Balkonowa fotowoltaika w Niemczech nie zwalnia. Kolejne ułatwienia
Nasi zachodni sąsiedzi notują rekordowe inwestycje w fotowoltaikę montowaną na balkonach. Ostatnio Niemcy wprowadzili kolejne regulacje ułatwiające tego typu inwestycje.
Boom na instalacje fotowoltaiczne na balkonach rozpoczął się w Niemczech kilka lat temu i był odpowiedzią mieszkańców bloków na rosnące ceny energii. Średnia cena energii dla gospodarstw domowych w Niemczech w wyniku kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską agresją na Ukrainie wzrosła z około 0,3 euro do około 0,4 euro/kWh.
W efekcie rosnącego zainteresowania montażem paneli fotowoltaicznych na balkonach bloków liczba takich instalacji – złożonych z jednego modułu PV lub dwóch – w połowie zeszłego roku wzrosła do około 230 tys., a w całym 2023 r. Niemcy mieli zainstalować aż 300 tys. takich systemów.
Teraz wygląda na to, że w ostatnich miesiącach inwestycje w balkonową fotowoltaikę w Niemczech nie zwolniły i są napędzane przez spadek kosztów zakupu paneli fotowoltaicznych oraz subsydia oferowane w poszczególnych regionach Niemiec (w Berlinie na balkonową fotowoltaikę można dostać dotację w wysokości do 500 euro).
Ponad 50 tys. instalacji w kwartał
Skalę tegorocznych inwestycji w balkonową fotowoltaikę w Niemczech pokazują najnowsze dane niemieckiego regulatora rynku energetycznego Bundesnetzagentur, o których poinformowała Niemiecka Agencja Prasowa (DPA).
Wyłącznie w pierwszym kwartale tego roku Niemcy mieli zainstalować na balkonach swoich mieszkań ponad 50 tys. instalacji fotowoltaicznych, a całkowita liczba balkonowych systemów PV na koniec marca br. u naszych sąsiadów miała przekroczyć 400 tys.
Najwięcej takich instalacji ma być w landzie Nadrenia Północna-Westfalia (ponad 80 tys.), w Bawarii (ponad 60 tys.) oraz Dolnej Saksonii (ponad 50 tys.)
Ułatwienia dla balkonowej fotowoltaiki
W obliczu takiej skali inwestycji w balkonową fotowoltaikę niemieckie władze jeszcze chcą je jeszcze przyspieszyć, wdrażając kolejne preferencje. Z początkiem tego miesiąca w Niemczech weszły w życie kolejne ułatwienia dla gospodarstw domowych inwestujących w balkonową fotowoltaikę. Liczba informacji, które inwestor będzie musiał podać, rejestrując balkonową instalację PV w systemie Marktstammdatenregister (MaStR), została zmniejszona z około 20 do pięciu.
Następne ułatwienia w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych na balkonach powinny zostać zawarte w ustawie mającej przyspieszyć rozwój PV w Niemczech. Obecnie jest ona na finalnym etapie przygotowań w niemieckim rządzie.
Osoby rejestrujące balkonowe systemy fotowoltaiczne w systemie MaStR mają zostać zwolnione z obowiązku dodatkowej rejestracji u operatora systemu dystrybucyjnego. Ma on być automatycznie informowany o rejestracji balkonowej instalacji PV przez Bundesnetzagentur.
Dodatkowo znów ma zostać zwiększona dopuszczalna moc balkonowego systemu fotowoltaicznego (z początkiem tego roku zwiększono maks. moc takich instalacji z 600 W na 800 W).
– Ludzie powinni mieć możliwość najłatwiejszego uczestniczenia w transformacji energetycznej. Systemy balkonowe można teraz zarejestrować szybko i bez biurokracji – zapewniał Klaus Müller, prezes Bundesnetzagentur.
– Popyt na systemy fotowoltaiczne w Niemczech ma w tym roku w dalszym ciągu rosnąć, nawet jeśli niedawny boom prawdopodobnie ustabilizuje się, ponieważ był częściowo napędzany kryzysem energetycznym zaostrzonym przez wojnę w Ukrainie – ocenia DPA.
Mimo ogromnej liczby balkonowych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech ich całkowita moc stanowi tylko małą część całkowitej mocy elektrowni PV w niemieckim systemie energetycznym. Na koniec zeszłego roku całkowita moc PV za naszą zachodnią granicą wynosiła już 83,4 GW, z czego około 14 GW przybyło wyłącznie w zeszłym roku.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Niemcy 87 mln ludnosci, 84Gw mocy w fotowoltalice
Polsca 37 mln ludnosci , 14 Gw w fotowoltalice.
Nastawiam ucho na krzyki pisiorow, I słysze :” „Niemcy też wydobywają wegiel!”
Normalnie genialne! panel na balkonie! hurra Niemcy ratują planetę! Planeta nie spłonie! To jest to na co ludzkość czekała! Następny krok magazyn w kiblu w bloku , hurra!!! Szok! hit! Deutschland Deutschland Uber alles!!!
Arek@ Biedaku jeden, zostało ci tylko skomlenie bo twój pupilek Tusk już swoich wyborców okłamał a teraz zacznie okradać i ratować Niemców przed zapaścią gospodarczą. Kto wierzy Tuskowi jest niepoważny.
Przecież zwolennicy premiera już głoszą, że wcale się nie spodziewali spełnienia tych nierealnych obiecanych konkretów. Najpierw trzeba będzie co najmniej dwie kadencje poprawiać po poprzednikach, a wtedy znowu przyjdą następni naprawiacze tego co poprzednicy zepsuli.
Spółdzielnie mieszkaniowe blokują rozwój woltaiki balkonowej, brak nowych przepisów zobowiązujących spółdzielnie do pomocy w montażu paneli na balkonie i pomocy w uzyskaniu zezwoleń.Pracownicy spółdzielni zamiast pomagać , nie robią nic w tym kierunku każą nam wyliczać , jaki wiatr, jaki ciężar panelu jaka wielkość.Beak jakiej kolwiek inicjatywy ze strony Spółdzielni.Inżynierowie zatrudnienie w Spółdzielni nie mają pojęcia o balonach,jaki udźwig, kto tam pracuje.