Tauron: Klimatyzacja może zwiększyć autokonsumpcję o 10 proc.
Tauron podkreśla, że nawet 100 proc. energii do zasilania klimatyzacji w domach prosumentów może pochodzić latem z ich instalacji fotowoltaicznych.
Prosumenci, którzy zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej przez nich energii elektrycznej, mogą liczyć na największe oszczędności – co nabiera znaczenia w kontekście wdrażanych zmian w zakresie rozliczeń nadwyżek nieskonsumowanej przez prosumentów energii.
Do tej kwestii odnosi się Tauron, podkreślając, że autokonsumpcja wyraźnie rośnie, gdy prosument korzysta w swoim domu z klimatyzacji.
Tauron wylicza, że gospodarstwo domowe korzystające z klimatyzatora o mocy chłodzenia 3,5 kW, który jest używany przez 4 godziny dziennie, w okresie 3 upalnych miesięcy zużyje 300 kWh. Przy założeniu, że produkcja z instalacji fotowoltaicznej i zużycie energii mieszczą się w granicach 3000 kWh, wówczas chłodzenie budynku, gdy energii słonecznej jest najwięcej, pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji o około 10 proc.
– Wykorzystanie przynajmniej 40 proc. energii elektrycznej z domowej instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby to istotna optymalizacja opłacalności instalacji. Sama klimatyzacja może zwiększyć poziom autokonsumpcji nawet o 10 proc. w skali roku – mówi Rafał Kocoł, ekspert ds. fotowoltaiki w spółce Tauron Sprzedaż.
Rewersyjne pompy ciepła
Tauron zaznacza, że w zwiększeniu autokonsumpcji pomaga domowy magazyn energii, który może dostarczać energię pobraną z fotowoltaiki i wykorzystać ją do zasilenia klimatyzacji i innych domowych urządzeń wieczorami i w nocy. Jednocześnie nawet 100 proc. energii potrzebnej do zasilenia urządzenia może pochodzić bezpośrednio ze słońca. Wystarczy odpowiednie sterowanie urządzeniem, aby dopasować pracę klimatyzacji do warunków atmosferycznych i pracy instalacji PV.
Tauron zaznacza, że nowoczesne klimatyzatory to nie tylko technologia przydatna podczas letnich upałów. To również rewersyjne pompy ciepła, czyli urządzenia umożliwiające także ogrzewanie. W okresach przejściowych, wiosną i jesienią, pozwalają one na dogrzewanie pomieszczeń w budynku, co dodatkowo zwiększa komfort termiczny.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Na siłę nie będę montował i używał czegoś co nie jest mi potrzebne.
Złodzieje. Moja instalacja fotowoltaiczna wyłącza się o 8.45 a włącza o 16.30 bo napiecie w domu jest 260 v. Po mailach i pismach dostaje odpowiedzi, u nas napięcie jest ok z wyrazami szacunku. Nas urządzenie pomiarowe czekam 2 miesiące. A oni piszą o auto konsumpcji. Pieniądze wywalone w błoto. Banda złodziei i oszustów.
Mariusz@ Jakim cudem masz 260V? Nie wierzę w twoje insynuacje. Ty najpierw napisz jakiej mocy masz instalację Foto, i w jakim stanie jest instalacja w Twoim domu. Może miedzy licznikiem a falownikiem masz taki opór, niedostosowane przewody do mocy albo gdzieś na połączeniach opór, że falownik niepotrzebnie musi podnosić napięcie. Wystarczy, że jedna faza będzie robić problem i falownik wyłączy produkcję.
Za całym szacunkiem, klimatyzowanie pomieszczeń powinno być realizowane przede wszystkim o odwrócony obieg gruntowego wymiennika ciepła. Odnośnie instalacji PV natomiast, to powinna być dobrana, możliwie skrupulatnie, pod potrzeby. Ogólnie tak, szukajmy maksymalizacji autokonsumpcji, zawsze jednak w efektywny sposób.
Jaka będzie optymalna FV do pompy ciepła służącej do ogrzewania domu? Bo po to ludzie w większości montowali panele, no ale do tego rząd sprowadził, że tylko auto konsumpcja jest opłacalna, no a że potrzeby domów latem na prąd są znikome to o to mamy takie rady jak ten artykuł. Masz panele to kup dodatkowo prądożerne urządzenie i używaj 4 godziny dziennie to nie dość, że nie wprowadzisz prądu do sieci to jeszcze go z sieci pobierzesz. I cyk, panele na dachu i latem rachunek za prąd jak w zimie.
To jeszcze dla poprawienia auto konsumpcji nie będę wyłączał światła, a jak włączę piecyk to może nawet wzrośnie do 20%. Genialne. Na wuj mi były te panele.
Zygi Budynek jest nowy ma 2 lata, instalacja również. Ma moc 9.55 KWP. Instalacja jest wykonana z należytą starannością. Falownik nie generuje napięcia w domu bo jak pisałem wcześniej w słoneczny dzień wyłącza się o 8:45 bo napięcie w sieci wzrasta do ponad 253 v. Zabezpieczenie powoduje że falownik do 16 tej się nie włącza, ponieważ napięcie które dochodzi do domu na to nie pozwala. 260 to ja mam na zaciskach na wejściu do domu przy wyłączonej foto. Zresztą elektryk na stałe mi taki miernik zainstalował. Uzysk z takiej instalacji powinien być około 60 kWh a jest 10 do 15. Pozdro
Mariusz@ To się kwalifikuje do natychmiastowej interwencji gdyż jeżeli u ciebie bez falownika jest tyle, to ewidentnie sąsiedzi podbijają na nielegalnych ustawieniach falownikach napięcie. Dla energetyki, to nie problem zdiagnozować kto przekracza normy. Zrób pomiary, nagraj to a najlepiej z elektrykiem z papierami, udaj się do siedziby i postrasz konsekwencjami o odszkodowanie na wypadek uszkodzenia urządzeń w domu. Twoje poprzednie zgłoszenie ktoś olał i tyle.
Dlaczego jest dyskryminacja między prosumentami dlaczego wszyscy nie mogą mieć net- Merling czy tak trudno to zrobić i nie kombinować z rozliczaniem godzinowym które nie jest tak korzystne jak net- Merling wtedy nikt by nie narzekał
@Zygi – u mojego kolegi jest identyczna sytuacja, byłem osobiście mierzyć napięcie na złączu kablowym do budynku, stara sieć dużo instalacji w sąsiedztwie, tauron olewa sprawę. Mikroinstalacja kolegi to 4,5kW na gruncie, przypięte na jeden string sofara 4.4, odłączyliśmy połowę paneli ze stringu, sofar startuje bez problemu, coś tam produkuje do sieci, wyłącza się nadal w tych samych godzinach. Te pozostałe 5 paneli podłaczyliśmy do bojlera przez przetwornicę 3kW, przynajmniej wodę zagrzeje, bo wcześniej jeszcze bojler z sieci ciągnął a fotowoltaika stala bezczynnie.
Mietek@ Wystarczyło grzałkę 3 fazową do bojlera włożyć i by też obniżyło napięcie. Falowniki mają tak głupie ustawienie, że wystarcz przekroczyć napięcie na 1 fazie a on wyłącza wszystkie.
Basen ogrodowy podgrzewany, sauna i jacuzzi też zwiększają autokonsumpcję, ale ich montaż tak jak i klimatyzatora nie zmniejsza rachunku. Jak trzeba być oderwanym od rzeczywistości aby rozgoryczonym klientom proponować takie rozwiązanie?