REKLAMA
 
REKLAMA

Chińczycy gotowi na turbiny wiatrowe o mocy 30 MW

Chińczycy gotowi na turbiny wiatrowe o mocy 30 MW
Sany

Jeden z chińskich producentów elektrowni wiatrowych ogłasza kolejne rekordy. W styczniu zaprezentował samodzielnie zaprojektowaną i wyprodukowaną łopatę lądowej turbiny wiatrowej o długości 131 metrów, uważaną za najdłuższą na świecie. Pod koniec lutego natomiast ogłosił, że jest w stanie testować łopaty turbin o mocy nawet 30 MW.

Spółka Sany Renewable Energy uruchomiła pierwszy w Chinach dwuosiowy wzbudnik naziemny, który ma umożliwiać prowadzenie testów zmęczeniowych ultradługich łopat turbin wiatrowych. Został on opracowany i zaprojektowany samodzielnie przez Sany i jest to pierwsza taka jednostka w Państwie Środka.

Zintegrowany test na dwuosiowym wzbudniku naziemnym Sany ma umożliwić przetestowanie łopat turbin wiatrowych o mocy nawet 30 MW. Chińczycy zaznaczają, że nie ma jeszcze w planach produkcji tak gigantycznych maszyn, jednak kiedy takie inicjatywy się pojawią, firma będzie gotowa.

REKLAMA

Dłuższe łopaty – większe wyzwania

Sany w swoim komunikacie podkreśla stały i szybki rozwój turbin wiatrowych w kierunku coraz większych jednostek. W 2008 r. z linii produkcyjnej zjechała pierwsza samodzielnie wyprodukowana w Chinach 38-metrowa łopata turbiny wiatrowej. Teraz natomiast, w 2024 r., Sany zaprezentował łopatę 131-metrową, uważaną za najdłuższy na świecie tego typu komponent lądowej turbiny wiatrowej.

 

najdłuższa łopata do lądowej turbiny wiatrowej firmy Sany
Źródło: Sany

Coraz dłuższe łopaty, o długości przekraczającej 100 metrów, przynoszą jednak nowe wyzwania w zakresie weryfikacji ich wytrzymałości. Sany wyjaśnia, że potrzebom takiej weryfikacji nie jest w stanie sprostać pojedyncze obciążenie w ramach tradycyjnego jednoosiowego systemu testowego. Dlatego też firma opracowała pierwszy w Chinach dwuosiowy wzbudnik naziemny.

REKLAMA

Dokładne testy ponad 100-metrowych łopat

Sany zaznacza, że gwarancją bezpieczeństwa operacyjnego elektrowni wiatrowych jest rzetelna weryfikacja kluczowych komponentów. Oficjalnie otwarte centrum testowe, dysponujące dwuosiowym wzbudnikiem naziemnym, ma takie możliwości zapewniać.

Jak podaje firma, system testowy ma maksymalną siłę wzbudzenia 140 kN do testów w dwóch osiach, co może pokryć wymagania weryfikacyjne turbin wiatrowych o mocy nawet 30 MW. Na razie pomyślnie przetestował 112-metrowe łopaty, a następnym jego zadaniem będzie test niedawno wprowadzonych 131-metrowych łopat Sany.

W zestawieniu z tradycyjną jednoosiową metodą dwuosiowy test zmęczeniowy ma bardziej odpowiadać rzeczywistym operacjom turbiny wiatrowej, w których jednocześnie występują różne rodzaje obciążeń. Według Sany ma on o jedną trzecią skracać czas weryfikacji. System oferuje bezpośredni pomiar przyłożonej siły i ruchu łopaty, co zwiększa dokładność kwantyfikacji obciążeń i powstałych uszkodzeń.

Rekordowa elektrownia wiatrowa z Chin

Obecnie Chińczycy przejmują pozycję lidera w zakresie budowy ogromnych elektrowni wiatrowych. Pod koniec zeszłego roku zaprezentowali prototyp turbiny wiatrowej o mocy mającej wynieść aż 18 MW. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy opracowali turbinę wiatrową o niesamowitej mocy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA