Decathlon kupi zieloną energię od polskiej spółki
Sieć sklepów sportowych Decathlonu w Polsce będzie zasilana energią ze źródeł odnawialnych dzięki umowie podpisanej z Qair Polska. W bilansowaniu uwzględniono również energię wyprodukowaną w wewnętrznych instalacjach fotowoltaicznych Decathlonu.
Qair Polska podpisał 10-letni kontrakt cPPA z fizyczną dostawą energii do sieci Decathlon. Umowa weszła w życie z początkiem tego roku. Przewiduje dostawę energii odnawialnej oraz gwarancje pochodzenia na poziomie kilkunastu GWh rocznie. Qair nie precyzuje, z jakich dokładnie aktywów firmy będzie pochodzić energia.
Nowa linia biznesowa Qair
Za bilansowanie w ramach umowy z Decathlonem odpowiada spółka Qair Obrót.
– Umowa z firmą Decathlon inauguruje naszą nową linię biznesową – działalność w zakresie obrotu energią elektryczną, aby jeszcze efektywniej obsługiwać klientów korporacyjnych. Nasi klienci zyskują kompleksową obsługę i skróconą ścieżkę dostępu do zielonej energii zgodnej z zapotrzebowaniem bez konieczności tworzenia złożonych struktur. Współpraca z Grupą Decathlon jest dla Qair krokiem milowym w stronę budowania kompleksowej spółki energetycznej – mówi przyznaje Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.
Jak wylicza prezes firmy, w 2030 r. zamierza ona produkować przynajmniej 5 TWh energii elektrycznej ze swoich źródeł odnawialnych. Portfel klientów planuje również budować z uwzględnieniem tego celu.
Deweloper podkreśla specyfikę umowy z Decathlonem, która polega na uwzględnieniu w bilansowaniu energii wyprodukowanej w wewnętrznych instalacjach fotowoltaicznych Decathlonu.
– Współpracę z Qair rozpoczęliśmy ponad rok temu, szukając partnera, który będzie w stanie zrealizować Model Energetyczny Decathlon. To, co razem wypracowaliśmy, napawa nas dumą, bo z koncepcji, która początkowo mogła wydawać się mało prawdopodobna do implementacji, udało nam się wspólnie skomponować produkt, który jest świetnie dopasowany do potrzeb marki Decathlon – komentuje Marcin Dobrzański, Maintenance Security Manager Decathlon Polska.
Najnowsze projekty OZE
Qair Obrót ma się zajmować handlem energią z portfela elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych polskich spółek wytwórczych Qair. Jak podaje firma, szacowany poziom jej rocznej produkcji energii wynosi prawie 1 TWh.
Na początku tego roku Qair informował o uruchomieniu projektu fotowoltaicznego Beehive. Zakłada on budowę 13 farm PV w różnych regionach Polski. Łączna moc instalacji PV ma wynieść prawie 15 MWp.
W portfelu gotowych inwestycji fotowoltaicznych spółki znajduje się m.in. duża farma PV w Kaliszu Pomorskim. Ta uruchomiona jesienią ubiegłego roku elektrownia ma moc zainstalowaną 60 MW i zajmuje 82 hektary powierzchni, na której zmontowano ponad 112 tys. modułów.
W zeszłym roku Qair informował także o pozyskaniu kredytów o wartości 335,3 mln zł dla projektów fotowoltaicznych o mocy 130 MW. Produkowana przez nie energia ma być sprzedawana w ramach korporacyjnych umów PPA.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Kupi od polskiej spółki Siemens Polska 😂😂😂