Ceramika Podkarpacka inwestuje w fotowoltaikę

Ceramika Podkarpacka inwestuje w fotowoltaikę
Fot. E.ON

Producent pustaków ceramicznych wykorzysta w produkcji energię ze słońca. Nowa inwestycja Ceramiki Podkarpackiej to dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy prawie 1 MW. W planie firmy jest również postawienie magazynu energii.

Dachowa elektrownia fotowoltaiczna, którą Ceramika Podkarpacka zrealizowała we współpracy z Grupą E.ON, ma moc 0,989 MWp. Składa się z 2198 paneli fotowoltaicznych i zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2. Według prognoz instalacja będzie produkować około 930 MWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu około 370 średniej wielkości gospodarstw domowych.

Wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne zielona energia pokryje 20 proc. zapotrzebowania zakładu produkcyjnego na energię elektryczną.

REKLAMA

W trosce o środowisko naturalne

Inwestycja Ceramiki Podkarpackiej pozwoli zwiększyć niezależność energetyczną firmy. Przyczyni się do obniżenia rachunków za energię, a także pozwoli uniknąć emisji 437 ton CO2 rocznie.

Szacuje się, że przez 25 lat swojego działania instalacja tej wielkości pozwoli uniknąć emisji około 11 tys. ton CO2. Taka ilość dwutlenku węgla powstaje rocznie podczas produkcji 930 MWh energii z węgla. Do jej zniwelowania potrzebne byłoby aż 14 tys. drzew.

REKLAMA

– Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko oszczędności finansowe i bezpieczeństwo energetyczne, ale również odpowiedzialność społeczna i wkład w przyszłość naszej planety. Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy firmami energetycznymi a klientami biznesowymi jest kluczowa w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju – mówi Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu w E.ON Polska.

Piotr Maciak, wiceprezes w Ceramice Podkarpackiej, planuje teraz rozszerzenie tej inwestycji i połączenie jej z magazynem energii we współpracy z E.ON.

Producenci ceramiki przechodzą na OZE

Niedawno także Grupa Roca, która w ramach szerokiej strategii dekarbonizacji planuje osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2045 r., wdrożyła w jednym ze swoich zakładów elektryczny tunelowy piec do produkcji ceramiki sanitarnej. Hiszpański producent stał się więc pierwszą na świecie firmą, która produkuje ceramikę sanitarną w zakładzie o zerowej emisji netto.

Roca podaje, że pierwsze wyniki produkcyjne nowej instalacji potwierdziły jej duży potencjał. Producent uważa, że z takiego rozwiązania może skorzystać nie tylko branża ceramiki sanitarnej, ale także inne sektory rynku, np. branża ceramiki budowlanej czy stołowej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.