Fotowoltaika na budynkach w Polsce będzie obowiązkowa
Nowe unijne prawo wprowadza obowiązek montażu instalacji solarnych na dachach budynków w państwach Unii Europejskiej. Proces ten ma przebiegać stopniowo.
Dobiega końca proces legislacyjny w zakresie nowej unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (European Performance of Buildings Directive, EPBD). Dyrektywę w tym tygodniu przegłosował Parlament Europejski, a do zakończenia procedowania nowego prawa potrzebna jest jeszcze tylko zgoda ministrów z krajów członkowskich w ramach Rady Unii Europejskiej. Później dyrektywa EPBD zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Nowa dyrektywa EPBD wprowadza szereg wymogów i narzędzi służących poprawie efektywności energetycznej w budynkach na terenie UE. Lepsza efektywność ma ograniczyć koszty związane ze zużyciem energii w tych budynkach, ograniczy zależność UE od importu paliw kopalnych, a także wpłynie na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (budownictwo odpowiada aż za około 40 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej).
Dodatkową zaletą będzie rozwój lokalnych firm zapewniających instalacje służące do ograniczenia kosztów energii w budynkach, m.in. dzięki własnej produkcji energii z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Sam sektor fotowoltaiczny w Unii Europejskiej tworzy kilkaset tysięcy miejsc pracy, a nowe przepisy UE – takie jak dyrektywa EPBD – mogą jeszcze tylko zwiększyć zapotrzebowanie na wykwalifikowanych projektantów czy instalatorów paneli fotowoltaicznych.
Obowiązkowa produkcja energii ze słońca
Nowe prawo zakłada wprowadzenie między innymi obowiązkowego montażu na budynkach w państwach członkowskich modułów fotowoltaicznych lub – obecnie już znacznie rzadziej wykorzystywanych – kolektorów słonecznych. Obowiązek wykorzystania instalacji służących do produkcji energii ze słońca (z zachowaniem swobody wyboru służącej do tego technologii) wynika z art. 9a dyrektywy EPBD.
W pierwszej kolejności obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych obejmie – pod warunkiem że taka instalacja będzie uzasadniona technicznie, ekonomicznie i funkcjonalnie – nowe budynki komercyjne i publiczne (2026 r.). Dla gospodarstw domowych kluczowy będzie rok 2029 – wówczas montaż systemów fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych stanie się obowiązkowy na oddawanych do użytku budynkach mieszkalnych.
Harmonogram wprowadzania obowiązku montażu fotowoltaiki lub kolektorów zgodnie z dyrektywą EPBD obejmie nadające się do tego celu budynki i będzie wyglądać następująco:
- 2026: nowe budynki komercyjne i publiczne
- 2027: istniejące budynki komercyjne i publiczne przechodzące gruntowną modernizację
- 2029: nowe budynki mieszkalne
- 2030: wszystkie istniejące budynki należące do sektora publicznego.
Obowiązek solarny już wprowadzony w kilku państwach
Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe odnotowuje, że niezależnie od wdrażania nowego standardu solarnego na poziomie UE wcześniej własne krajowe obowiązki montażu fotowoltaiki wprowadziło już kraje: Francja, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Niemcy, Austria i Włochy.
– Od 2026 r. unijny standard solarny będzie wymagać instalacji fotowoltaicznych na dachach w znacznej części europejskich zasobów budowlanych. Unijna norma dotycząca energii słonecznej oddaje władzę w ręce obywateli i zapewni transformację energetyczną w miejscach, w których śpimy, pracujemy i mieszkamy – komentuje Jan Osenberg z SolarPower Europe.
– Produkcja energii w miejscach, gdzie ją wykorzystujemy, pomoże również sieciom energetycznym, zapewniając energię elektryczną lokalnie i dając dostęp obywatelom do informacji umożliwiających inteligentne wykorzystanie energii elektrycznej. Będą oni mogli sprawdzić, kiedy wytwarzają więcej energii elektrycznej, aby odpowiednio dostosować do tego swoje zużycie – dodaje Osenberg.
Szansa dla kolektorów słonecznych
Chociaż w ostatnich latach fotowoltaika zostawiła w cieniu rozwijającą się wcześniej świetnie w Unii Europejskiej technologię kolektorów słonecznych, to na wzrost popytu na te urządzenia dzięki dyrektywie EPBD i nowego standardowi solarnemu liczy także europejskie stowarzyszenie termalnej energetyki słonecznej Solar Heat Europe.
– Termalna energetyka słoneczna jest już obecna na ponad 10 milionach dachów w Europie. Obowiązek dotyczący wykorzystania energii słonecznej będzie katalizatorem do potrojenia liczby instalacji, dzięki czemu w pełni wykorzystamy nasze dachy do dostarczania europejskim gospodarstwom domowym odnawialnego, niedrogiego i bezpiecznego ciepła – komentuje Guglielmo Cioni, szef Solar Heat Europe.
.
.
Koniec wsparcia dla kotłów gazowych i węglowych już od 2025
Produkcji energii cieplnej dzięki kolektorom słonecznym będzie sprzyjać jeszcze jeden istotny przepis, który znajduje się w dyrektywie EPBD. Chodzi o art. 15 dyrektywy, który zakłada, że już od początku przyszłego roku kraje Unii Europejskiej nie będą mogły oferować wsparcia finansowego na instalację domowych systemów grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi.
Ponadto dyrektywa EPBD zakłada, że w 2028 r. państwa UE powinny wdrożyć zeroemisyjny standard dla nowych budynków należących do sektora publicznego. Dwa lata później ten standard ma objąć już wszystkie budynki.
W dalszej perspektywie – do roku 2040 – Unia Europejska ma całkowicie wycofać się ze stosowania domowych systemów grzewczych bazujących na paliwach kopalnych.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jak będę budował dom w lesie też ? 😉
A jeśli budynek jest zacieniony????
Znam osobiście ludzi wybudowanych na północnych stokach gór lub pod górą gdzie słońca nie ma pół roku i co? Pakowanie pieniędzy w coś co i tak nie będzie pracować pół roku. Takie tereny powinny być wykluczone z tych przepisów.
Czysty faszyzm. Uśmiechnięty faszyzm
Devnull, oczywiście, przecież tu nie chodzi o planetę, nigdy nie chodziło. Troska o planetę to wytrych, by otworzyć sobie drzwi na wręcz bulionowe zyski.
Mam nadzieje ze po wyborach do PU zmieni sie ta utopia
@Denvull – najpierw załatw pozwolenie na budowę w lesie. Jak je dostaniesz, to odpowiedź brzmi „TAK”.
@Andrzej – Geniuszu geografii, gdzie w Polsce masz góry z zabudową o takim kącie nachylenia?
Sprzedawca PV@ Geniusze geografii. Bardzo dużo jest takich miejsc na południu Polski. Tam są góry i to wysokie a nie pagórki. Wiele budynków stoi na północnych stokach, w kotlinach otoczonych górami. Wiele osób odważyło się tam montować fotowoltaikę i teraz widać jaka to była mało opłacalna inwestycja. Latem coś jest ale w okresie późnej jesieni, zima fotowoltaikę można wyłączyć. Gdy sypnie śnieg to panele czasem przykryte do wiosny. Bez słońca i wysokich temperatur tak szybko nie stopi.
Panie sprzedawców PV mój kuzyn ma dom w lesie jak go kupował to wokoło były niskie drzewka jakieśetr max teraz kalenica domu jest równo z czubkami drzew i co ma tam zamontować kolektor? Chyba tylko na zysk dla instalatora i pośmiewisko dla sasiadow
Do tego właściwie w świetle obecnych przepisów o rozliczeniach dla producentów nie ma instalacji uzasadnionych ekonomicznie (bez dotacji)
Przecież w skali roku nie istnieje żadna technologia pozwalająca na produkcję znaczących ilości energii zima
I żadna taka technologia nie może istnieć bo za w Polsce zapotrzebowanie na energię rośnie wielokrotnie a nasłonecznienie maleje wielokrotnie względem lata ogarnia to każdy 8-9 latek i nawet przepisy unijne tego nie zmienia.
Tylko Konfederacja o tym mówiła dużo wcześniej, teraz ludziom oczy się otworzą. Jeszcze system domkną elektronicznym pieniądzem cbdc i będziemy wszyscy „szczęśliwi”
„unijna norma oddaje władze w ręce obywateli” większej bujdy już dawno nie słyszałem!
@Andrzej – w południe najkrótszego dnia roku słonce jest ok. 18 stopni nad horyzontem. Wskaż mi miejsc na google, gdzie stoi dom na gruncie o takim nachyleniu. Albo przestań dzieciaku opowiadać bajki z mchu i paproci. Dodam, że dzisiaj jest ok. 30 stopni.
@Bulna – więc chyba jeszcze musisz poczekać z rok, aby zostać tym 8-9 latem. W Polsce zapotrzebowanie na energię w skali kraju nie rośnie więcej niz 10%, w najzimniejsze dni względem najgorętszych również nie więcej niż 10%. Poprzedni rekord zapotrzebowania na energię mieliśmy w sierpniu, w tym roku na początku stycznia został pobity o niecałe 10%. „Wielokrotnie”… tytan wiedzy normalnie.
A może by tak lewicę wysłać do wypasu krów ? Zieleni będą mieć pod dostatkiem ,a my możliwość decydowania o sobie.
niech ktoś w końcu skończy z durnym hasłem foto+pompy ciepła (chyba że w Hiszpani by zimą dogrzewać a latem chłodzić wykorzystując na bierząco tą energię) .Montuj foto aby Państowo miało za półdarmo prąd ,kolejny tzw. podatek. A tak na marginesie to juz jest hasło o katastralnym ale na razie dla firm by Kowalski oswoił się z ta nazwą. Urzędasy/Politycy zarabiają krocie i nie muszą się martwić czytając rachunki do zapłaty a szarakom każą montować coś co jest nieekonomiczne takie majją pojęcie o rachunkach i technice bo ktoś powiedział że ”EKO”. Prosz uzasadnić ekonomicznie foto i pompę ciepła powietrzną w okresie grzewczym kiedy pracuje od połowy listopada do końca połowy kwietnia wyszczgólniając każdy z miesięcy. A tym co się mondrują niech do tych wyliczeń dodają magazyn energii 10kwh i całościowy koszt foto+pompa+i magazyn.
Zielony Ład czyli klasyczny przypadek zawracania Wisły kijem.Ciekawe jak na to zareagują zakłady ubezpieczające budynki o ile wzrosną ubezpieczenia od pożarów ( o tym szlachetna i wielce zmartwiona o dobro swoich obywateli UE nie wspomina ) . Dlaczego Unia Europejska nie mówi wprost, że dzięki jej działaniom najbiedniejsi stracą cały dorobek życia a klasa średnia mocno zubożeje a wzbogacą się jak zwykle najbogatsi .Cały ten Zielony Ład pochłonie oszczędności Europejczyków i doprowadzi do kryzysu za który oczywiście zapłacą nie ci którzy z premedytacją do niego prowadza
Devnull w lesie będą obowiązywać tylko zielone ramy od paneli ale spokojnie w ciągu dwóch lat eksploatacji same zajdą mchem to spełnią unijne wymogi.
W 2030 już Unia może nie rządzić. Chitlerjugend.
Najpierw niech koncerny energetyczne zmodernizują swoje sieci. Na dzień dzisiejszy 30% instalacji wyłącza się latem, przez zbyt wysokie napięcie. Znowu biorą się za coś od doopy strony, jak to w PL.
Ten zielony ład to ma jednak logikę: Unia nas ogołoci z dorobku i oszczędności, rolnictwo padnie i pola znów porosną lasami, nauczanie w szkołach zostanie bardzo ograniczone . Proces dziczenia będzie powszechny. Dowód: program w tv magia nagości. Ale wracając do budowlanki jak myślicie po co tak dużo przyjęto lekarzy i inżynierów którzy dotarli na pontonach? Przecież europejczycy sami nie będą umieli budować lepianek, wigwamów, a nawet luksusowych faweli z odpadów blachy i plandek. Taki inżynier to umie i on nas uratuje, wynajmie się takiego i on się postara żeby biały człowiek nie żył na ulicy lub zszedł z drzewa to za odpowiednią zapłatę taki namiot nam postawi. Lekarze z pontonów będą nas leczyć korzonkami i czarami, będzie dobrze. Będziemy ze smakiem zajadać się świerszczami i robalami. Na zmianę , bo nas będą też żreć robale. Będzie równowaga. Rafał
Trzaskowski to dopiero będzie wybawca już teraz to przewidział .
Reżim jak w Pjongjangu (KRLD)
I bdb, przy obecnych cenach paneli jest to wydatek poniżej 3% inwestycji. W skali kraju wygeneruje to olbrzymie ilości energii, pozwalające pozamykać brudne elektrownie.
Rozumiem drogi Mc, że kiedy już pozamykają te brudne elektrownie w nocy będziesz siedział przy świecach a ogrzewanie zimą zasilał będziesz dynamem. Być może nawet się do tego nadajesz bo sprawiasz wrażenie jakbyś mózg miał chomika więc wskakuj do kołowrotka i zapier…
Sprzedawca PV@ Przestań ludzi obrażać, wzywać i rusz te 4 litery na południe Polski. Tereny Muszyny, Krynicy od groma i wiele innych ma problemy a horyzont to nie tylko grunt ale i wysokie drzewa w lesie. Ty masz widzę tylko teorie a praktyka jest naszpikowana przeszkodami.
@Andrzej – to co georafie, zmieniasz się w przyrodnika? Jednak nie góry, ale wysokie drzewa? Jesteś zwykłym trollem bez pojęcia i tyle. Ważne, że zaistniałeś. Jakbyś jeszcze nie zauważył, to obowiązek montażu PV ma dotyczyć nowych domów, a nie istniejących.
Sprzedawca PV@ Zaistniałeś to Ty. Góry plus drzewa skutecznie zacieniają a minimalny kąt wysokości słońca w zimie to około 15% stopni i zależy czy to południe czy północ Polski.. Przeczytaj o czym pisałem wcześniej. Wiem, że dotyczy nowych budynków ale przez głupie przepisy wielu będzie musiało montować coś co nie będzie miało sensu. Nie każdy ma działki na południowym stoku lub równinie. Przytoczyłem przykład tych co już się wybudowali i mają takie instalacje. Działa to kiepsko, światła słonecznego mają niewiele, zimą praktycznie nic, latem jedynie a lato jest kilka miesięcy. Takie miejsca powinny być wyłączone z przymusu instalacji. Bruksela nie da ci pieniędzy na instalację przy budowie nowego budynku ale nakaz zrobiła. Niech dotrze to w końcu do ciebie, że są takie miejsca w Polsce, gdzie systemy solarne to wyrzucanie pieniędzy w błoto a nie każdego stać kupować działkę w dogodnym miejscu gdy ma ją za darmo w spadku.
Przestańcie trolować i wypisywać kretynizmy o górach i lasach, przecież wyraźnie napisali: pod warunkiem, że taka instalacja będzie uzasadniona technicznie, ekonomicznie i funkcjonalnie.
Trzeba produkowac energię ze słońca ,wiatru, wody, ruchu fal….pieprzenie ,że to nie chodzi o ratowanie świata a + 20 w zeszłym roku w sytczniu a luty cieplejszy srednio o 7 stopni od poprzednich 40lat a ciągły deszcz od grudnia do teraz , a 4 miesiące zimy bez słońca od 6 lat . I nie buduj domu w lesie bo las jest dla zwierząt. Acha ,a Cała Europa zalożyła rok temu 5% fotowoltaiki, którą założyły u siebie Chiny a w tym roku mają zalożyć 2 x więcej.
Jeszcze jedno , jesteśmy najgłubszym gatunkiem we wszechświecie , zamiast budować i się rozwijać to się zabijamy ,kłucimy jak powyżej. Idiota Napoleon , Idiota Lenin ,Hitler, Stalin, Putin… Udowodnione ,że technicznie możliwe : Jak u nas swieci to w Ameryce jest noc Jak tam świeci to unas noc , można przesyłać energię z miejsca w miejsce tylko trzeba zgody politycznej.
Proszę bardzo Michał. Instalacja 9,98 kW na południowej połaci dachu. Do tego pompa Lazara Hti 12-20 ogrzewa ponad 250 m (2) do temperatury 23 st. C. Dom nowy (3 lata) dobrze ocieplony. Wrzesień energia pobrana 128 kWh, oddana 1205 kWh. Październik pobrana 367 kWh a oddana 449 kWh. Listopad pobrana 689 kWh, oddana 171 kWh. Grudzień pobrana 981 kWh, oddana 46 kWh. Styczeń pobrana 1093 kWh, oddana 101 kWh. Luty pobrana 754 kWh, oddana 218 kWh. Marzec do dziś pobrana 309 kWh, oddana 376 kWh. Za kwiecień podam za rok 2023: pobrana 361 kWh a oddana 1003 kWh. Jak więc widać deficyt jest przez 4 miesiące w roku, czyli listopad, grudzień, styczeń, luty. Pozostałe 8 miesięcy na plus. Mowa o produkcji. a Koszty to sobie sam przelicz. Czy było warto. Moim zdaniem tak. Przychodzę do domu i nie interesuje mnie piec, czyli dokładanie do niego, czyszczenie, zapewnienie opału. No a za 2 lata nie interesuje mnie koszt związany z emisją. Na pV + pompę ciepła wydałem 80 000 zł. Ludzie więcej wydają na auto, które mało używają. Albo inaczej na papierosy przez 15 lat wydadzą więcej (paczka dziennie po 20 zł za paczkę). A „korzysta” tylko osoba paląca, z pompy ciepła i pV korzysta cała rodzina. Dodam jeszcze tylko, że zużycie podane dla pompy ciepła razem z pralką, suszarką, lodówkami (2 szt) zamrażarką i wszystkim innym co zużywa prąd. Pod wspólnym dachem mieszkają 4 osoby.
Wyraziłem się nieprecyzyjnie miałem na myśli zużycie energii przez gospodarstwa domowe które ze względu na ogrzewanie budynków jest i będzie jeszcze długo wielokrotnie większe zimą niż latem. Jako zwykłych konsumentów nie interesuje nas zużycie przemysłu. Nie miałem na myśli samego prądu bo to oszustwo UE. Tylko ogólne zużycie energii w sensie fizycznym. Proszę policzyć sobie jaka energię w sezonie grzewczym produkuje dowolny piec i to doliczyć sobie do prądu i wyjdzie przepaść sezonowo niestety niemal dokładnie odwrotna do produkcji z paneli foto.
Pic na wodę to wszystko. Chiny i Rosja nic takiego nie wprowadza tylko UE co produkuje 7% CO2… CHORE! żeby tylko ktoś zbił kasę i wprowadzać na nas nowe zakazy i podatki. To zielony komunizm. Do obalenia są ci ludzie. W wyborach trzeba stawiać na prawice i nie będzie tego durnego komunizmu.
@Andrzej – pieprzysz jak potłuczony. Jesli ktoś sobie zainstalował PV w zacienionym miejscu to jego problem, przymusu nie ma i nie było. Na północy Polski nie ma gor i poza klifami na plaży nie ma nachylenia stoków powyżej 5 st, nawet na Kaszunbach, geografie od siedmiu bolesci. Nie masz i w życiu nie będziesz miał instalacji PV, ale za to masz nieodpartą potrzebę trollowania i pajacowania.
@Bulna – i dalej brniesz w głupoty. Jaką masz pompę i jaki dom, że twoje zapotrzebowanie zimą latem rośnie „wielokrotnie”? Po drugie – nigdzie nie jest napisane ani planowane, że instalacja PV ma pokrywać 100% zapotrzebowania (ani jakikolwiek inny udział nie jest określony).
A u mnie pV pokrywa 100 % zapotrzebowania a nawet 110%. W październiku 2023 r. przepadło mi około 600 kWh ( net metering). W tym roku według moich szacunków nie zdążę odebrać około 900 kWh.
W tym Parlamencie europejskim siedzą osoby ,które to nie mają zielonego pojęcia o życiu przeciętnego Kowalskiego .Dostajecie grubą kasę za siedzenie i wymyślanie kolejnych absurdów.Dajcie ludziom kasę to pobudują pałace.
Gdyby nie zakaz silników dwusuwowych to nadal byłyby produkowane i sprzedawane bo tańsze . Z zakazem paliw kopalnych jest tak samo, za kilka lat nie będzie nikt się dziwił temu zakazowi.
Piepszone gnoje
Do tego czasu Unia zdechnie i wrócimy do normalności.
Gdzie my to wszystko będziemy utylizować ?
Chyba po to by straż pożarna ich nie gasiła. Ale halo, czy to znaczy, że chcay zlikwidować tet straż?
A co z budynkami (domkami) na działce RÓD?
pan Ireneusz podał jaki ma bilans energetyczny:Październik pobrana 367 kWh a oddana 449 kWh. Listopad pobrana 689 kWh, oddana 171 kWh. Grudzień pobrana 981 kWh, oddana 46 kWh. Styczeń pobrana 1093 kWh, oddana 101 kWh. Luty pobrana 754 kWh, oddana 218 kWh. Czyli w sezonie grzewczym pobiera w porównaniu z latem czy okresami przejściowymi bardzo duże ilości energii i na to próbuję zwrócić uwagę Państwa (ma to miejsce przy super ocieplonym nowym domu). W styczniu i grudniu w bardzo ciepły sezon zużycie do produkcji to okolo 10:1. Do tego wyłożył z góry 80;tys w pompę ciepła i FV. . Co mają zrobić ludzie którzy mają stare domy? Co będzie gdy przyjdzie prawdziwa zima z mrozami i przeciążonym system energetycznym(czytaj wyłączeniami prądu)? Nie uważam że ta technologia to zło wcielone zwłaszcza dla bogatych jest całkiem atrakcyjna. Ale uważam że po prostu nie jest dostosowana do klimatu i sieci energetycznej w Polsce i Polacy są na nią po prostu za biedni….
A to fajne perspektywy, zważywszy na fakt, że już teraz spółki energetyczne nie wiedzą co zrobić z prądem w słoneczne dni. Dojdzie do tego, że zmuszą wszystkich do inwestowania w PV, a i tak właściciele posesji zostaną bez prądu. Te śmieszne magazyny energii nie są w stanie zmagazynować nadwyżek, a ich ceny zwalają z nóg. Moja instalacja 9,6 kWp potrzebowałaby magazynu o pojemności ok. 2,5 MWh. I to przy półrocznym systemie rozliczeniowym. W przypadku rocznego rozliczania potrzebny magazyn jest jeszcze większy.
Proponuję aby decydenci z Brukseli zakazał sexu, bo to przy dużej intensywności powoduje wzrost wytwarzania gazów cieplarnianych.
Nie sądzę, że tak będzie niemniej sama inwestycja w foto jest bardzo korzystna. Mam od hymona i jestem zadowolony od dawna. Oczywiscie, ze nie zwroci sie to pierwszego dnia ale to chyba wiadomo, ze to przyszlosciowa inwestycja.
A 10 latach . jle wyprodukuje. Utylizacja w Afryce bo inżynieria będzie w erkolchozie
Już od dłuższego czasu fotowoltaika (z magazynem energii) jest opłacalna, ale żeby na siłę ją wciskać…