Ponad 300 mln zł dofinansowania dla MŚP na efektywność energetyczną
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zainteresowane inwestycjami w poprawę efektywności energetycznej i gospodarki materiałowej mogą otrzymać dofinansowanie na wdrażanie innowacji sprzyjających gospodarce obiegu zamkniętego.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania A2.2.1. „Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ”. Inwestycja jest realizowana z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Dla kogo dofinansowanie?
O wsparcie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które prowadzą działalność na terenie Polski.
Dofinansowanie otrzymają projekty, które dążą do przekształcenia modelu biznesowego przedsiębiorstwa w sposób uwzględniający zasady gospodarki cyrkularnej. Inwestycje muszą być związane z wdrażaniem technologii środowiskowych, w tym rozwiązań z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Taki model biznesowy minimalizuje zużycie surowców i powstawanie odpadów. Jego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii.
W wyniku realizacji projektu przedsiębiorstwo powinno poprawić gospodarkę materiałową (np. zmniejszyć zużycie surowców pierwotnych), zwiększyć efektywność energetyczną (np. poprzez izolację termiczną lub stosowanie energooszczędnych urządzeń) oraz iść w kierunku zerowej ilości odpadów (np. przez zamknięte pętle procesów, w których odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji).
Arkadiusz Dewódzki, dyrektor Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w PARP, podkreśla, że dodatkowo premiowane będą przedsięwzięcia, które spełniają jednocześnie kilka powyższych celów. Dofinansowanie mają szansę otrzymać projekty odpowiadające na regulacje unijne i krajowe, m.in „Mapę drogową transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego”.
Na co dofinansowanie?
Wsparcie można otrzymać na projekty, które skupiają się na inwestycjach w infrastrukturę i wyposażenie, ochronę środowiska i gatunków, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz podnoszenie efektywności energetycznej. Dofinansowanie można otrzymać także na wdrożenie wyników badań.
Dofinansowaniem mogą być objęte:
- zaprojektowanie i przeprowadzenie niezbędnych prac dostosowawczych (prace budowlane, remonty),
- zakupy lub zaprojektowanie nowych technologii,
- zakupy inwestycyjne (np. zakup środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane, zakup wyposażenia, oprogramowania i innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, zakup bardziej przyjaznych dla środowiska maszyn, zakup robót i materiałów budowlanych);
- szkolenia i przekwalifikowanie pracowników.
Wśród kryteriów wyboru projektów do dofinansowania ważne są: finansowa wykonalność projektu, posiadanie odpowiednich zasobów do wdrożenia oraz inwestycje o potencjale rynkowym i szybkim okresie zwrotu.
Ile przeznaczono na dofinansowanie?
Kiedy i jak składać wnioski?
Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia. Rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia nie może nastąpić później niż w ciągu sześciu miesięcy od złożenia wniosku o objęcie projektu wsparciem. Realizację inwestycji należy zakończyć do 31 marca 2026 r.
Wnioski będzie można składać od 25 czerwca do 10 sierpnia br. za pośrednictwem systemu LSI.
Lista dokumentów niezbędnych do podpisania umowy oraz regulamin i kryteria naboru dostępne są na stronie PARP.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.