Cable pooling: wiatr i fotowoltaika to idealni partnerzy
W Polsce weszły w życie regulacje umożliwiające współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej czyli tzw. cable pooling. Mechanizm ten pozwala na to, aby dwie lub więcej instalacji OZE korzystały z jednego przyłącza do sieci. Dzięki temu możliwe jest wspólne używanie punktów przyłączenia przez różne elektrownie generujące energię ze źródeł odnawialnych. Pomaga to w przeprowadzeniu transformacji energetycznej i pozwala uniknąć kosztownej rozbudowy sieci. Turbiny wiatrowe i elektrownie słoneczne stanowią idealne połączenie. Jakie możliwości zyskują właściciele i inwestorzy oraz co muszą wziąć pod uwagę?
Ponieważ w coraz większym stopniu odchodzi się od elektrowni konwencjonalnych, zgodnie z planami rządu w 2030 r. Polska będzie potrzebować co najmniej 50 GW mocy z lądowych farm wiatrowych i fotowoltaiki. Opublikowany przez Forum Energii raport „Łączenie źródeł OZE. Potencjał cable pooling w Polsce” przewiduje zwiększone zapotrzebowanie na OZE w związku z elektryfikacją transportu, upowszechnieniem pomp ciepła oraz rozwojem zielonego wodoru. Publiczna sieć elektroenergetyczna dysponuje jednak ograniczonymi mocami przyłączeniowymi. Z tego powodu w ostatnich latach wielu projektom z zakresu OZE odmówiono wydania warunków przyłączenia.
W drodze do 100-procentowo odnawialnej energii
W tym właśnie miejscu cable pooling może pomóc kształtować transformację energetyczną. Dzięki cable poolingowi instalacje generujące prąd, zwykle o różnych profilach wytwarzania, korzystają z tych samych mocy przyłączeniowych przypisanych do konkretnego punktu przyłączenia do sieci.
Łączenie różnych technologii wytwórczych w danym punkcie przyłączenia do sieci pozwala na bardziej wydajne wykorzystanie mocy przyłączeniowych oraz może zwiększyć bezpieczeństwo pracy sieci poprzez spłaszczenie profilu produkcji energii w punkcie przyłączenia. Według analizy sporządzonej przez Forum Energii pozwoli to na rozwój kolejnych 25 GW mocy w źródłach odnawialnych. Jednocześnie nie trzeba będzie ponosić dodatkowych kosztów na rozbudowę infrastruktury sieciowej.
Coraz większa popularność wśród właścicieli farm wiatrowych
Dzięki temu, między innymi, można połączyć położone niedaleko siebie farmy wiatrowe i elektrownie fotowoltaiczne za pomocą pojedynczego przyłącza. Całkowita moc jest wówczas wyższa niż dostępna moc przyłączeniowa, ale systemy te rzadko pracują z pełną mocą w tym samym czasie. W zależności od bieżących warunków pogodowych takie rozwiązanie umożliwia zmienne wykorzystanie potencjału wytwórczego różnych rodzajów „zielonych” źródeł energii. Stąd coraz większa popularność cable poolingu wśród właścicieli farm wiatrowych. Dobrze przemyślany projekt zmniejsza koszty inwestycyjne infrastruktury. Napięcie znamionowe większości lądowych turbin wiatrowych wynosi 600–690 V. Jeżeli falownik fotowoltaiczny posiada takie samo napięcie wyjściowe, potrzebny jest tylko jeden transformator (niskie/średnie napięcie). Dlatego też portfolio produktowe firmy SMA obejmuje falownik Sunny Highpower PEAK3 do wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych.
SMA Sunny Highpower PEAK3: zoptymalizowane kosztowo rozwiązania dla przemysłowych instalacji fotowoltaicznych
- Wysoka gęstość mocy – 180 kW – dzięki kompaktowej konstrukcji
- Maksymalny uzysk dzięki możliwemu stosunkowi DC/AC wynoszącemu nawet 200 proc.
- Dla napięć wejściowych DC wynoszących nawet 1500 V
- Łatwy montaż i podłączanie umożliwia szybką instalację
- Centralne uruchamianie i sterowanie elektrownią fotowoltaiczną za pomocą SMA Data Manager
Idealnie przystosowana do cable poolingu jest również stacja SMA Medium Voltage Power Station (MVPS). To skalowalne rozwiązanie systemowe pod klucz składa się ze zintegrowanego falownika centralnego w zakresie mocy od 2660 to 4600 kVA, transformatora (10–35 kV) i rozdzielni.
Zaletą jednostek centralnych jest sprzężenie DC, czyli przyłączenie DC zarówno systemu fotowoltaicznego, jak i systemu magazynowania energii (BESS), co pozwala na znaczną oszczędność kosztów i zwiększa elastyczność instalacji. Połączenie i integracja BESS z siecią przesyłową może mieć pozytywny wpływ na zarządzanie pracą sieci, zmniejszać straty wynikające z odsyłania energii oraz wspierać równoważenie podaży mocy i zapotrzebowania w sieci.
SMA Medium Voltage Power Station: rozwiązanie pod klucz dla elektrowni fotowoltaicznych
- Wstępnie zmontowana dla ułatwienia konfiguracji i uruchomienia
- Koncepcja typu plug and play
- Niskie koszty transportu dzięki 6-metrowej platformie
- Minimalny zakres działań na etapie planowania i instalacji
- Idealna do zastosowań w zakresie fotowoltaiki, fotowoltaiki z magazynowaniem (sprzężenie DC) i magazynowania (sprzężenie AC)
Zalety cable poolingu dla planistów, operatorów instalacji i inwestorów
- Szybsza realizacja projektów
- Niższe koszty inwestycji dzięki redukcji długości i przekrojów poprzecznych kabli
- Oszczędność kosztów przyłączenia do sieci (np. podstacje)
- Nowe, atrakcyjne możliwości biznesowe dzięki integracji systemów magazynowania energii (usługi pomocnicze związane ze stabilnością)
Napisz do nas, by dowiedzieć się więcej o innowacyjnych technologiach naszych falowników i poznać możliwości inwestycyjne!
Skontaktuj się z SMA Polska | SMA Poland (sma-solar.pl)
SMA – materiał sponsorowany