Nowa pompa ciepła Viessmanna do ogrzewania i chłodzenia
Nowa powietrzna pompa ciepła Viessmanna ma znaleźć zastosowanie w mieszkaniach, biurach i nieruchomościach komercyjnych. Producent zastosował szereg udoskonaleń dla poprawy parametrów pracy urządzenia.
Seria pomp ciepła Viessmann Vitocal 200-A PRO zawiera kompaktowe pompy ciepła typu powietrze-woda przeznaczone do ogrzewania, chłodzenia oraz podgrzewu ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
Szerokie portfolio produktowe
Pompy ciepła dostępne są w trzech różnych typach – AWO-AC 201 A032, AWO-AC 202.A064 oraz AWO-AC 204.A128 – co daje dużą elastyczność doboru dla rozwiązań domowych, biurowych, handlowych lub przemysłowych.
Pierwsza jednostka oferuje moc grzewczą (A7/W35) na poziomie 32,3 kW oraz wydajność chłodniczą (W7/A35) na poziomie 35 kW. Wyposażona jest w jedną sprężarkę i ma pojedynczy obieg chłodniczy. Jak wszystkie wymienione pompy ciepła, pracuje na czynniku chłodniczym R407C, którego w przypadku tej jednostki wykorzystano 14 kg. Urządzenie waży 460 kg, a jego wymiary wynoszą 775 x 1260 x 2115 mm.
Drugi typ, czyli pompa ciepła AWO-AC 202.A064, oferuje wyższą moc grzewczą (A7/W35) na poziomie 64,4 kW oraz osiągi w trybie chłodzenia (W7/A35) na poziomie 69,9 kW. Urządzenie ma dwie sprężarki, jeden obieg chłodniczy i waży 790 kg. Jego wymiary wynoszą 1330 x 2315 x 1510 mm.
Największa jednostka, AWO-AC 204.A128, charakteryzuje się mocą grzewczą (A7/W35) na poziomie 128,7 kW, a jego wydajność chłodnicza (W7/A35) to 139,9 kW. Ma cztery sprężarki i dwa obiegi chłodnicze. Najmocniejszy typ waży 1850 kg, a jego wymiary wynoszą 2130 x 2260 x 2265 mm.
Niezależnie od typu Vitocal 200-A PRO pompa ciepłą oferuje maksymalną temperaturę zasilania na poziomie 65 st. C (do temp. -7 st. C).
Sprężarka EVI
Spośród wielu zalet nowych urządzeń Viessmann podkreśla szczególnie nowoczesną sprężarkę EVI. Jak czytamy w materiałach producenta, technologia EVI (Enhanced Vapour Injection), czyli wtórny wtrysk par czynnika chłodniczego, powoduje jego schłodzenie i w efekcie wyższe niż normalnie sprężenie. Takie zachowanie przekłada się na to, że nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych można uzyskać wysokie temperatury wody grzewczej na zasilaniu przy bardzo dobrych współczynnikach efektowności.
Ostatnio sfinalizowane zostało przejęcie działu Viessmanna zajmującego się m.in. produkcją pomp ciepła. Jego nowym właścicielem stał się amerykański koncern Carrier. Więcej o tej transakcji można przeczytać w artykule: Wielka transakcja na rynku pomp ciepła stała się faktem.
Pompy ciepła Viessmanna wkrótce będą produkowane także w Polsce – w fabryce powstającej w Legnicy, która ma wytwarzać rocznie około 150 tys. pomp ciepła. W zeszłym roku niemiecka firma zapowiedziała, że na rozwój i produkcję przyjaznych klimatowi urządzeń grzewczych wyda w ciągu trzech lat 1 mld euro. Sama inwestycja w Legnicy ma kosztować ponad 200 mln euro.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Kiedyś myślałem, że Viessmann to Mercedes wśród PC. Niestety prawda jest całkowicie inna. Wszystko jest dobrze do momentu poważnej awarii. Serwis reaguje w ciągu 2-3 tygodni. A pompa w największe mrozy pracuje na grzałkach. Jeżeli uda się za pierwszym razem naprawić to jest cud bo serwis nie ma wszystkich części ze sobą. Jeżeli nie to znów trzeba czekać kolejne tygodnie na kolejne wizyty. Serwis porażka. Ale z drugiej strony to jestem ciekaw kto i jak naprawia to chińskie badziewie? Skoro tu jest tylko sprzedaż a brak jakiegokolwiek serwisu producenta.