Te działania w obszarze OZE planuje resort rozwoju

Te działania w obszarze OZE planuje resort rozwoju
fot. Leopictures/Pixabay

W poprzednim rządzie z resortu rozwoju wyszło kilka istotnych pomysłów dla rynku odnawialnych źródeł energii. Obecne kierownictwo tego ministerstwa na razie nie planuje nowych inicjatyw legislacyjnych w tym obszarze, skupia się natomiast na zapewnieniu środków na programy wsparcia OZE.

Poprzednie kierownictwo Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) zapoczątkowało kilka istotnych inicjatyw dla energetyki rozproszonej i rynku prosumenckiego. Ostatnia skutkowała wpisaniem w ubiegłym roku w ustawie o OZE regulacji dotyczących tzw. prosumenta lokatorskiego.

Pod pojęciem prosumenta lokatorskiego kryły się zmiany w zasadach rozliczeń energii z fotowoltaiki instalowanej na blokach wielorodzinnych. Ich celem było zwiększenie atrakcyjności inwestycji w PV w budownictwie wielorodzinnym (którą dodatkowo zwiększyła możliwość dofinansowania takich inwestycji z grantu OZE).

REKLAMA

Zapytaliśmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jakie są plany obecnego kierownictwa resortu w obszarze energetyki rozproszonej i prosumenckiej. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że obecnie w MRiT nie są planowane nowe inicjatywy legislacyjne w tym zakresie. Resort ma natomiast analizować efekty dotychczasowych zmian dla rynku OZE, które zainicjowało poprzednie kierownictwo.

W ostatnim czasie wprowadzono wiele rozwiązań w tym obszarze, które znacząco zmieniają kształt rynku (np. linia bezpośrednia, prosument lokatorski, cable pooling). Obecnie badany jest wpływ wprowadzonych rozwiązań – by ewentualne dostosowanie funkcjonujących zapisów prawnych do potrzeb zgłaszanych przez uczestników rynku nastąpiło we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska – poinformowało nas Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

REKLAMA

Wsparcie społeczności i spółdzielni energetycznych

Serwis prasowy Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformował nas ponadto, że w najbliższym czasie największy nacisk zostanie położony na sprawną i terminową realizację inwestycji i reform przewidzianych w zakresie energetyki odnawialnej w planie odbudowy i zwiększania odporności (KPO). Chodzi m.in. o przyznanie dofinansowania dla 200 projektów w ramach konkursu B2.2.2/G1.1.2 „Instalacje odnawialnych źródeł energii realizowane przez społeczności energetyczne”.

Ministerstwo planuje bieżące wsparcie beneficjentów tego konkursu w wypracowaniu optymalnych rozwiązań ekonomiczno-organizacyjnych zgodnych z już obowiązującymi przepisami, jak i wchodzącymi w życie w najbliższym okresie (m.in. prosument wirtualny i obywatelskie społeczności energetyczne).

Ponadto resort rozwoju przewiduje analizę barier utrudniających rozwój społeczności energetycznych i spółdzielni energetycznych, które zostały zidentyfikowane w trakcie podejmowanych inwestycji w ramach konkursu B2.2.2/G1.1.2. Do przeprowadzenia takiej analizy do końca trzeciego kwartału 2024 r. ministerstwo zostało zobowiązane w ramach KPO.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.