Qair w jednym roku zakontraktował ponad 4 TWh zielonej energii w cPPA
W ubiegłym roku Qair Polska zakontraktował sprzedaż ponad 4TWh zielonej energii. Odbiorcami są firmy z branży produkcyjnej i retail. Ta aktywność przyniosła firmie wyróżnienie przyznawane podczas ostatniej konferencji Re-Source Poland.
Deweloper odnawialnych źródeł energii, którego siedziba mieści się we Wrocławiu, wylicza, że ilość energii objęta umowami cPPA (corporate Power Purchase Agreement) zawartymi przez firmę w 2023 r. mogłaby w ciągu 15 lat zasilić około 1,8 mln gospodarstw domowych.
– W ostatnim czasie pozyskaliśmy nowych klientów, jak Żabka i Decathlon, a już wkrótce ogłosimy kolejne partnerstwa. To pokazuje, że transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa i firmy coraz chętniej stawiają na zieloną energię. My pomagamy im w budowaniu zrównoważonej przyszłości i realizacji celów ESG – komentuje Katarzyna Balcerowicz, Business Development Director w Qair Polska.
Dzięki zakontraktowaniu ponad 4 TWh energii w 2023 r. firma otrzymała tytuł cPPA Leader in Poland 2023 podczas konferencji Re-Source Poland „Zielona Energia dla Biznesu”.
Aktywnie na polskim rynku
Qair Polska stanowi część globalnej Grupy Qair, która jest deweloperem i niezależnym producentem energii odnawialnej. Grupa posiada aktywa OZE w 20 krajach. Moc polskich inwestycji Qair w fazie operacyjnej wynosi obecnie 388 MW. Na etapie finansowania i budowy są projekty o łącznej mocy 136 MW, a w fazie rozwoju pozostaje 2,5 GW.
W korespondencji z nami Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Qair Polska, podał, że w 2024 r. firma planuje uruchomienie projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 136 MW. Spółka ma warunki przyłączenia dla projektów wiatrowych, fotowoltaicznych i magazynów energii, które do roku 2026 umożliwią zwiększenie mocy operacyjnych do 1 GW.
W 2024 r. portfel elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych Qair w Polsce ma przekroczyć łączną moc 500 MW. Celem długoterminowym jest osiągnięcie mocy operacyjnych na poziomie 3 GW do 2030 r.
W styczniu 2024 r. Qair uruchomił spółkę obrotu. – Qair ewoluuje w kierunku spółki typu green utility, czyli takiej, która oferuje kompletny łańcuch wartości odnawialnych źródeł energii. Dzięki uruchomieniu spółki obrotu w styczniu 2024 jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom kompleksowe i elastyczne rozwiązania w zakresie dostarczania zielonej energii – informuje Remigiusz Nowakowski.
Umowy cPPA
Jako największe ubiegłoroczne kontrakty na długoterminowe dostawy energii firma wskazuje umowy zawarte z Grupą Żabka i Decathlonem. – Do naszych znaczących klientów należy również przedsiębiorstwo z sektora produkcyjnego – dodaje Nowakowski, nie ujawniając jednak nazwy odbiorcy energii.
W ramach umowy cPPA z Żabką zakontraktowano łącznie sprzedaż prawie 1,7 TWh energii. Umowa została zawarta na 15 lat (2023-2038). Dostarczana energia pochodzi z należących do Qair elektrowni wiatrowej i wielkoskalowej elektrowni PV.
Z kolei kontrakt cPPA z Decathlonem zawarty został na 10 lat i obowiązuje od początku tego roku. Przewiduje on dostawę energii odnawialnej i gwarancji pochodzenia na poziomie kilkunastu GWh rocznie. Qair nie podawał, z jakich dokładnie aktywów firmy pochodzi dostarczana na potrzeby Decathlonu energia.
W zeszłym roku firma informowała o pozyskaniu kredytów o wartości 335,3 mln zł dla projektów fotowoltaicznych o mocy 130 MW. Mają one produkować energię, która również będzie sprzedawana w ramach korporacyjnych umów PPA.
Jak poinformował nas Qair Polska, dotychczas umowy na dostawy energii z instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych zawierane były na okres od 10 do 15 lat. Większość potencjalnych klientów zainteresowana jest kontraktami na okres 10-12 lat, jednak firma obserwuje też wzrost zainteresowania umowami na krótszy czas, tj. 5-7 lat.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.