamy gotowy efekt bałkański. I w bezmyślności i głupocie pędzimy na tą ścianę. Inny przykład styczeń tego roku i Oslo. Atak ostrej zimy. Odłączenie zasilania bazy autobusów elektrycznych aby uratować przed podobną sytuacją jak teraz na Bałkanach. Rozumiem. Firmy chcą zarobić na tym, ludzie też. Ale podziwiam głupotę i krótkowzroczność polityków. Podejmują idiotyczne i kosztowne decyzję nie przewidując kompletnie konsekwencji swoich decyzji.
Za dużo jest sciemy i bajerowania, pompę dobieramy z rozsądkiem, jest proste urządzenie. Jeśli już dom był ogrzewany gazem lub węglem to wystarczy porównać ile gazu lub węgla spaliliśmy pomnożyć to przez sprawność urządzeń i porównać z mocą pompy i nie iść w kierunku zwiększania mocy pompy tylko raczej w ocieplenie chałupy gdzie 15 cm styropianu to minimum, nie mówiąc o oknach i stropie, no i następna ciekawostka , jeśli uważasz ze temperatura w zimie ma być 24 stopnie to zejdź na ziemie, bo wystarczy 21 stopni!!! a jeśli ci zimno to ubierz sweter!!! Większość Polaków uważa że w zimie ma być cieplej niż w lecie to paranoja i kieszeń Ci podpowie jakie maja być temperatury w domu- niższe niż w lecie!!! trzymaj się tego a opłaty spadną ci diametralnie!!! No i następne oszustwo energetyków ,ze w nocy ma być kocioł czy pompa wyłaczone , zapomnij zrób cały dzień 21 stopni , a poczujesz super komfort, jak ci za gorąco to zakręć kaloryfer!!!
W ZASADZIE TO PRZECHODZIMY TYLKO NA PRĄD ELEKTRYCZNY . JEST TO DECYZJA WYŁĄCZNIE POLITYCZNA I RUJNUJĄCA DYWERSYFIKACJĘ . DO TEGO AUTA RACZEJ WYŁĄCZNIE ELEKTRYCZNE . NIE ZDZIWMY SIĘ ZATEM KIEDYŚ PRZY ZIMIE STULECIA , ŻE TO WSZYSTKO NIE WYTRZYMA OBCIĄŻENIA I PADNIE . DOJDZIE DO WIELU NIEPOTRZEBNYCH ZGONÓW Z ZOMNA I KTO ZA TO ODPOWIE ?