Enea Operator przyłączyła 24 tys. nowych prosumentów
Enea Operator w 2023 roku przyłączyła do sieci odnawialne źródła energii o mocy ponad 1,5 GW. Zdecydowaną większość nowych źródeł w sieci operatora stanowią mikroinstalacje należące do prosumentów.
Enea Operator podaje, że w 2023 r. przyłączyła do swojego systemu dystrybucyjnego ponad 24,5 tys. nowych instalacji OZE o mocy ponad 1,5 GW. Wśród odnawialnych źródeł energii przyłączonych przez Eneę w 2023 r. najwięcej było fotowoltaiki.
Jednocześnie spółka wylicza, że na koniec ubiegłego roku do jej sieci przyłączonych było łącznie już prawie 176 tys. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy niemal 5,9 GW. Jak podkreśla Marcin Gawroński, prezes Enei Operator, 174 tys. stanowią mikroinstalacje, których moc przekroczyła już 1,5 GW. W zeszłym roku Enea przyłączyła 24 tys. mikroinstalacji prosumenckich o łącznej mocy prawie 300 MW.
Do sieci jednego z największych operatorów sieci dystrybucyjnych w Polsce najwięcej przyłączonych jest źródeł fotowoltaicznych. Ich łączna moc wynosi prawie 3,4 GW. Na drugim miejscu pod względem mocy pozostają źródła wiatrowe, których moc w 2023 r. przekroczyła 1,9 GW. Na trzeciej pozycji są źródła generujące energię elektryczną z biomasy, których łączna moc wyniosła ponad 370 MW.
Inwestycje Enei w OZE
Grupa Enea prowadzi także własne projekty OZE, systematycznie zwiększając możliwości wytwarzania energii odnawialnej. Wśród inwestycji są elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.
W ostatnich kilku miesiącach portfel OZE Grupy Enea powiększył się o trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 48 MW. Jedna z nich to PV Genowefa (35 MW) położona w okolicach Kleczewa w Wielkopolsce, która zaczęła produkcję energii w sierpniu 2023 r. Kolejne inwestycje Enei to farma fotowoltaiczna w Tarnowie na Dolnym Śląsku (10 MW) oraz w Tykocinie na Podlasiu (2 MW).
Enea rozpoczęła też prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I i podpisała umowę na wykonanie farmy fotowoltaicznej PV Jastrowie II. Te inwestycje powiększą moc zainstalowaną grupy w fotowoltaice o 16 MW.
Enea nabyła także projekt farmy wiatrowej Bejsce o mocy 19,8 MW w województwie świętokrzyskim. Farma wiatrowa będzie się składać z sześciu turbin wiatrowych (każda o mocy 3,3 MW). Budowa już się rozpoczęła a zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2025 r.
Inteligentne liczniki
Zgodnie z przepisami prawa wszyscy dostawcy energii muszą u swoich odbiorców energii elektrycznej zamontować liczniki zdalnego odczytu. Enea Operator także przeprowadza właśnie masową wymianę urządzeń pomiarowych. W 2023 r. nieco ponad 458 tys. odbiorców energii miało zainstalowane inteligentne opomiarowanie, co stanowi ponad 16 proc. klientów na obszarze działania Enei Operator (północno-zachodnia Polska). Dalsze etapy zakładają wymianę urządzeń u 35 proc. odbiorców do końca 2025 r. i u 65 proc. odbiorców w roku 2027. Do końca 2030 r. Enea Operator zamierza objąć zdalnym pomiarem wszystkich swoich klientów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.