Co trzecia sprzedana w Polsce instalacja PV od razu z baterią: Otovo
Otovo sprzedaje w Polsce coraz więcej instalacji fotowoltaicznych od razu z magazynami energii. W ubiegłym roku firma zanotowała w tym zakresie duży skok.
Norweska grupa Otovo pojawiła się na rynku w 2016 r. i oferuje instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii dla segmentu prosumenckiego w wybranych europejskich krajach – w tym od kilku lat w Polsce. Początkowo skupiała się na sprzedaży instalacji fotowoltaicznych. Teraz coraz więcej prosumentów będących klientami Otovo, także w Polsce, decyduje się na magazyny energii.
W 2022 r. wśród klientów Otovo kupujących fotowoltaikę w naszym kraju na magazyn energii decydowała się tylko jedna osoba na 100. W ubiegłym roku popularność tych urządzeń jednak mocno wzrosła. W 2023 r. Otovo sprzedawało w Polsce już co trzecią instalację fotowoltaiczną od razu z baterią.
Średnia wielkość instalacji fotowoltaicznych montowanych przez Otovo w Polsce w zeszłym roku wyniosła 6,93 kWp, a przeciętna pojemność magazynu energii była na poziomie 6 kWh. Jednak Otovo zaznacza w korespondencji z nami, że obecnie coraz więcej klientów decyduje się na większe magazyny o pojemności około 10 kWh.
Szefowa polskiego oddziału firmy Paulina Ackermann zwraca uwagę, że największą popularność magazynów energii Otovo notuje w Niemczech i we Włoszech.
– W porównaniu do innych krajów, gdzie większość klientów decyduje się na magazyn energii, nasz wynik jest dość nisko w rankingu. Na przykład we Włoszech 70 proc. klientów kupuje magazyn energii, a w Niemczech nawet 88 proc. – mówi Ackermann.
Ogółem w całej grupie udział instalacji PV wykonywanych od razu z magazynami energii wyniósł w ostatnim kwartale zeszłego roku 35 proc. – w stosunku do 25 proc. we wcześniejszym kwartale oraz 26 proc. w ostatnim kwartale 2022 r.
Co czwarta instalacja fotowoltaiczna w leasingu
Polski oddział grupy Otovo to jedna z kilku firm na polskim rynku fotowoltaicznym, która oferuje instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii w modelu leasingu. W ubiegłym roku co czwarty klient firmy decydował się na taką formę finansowania inwestycji w PV.
W całej grupie w ostatnim kwartale zeszłego roku na 1946 dostarczonych instalacji udział bezpośredniej sprzedaży wyniósł 67 proc. Pozostałe instalacje wykonano w modelu leasingowym.
Otovo poinformowało właśnie, że w ostatnim kwartale 2023 r. udało mu się zwiększyć przychody w porównaniu do przychodów z analogicznego okresu zeszłego roku o 14 proc. – do poziomu około 20 mln euro. Wzrost przychodów nastąpił mimo spadku liczby instalacji. O ile w ostatnim kwartale 2023 r. wyniosła ona 1946, o tyle w analogicznym okresie 2022 r. instalacji było o 12 proc. więcej.
Otovo tnie koszty
W ostatnim kwartale 2023 r. norweska firma zwiększyła marżę brutto o 6 pkt proc. – do poziomu 26 proc. Było to możliwe dzięki wdrożonym procesom restrukturyzacyjnym. Są one konieczne do wypracowania rentowności. W zeszłym roku Otovo miało ujemny wynik EBITDA (około 28,6 mln euro, -30 proc. EBITDA), podobnie jak rok wcześniej (-22,3 mln euro, -39 proc. EBITDA).
Kierownictwo norweskiej firmy w ubiegłym roku wdrożyło znaczącą redukcję kosztów. Celem prowadzonej restrukturyzacji jest obniżenie kosztów operacyjnych o 7-8,7 mln euro rocznie. Ma w tym pomóc utworzone w Madrycie Centrum Usług Wspólnych, w którym pracuje obecnie 1/4 pracowników firmy.
Jesteśmy przekonani, że usprawnione procesy, zwinna organizacja i ciągła rozbudowa Centrum Usług Wspólnych w Madrycie pozycjonują nas jako lidera rynku pod względem kosztów w przeliczeniu na zainstalowaną jednostkę. Ta przewaga konkurencyjna pozwoli nam wzmocnić pozycję na rynku i wysokość zysków, gdy wzrosną wolumeny sprzedaży – mówi Andreas Thorsheim, założyciel i dyrektor generalny Otovo.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Celem prowadzonej restrukturyzacji jest obniżenie kosztów operacyjnych z 7 do 8,7 mln euro rocznie
przyznać trzeba ze naganiaczy mają skutecznych
Net-billing, magazyn, dofinansowanie i wszystko się ładnie spina. 10 lat gwarancji, mega konkurencyjne ceny. Reasumując jestem bardzo zadowolony z wyboru firmy
Pełen profesjonalizm firmy – skorzystałem z ich usługi pół roku temu. Ceny na poziomie 'lokalnych’ instalatorów z tym, że gwarancja nie „do bramy”, a na 10 lat.
Jestem bardzo zadowolony/a z usług firmy. Profesjonalne podejście, wysoka jakość obsługi i skuteczność działania sprawiają, że polecam ich z pełnym przekonaniem. Dodatkowo, korzystając z systemu poleceń, otrzymałem/am dodatkowe korzyści finansowe (dostępne dla każdego)
Jestem bardzo zadowolony z wykupionych tutaj komentarzy.
Pięknie chwalą firmę
No ciekawe jak czują się teraz ci Prosumenci, którzy płacą cały rok sporą ratę leasingową – a ich magazyny nie ładują się (z prostej przyczyny braku energii ze słońca w naszej szerokości geogr.). Czy już poszli z tym do Sądu czy poczekają na rocznicę 12 miesięcy i podliczą sobie ile dołożyli. Przypominam firmie OVO, że zgodnie z polskim prawem, NIE POINFORMOWANIE KONSUMENTA o wszystkich efektach działania systemu (np. fakcie, że magazyn nie ładuje się zimą) może być podstawą do roszczeń w Sądzie (uzasadnionych i często wygrywanych).
Rok 1986 , Wojciech Jaruzelski: ” … Zdobyczy socjalizmu nie oddamy nigdy…. Rok 2024 : ministra kloska: ” … Trzeba jak najszybciej odejść od paliw kopalnych….”
To ile płacą za komentarz ?