Pierwsza zagraniczna farma fotowoltaiczna polskiego dewelopera gotowa
Największy krajowy deweloper elektrowni fotowoltaicznych R.Power od kilku lat rozwija projekty na zagranicznych rynkach. Teraz spółka pochwaliła się efektami tej działalności w postaci uruchomienia swojej pierwszej zagranicznej farmy PV.
R.Power buduje elektrownie fotowoltaiczne w naszym kraju od ponad dekady. Spółka wykorzystała koniunkturę na rynku naziemnych farm PV, która pojawiła się w Polsce zwłaszcza po uruchomieniu systemu aukcyjnego. Obecnie R.Power jest jednym z liderem polskiego rynku, jeśli chodzi o portfel zrealizowanych i będących w przygotowaniu projektów PV.
Swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną w Polsce R.Power uruchomił w 2014 r. Teraz po 10 latach spółka ogłasza uruchomienie swojej pierwszej zagranicznej farmy PV. Chodzi o elektrownię fotowoltaiczną o mocy 8,4 MWp wybudowaną w południowej Portugalii w pobliżu miasta Evora.
Wyjątkowo wysoka produkcja energii
R.Power liczy na bardzo wysoką produkcję energii z tej instalacji. Deweloper zakłada, że roczna produkcja energii sięgnie aż 16 GWh i zapewnia, że jest to najwyższa możliwa do osiągnięcia generacja z PV na terenie Unii Europejskiej w przeliczeniu na zainstalowaną moc.
Oprócz świetnego nasłonecznienia występującego na południu Portugalii do takiego wyniku ma się przyczynić zastosowanie dwustronnych modułów PV oraz trackerów, które zoptymalizują uzyski energii. W inwestycji wykorzystano 15 tys. modułów fotowoltaicznych, które zainstalowano na terenie 16 hektarów.
Energia wytwarzana na pierwszej zagranicznej farmie fotowoltaicznej R.Power zostanie sprzedana w ramach umowy PPA (Power Purchase Agreement) zawartej z jednym z wiodących, europejskich podmiotów sektora energetycznego (R.Power nie podaje jego nazwy).
Nomad Electric w projekcie
Elektrownia PV w pobliżu Evory została zbudowana przez polską spółkę Nomad Electric, a za jej eksploatację i serwis odpowiedzialna będzie spółka Nomad Electric Services.
Portugalia była pierwszym zagranicznym rynkiem, na którym działalność rozpoczął R.Power. Obecnie polska firma przygotowuje się do wybudowania w tym kraju kolejnych siedmiu elektrowni fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 70 MWp.
R.Power deklaruje, że w najbliższych miesiącach rozpocznie także budowę pierwszych trzech farm PV w Rumunii. Kolejne farmy spółka planuje budować w Hiszpanii i Niemczech. Działania te są częścią strategii internacjonalizacji produkcji energii elektrycznej grupy i dywersyfikacji jej działalności poza Polską.
Aktualnie R.Power rozwija portfel projektów o mocy ponad 26 GWp (w tym także projektów magazynów energii), oferując sprzedaż energii w formule umów PPA. Obecnie polska firma zatrudnia 488 osób i posiada oddziały w siedmiu krajach Unii Europejskiej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czy widzicie z lotu ptaka jak oni niszczą naszą planetę!!mówią o zielonej transformacji a ile zieleni zniszczyli tworząc pustynię! Gdzie jest to zielone gówno co!!!!😭😭😭
Mam działki
A pod panelami, goła, pozbawiona roślinności ziemia,wysychająca, erodująca, nie zatrzymująca wody. Raczej mało ekologiczne
Powinni zakazać montażu farm fotowoltaicznych bezpośrednio na gruntach. Ile to się pola marnuje! Panele powinny być tylko na dachu! Ale nie dadzą przecież zarobić prostym ludziom bo lobby dorwało się do żyły złota. Zlikwidowali ludziom upusty a jeszcze pewnie coś utrudnią. Prawda jest taka że w słoneczne dni za dużo jest energii i nie mają już co z tym zrobić… Ekologom to jakoś nie przeszkadza że tyle gruntów ulega degradacji? Bo są na pasku lobbystów. Problemem są duże farmy nie mali prosumenci. Np. jedna farma o mocy 100MW jest równoważna 10tys. małych prosumentów licząc po 10kW.