PFR zbuduje terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych
Polski Fundusz Rozwoju zbuduje terminal instalacyjny do obsługi budowy morskich farm wiatrowych. Inwestycja zostanie zrealizowana w Gdańsku i ma kosztować 500 mln zł.
Ogłoszona dzisiaj inwestycja Polskiego Funduszu Rozwoju polega na stworzeniu przy terminalu BalticHub w Gdańsku nowego nabrzeża przeładunkowego o długości 800 metrów. Głębokość akwenu przy kei wyniesie 17,5 metra. Pozwoli to na cumowanie statków instalacyjnych oraz statków zaopatrzeniowych dla terminali offshore o długości całkowitej do 170 metrów. PFR podkreśla, że inwestycja w nowy terminal w porcie w Gdańsku powiększy powierzchnię Polski o 21 hektarów.
PFR informuje, że inwestycja zakłada finansowanie z dwóch źródeł. Powołana do realizacji projektu spółka celowa zawnioskowała o dotację bezpośrednią, a przedsięwzięcie zostało wskazane do realizacji z unijnego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Z kolei PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN udzieli uzupełniającego finansowania dłużnego na pokrycie nakładów, finansowanie VAT oraz obejmie udziały w spółce celowej realizującej przedsięwzięcie.
Powołana przez PFR sółka projektowa rozpoczęła już postępowanie dotyczące wyboru generalnego wykonawcy. Inwestycja będzie prowadzona w modelu “zaprojektuj i wybuduj”. Prace budowlane mają rozpocząć się w połowie tego roku, a ich zakończenie jest planowane na 2026 r., kiedy w polskiej części Morza Bałtyckiego powinna już trwać budowa pierwszych elektrowni wiatrowych.
Pierwsze projekty morskich farm wiatrowych będą rozwijane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego na obszarze wyznaczonym w planie zagospodarowania obszarów morskich w rejonie Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej i Ławicy Odrzanej. Na polskich obszarach będą oddalane od linii brzegowej nie mniej niż o 22 km.
PFR podkreśla, że szacowana wartość inwestycji w energetykę wiatrową na morzu wyniesie w najbliższych latach ok. 130 mld zł, a do 2030 roku morskie farmy wiatrowe powinny wytwarzać energię w ilości odpowiadającej średniemu zużyciu około 8 mln gospodarstw domowych w Polsce.
Morska energetyka wiatrowa jest kluczowa dla transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Inwestycja PFR w terminal instalacyjny w gdańskim porcie to strategiczny projekt, która będzie impulsem dla rozwoju w Polsce całego łańcucha dostaw dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku – komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Terminal instalacyjny w Świnoujściu
Inny terminal instalacyjny, z którego będzie obsługiwana budowa farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego, powstaje w Świnoujściu. Za inwestycję odpowiada spółka Orlen Neptun.
Terminal instalacyjny dla morskiej energetyki wiatrowej w Świnoujściu ma zostać uruchomiony na początku 2025 r. Orlen podkreśla, że będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Będzie z niego obsługiwana m.in. budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Nie zbuduje tylko zleci specjalistycznej firmie.