Bruksela odkłada przygotowanie strategii dla pomp ciepła
Publikacja unijnego Planu działania na rzecz pompy ciepła miała nastąpić w tym kwartale, jednak teraz została przełożona na czas po wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Z powodu opóźnienia publikacji unijnego Planu działania na rzecz pompy ciepła przez Komisję Europejską grupa 19 organizacji branżowych oraz pozarządowych, grup konsumenckich i think tanków wystosowała apel do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wzywając KE do szybkiego ogłoszenia unijnej strategii dla pomp ciepła.
– Sektor pomp ciepła potrzebuje bardziej stabilnej polityki, aby przyspieszyć przejście od paliw kopalnych i importu energii do czystego ciepła i niezależności energetycznej. Odsunięcie planu, który może dostarczyć KE, jest błędem. Wzywamy komisję do opublikowania go dzisiaj, aby Europa wróciła na właściwe tory – komentuje Jozefien Vanbecelaere, szefowa ds. UE w Europejskim Stowarzyszeniu Pomp Ciepła EHPA.
Wśród organizacji, które podpisały się pod listem, jest reprezentująca krajowy rynek pomp ciepła Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC).
PORT PC zwraca uwagę, że ogrzewanie i chłodzenie budynków, zasilane obecnie w większości z paliw kopalnych, przyczynia się aż do 38 proc. emisji dwutlenku węgla w Europie, a pompy ciepłą są kluczową technologią pozwalającą na zmniejszenie tych emisji. Ponadto popularyzacja pomp ciepła umożliwi powstanie wielu nowych miejsc pracy w unijnej gospodarce.
– Opóźnienie przez KE publikacji Planu działania na rzecz pomp ciepła – pomimo znacznego postępu prac nad tym dokumentem oraz pilnej potrzeby ożywienia sprzedaży pomp ciepła, która w ostatnim czasie znacznie spowolniła – grozi pogłębieniem negatywnych tendencji na rynkach europejskich. Podważa także długoterminową jasność polityki UE, a jest ona niezbędna do uspokojenia obecnych nastrojów towarzyszących konsumentom oraz wzmocnienia i stabilnego rozwoju sektora pomp ciepła – komentuje Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC.
Europejskie instytucje reprezentujące branżę pomp ciepła w czerwcu 2023 r. przedstawiły dokument o nazwie „Akcelerator pomp ciepła”, który określa strategię działań na rzecz szybszego wdrażania pomp ciepła. Został on przedstawiony Kadri Simson, komisarz UE ds. Energii. Był również wykorzystany jako element konsultacji społecznych prowadzonych przez Komisję Europejską w sprawie przygotowywanego przez nią Planu działania na rzecz rozpowszechniania pomp ciepła.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Pompy ciepła należy rozpatrywać scisle z cenami energii elektrycznej i sposobem rozliczeń fotowoltaiki.Przy obecnych cenach energii pompa ciepła jest po prostu droga.Sam mam pompę i PV na starych zasadach i to się opłaca.
Przestraszyli się, że mogą przegiąć przed wyborami i oderwą ich od żłobu, gdzieś czytałem że mają się nawet wycofać z zakazu aut spalinowych…
Zmusili ludzi w UE do instalacji pomp.W tym samym czasie dowalili cenami energii.Wszyscy w EU są wściekli na ceny ogrzewania.A teraz zamiast coś z tym zrobić ( taryfy dla pomp) nabrali wody w usta
Myślę,że niezależnie od wszystkiego pompy to dobry deal. My mamy założoną przez Hymon i liczę,że posłuży nam tyle lat ile planowaliśmy. Jak na razie wszystko jest w najlepszym porządku.