REKLAMA
 
REKLAMA

Litewski producent twierdzi, że żywotność modułu może wynieść 50 lat

Litewski producent twierdzi, że żywotność modułu może wynieść 50 lat
Fot. SoliTek

Litewski producent paneli fotowoltaicznych SoliTek porównał zastosowanie różnych materiałów enkapsulacyjnych używanych przy produkcji modułów. Wykorzystanie w szczególności jednego z nich może znacząco wydłużyć żywotność produktu.

Badanie skupiło się na porównaniu trwałości modułów fotowoltaicznych, w których w roli materiału enkapsulacyjnego zastosowano powszechnie znany i wykorzystywany poli(etylen-co-octan winylu), znany jako EVA, oraz elastomer poliolefinowy (POE), który obecnie jest stosowany przez mniejszą część producentów.

SoliTek podaje, że przewidywane zapotrzebowanie na enkapsulaty w 2023 r. wynosiło 1,48-1,53 mln ton dla EVA oraz 0,390-0,420 mln ton dla POE. Szacunki na 2024 r. wyglądają już nieco inaczej i wynoszą 1,45-1,53 mln ton w przypadku EVA i około 0,52-0,58 mln ton w przypadku POE, co oznacza coraz większe zainteresowanie drugim materiałem.

REKLAMA

POE zapewnia większą trwałość

Przeprowadzone przez SoliTek badania odpowiadają temu trendowi, gdyż faworyzują POE jak materiał zapewniający większą wytrzymałość modułów fotowoltaicznych w perspektywie kolejnych dekad.

Litewski producent modułów PV wykonał testy wilgotnego ciepła (ang. damp heat test) w celu oceny trwałości i niezawodności. Badanie przeprowadzono w warunkach temperatury 85 st. C ± 2 st. C oraz przy wilgotności względnej 85 proc. Referencyjny czas badania, zgodnie z wymaganiami normatywnymi, powinien wynosić 1 tys. godzin, jednak SoliTek przesunął tę granicę i testował moduły nieprzerwanie przez 3,5 tys. godzin.

Z udostępnionych przez producenta danych wynika, że moduły fotowoltaiczne typu szkło-szkło enkapsułowane z wykorzystaniem EVA po 2,5 tys. godzin testów wykazywały stopień degradacji na poziomie 7,9 proc., podczas gdy moduły szkło-szkło enkapsulowane POE wykazały degradację na poziomie 3,5 proc. po 3,5 tys. godzin.

REKLAMA

SoliTek podkreśla, że ma świadomość, że w realnym zastosowaniu uzyskane wyniki najprawdopodobniej mogłyby być inne, ponieważ w środowisku naturalnym na moduł działają dodatkowe czynniki poza wysoką temperaturą i wilgotnością, niemniej jednak przewaga POE zostałaby najprawdopodobniej utrzymana.

Nawet 50 lat?

SoliTek sugeruje, że połączenie doskonałych właściwości hermetycznych modułów typu szkło-szkło oraz materiału enkapsulacyjnego w postaci POE może pozwolić na utrzymanie żywotności modułu na poziomie ponad 50 lat. To, jak podkreśla SoliTek, kontrastuje (in plus) z deklarowanymi przez większość producentów 25-letnimi okresami wysokiej efektywności pracy modułów.

Jednocześnie litewski producent nadmienia, że nie należy uznawać, że każdorazowo moduły typu szkło-szkło mają przewagę nad modułami pokrytymi warstwą szkła jedynie z przedniej strony. Kiedy mowa chociażby o module szkło-szkło, ale z wykorzystaniem EVA w roli materiału enkapsulacyjnego, efekt może być odwrotny, gdyż szczelna budowa modułu uniemożliwi odparowanie wydzielającego kwasu octowego, który w normalnych warunkach wyparowałby i nie przyczyniał się do indukcji procesów korozyjnych w ogniwach.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady