REKLAMA
 
REKLAMA

Dwie farmy wiatrowe w Polsce oddane do użytku

Dwie farmy wiatrowe w Polsce oddane do użytku
fot. OX2

Szwedzki koncern rozwijający projekty OZE w Polsce wzbogacił swój portfel gotowych inwestycji o farmy wiatrowe w Wielkopolsce i na Podlasiu. W obu miejscach na inwestycjach miała skorzystać społeczność lokalna.  

OX2 przekazało do eksploatacji spółce DIF Capital Partners dwie farmy wiatrowe (FW): Grajewo i Sulmierzyce. Ich łączna moc zainstalowana wynosi 64,5 MW.

Z przyjemnością informujemy, że oddaliśmy do użytku w Polsce dwie kolejne farmy wiatrowe. Polska to rynek o dużym potencjale dla OZE i planujemy już kolejne projekty. Współpraca z DIF Capital Partners to kolejny krok w kierunku rozszerzenia naszych działań inwestycyjnych i w kierunku redukcji śladu klimatycznego wykraczającego daleko poza naszą własną konsumpcję – powiedział Paul Stormoen, CEO OX2.

REKLAMA

FW Sulmierzyce

Farma wiatrowa Sulmierzyce położona jest w województwie wielkopolskim. Składa się z siedmiu turbin wiatrowych o łącznej mocy 23,1 MW. Jak szacuje OX2, średnia roczna produkcja energii z tej farmy wiatrowej wyniesie około 67,6 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu prawie 21 tys. gospodarstw domowych rocznie (przy założeniu zużycia energii na poziomie 3,5 MWh).

Spółka informuje, że w trakcie budowy FW Sulmierzyce aktywnie uczestniczyła w życiu gminy i lokalnej społeczności. Wspierała inicjatywy sportowe, społeczne i ekologiczne. Zaangażowała się w budowę m.in. placu zabaw dla dzieci w Sulmierzycach.

FW Grajewo

Farma wiatrowa Grajewo z kolei powstała w województwie podlaskim. Zainstalowano tam 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 41,4 MW. Łącznie mają one produkować rocznie około 130,6 GWh energii, co pozwoliłoby na zasilenie do 40 tys. gospodarstw domowych.

W trakcie budowy FW Grajewo koncern OX2 wybudował także 4,5 km dróg dojazdowych do turbin wiatrowych. Ponadto wyremontował 3,8 km istniejących dróg gminnych i wykonał wzmocnienie drogi powiatowej prowadzącej do miejscowości Boczki-Świdrowo o łącznej długości odcinków blisko 1,4 km. OX2 sfinansowało też modernizację sali komputerowej w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie.

Wywodząca się ze Szwecji spółka podkreśla swoje zaangażowanie we wsparcie lokalnej społeczności i rozwój infrastruktury w regionach, w których rozwija inwestycje. Oprócz wspomnianych inicjatyw w związku z przyłączeniem FW Grajewo do operatora sieci PGE Dystrybucja Oddział Białystok zmodernizowano także stację GPZ (Główny Punkt Zasilający) Grajewo-Popowo. Dzięki temu miejscowość zyskała jedną z największych i najnowocześniejszych inwestycji energetycznych na terenie północno-wschodniej Polski. Nowa stacja GPZ 110/15 kV GIS Grajewo 2 ma służyć podmiotom gospodarczym całego regionu.

REKLAMA

Farmy wiatrowe Grajewo i Sulmierzyce stanowią kolejny już krok OX2 w kierunku wsparcia transformacji energetycznej i dekarbonizacji w Polsce. Przyczyniają się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym oraz do zmniejszenia zależności kraju od produkcji energii z paliw kopalnych – skomentowała Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

Trzy technologie w obszarze zainteresowania

OX2 w grudniu 2023 r. przekazało do użytku także farmę wiatrową Juniewicze, która trafiła do portfela spółki Octopus Energy Generation. To inwestycja zrealizowana w gminie Huszlew, w województwie mazowieckim. FW Juniewicze składa się z 16 turbin o łącznej mocy 48 MW.

Szwedzi obecnie budują też trzy kolejne farmy wiatrowe w Polsce – Wysoka, Kraśnik i Bejsce. Tę ostatnią we wrześniu 2023 r. OX2 sprzedało koncernowi energetycznemu Enea za 57,42 mln euro. FW Bejsce w województwie świętokrzyskim ma osiągnąć moc 19,8 MW. Szwedzka firma przygotowała projekt tej farmy wiatrowej, a za jej budowę odpowiada spółka zależna OX2.

Z kolei FW Kraśnik została sprzedana w 2021 r. brytyjskiemu funduszowi Equitix. Instalacja będzie mieć moc 24,14 MW, a OX2 odpowiada za jej budowę w formule „pod klucz”.

Ponadto Szwedzi przygotowują się do realizacji kolejnych inwestycji wiatrowych, fotowoltaicznych i magazynów energii w naszym kraju. Polski portfel OX2 obejmujący te trzy technologie ma łączną moc około 2,9 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA