Brytyjczycy przejęli farmę wiatrową na Mazowszu
Spółka Octopus Energy Generation kupiła farmę wiatrową od szwedzkiego koncernu OX2. Ten jednak wciąż będzie odpowiadać m.in. za techniczne i komercyjne zarządzanie inwestycją.
Farma wiatrowa Juniewicze trafiła do porfolio brytyjskiej spółki Octopus Energy Generation. To inwestycja w gminie Huszlew, w województwie mazowieckim. Farma wiatrowa składa się z 16 turbin o łącznej mocy 48 MW. Produkować będzie około 139 GWh energii rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez około 32 tys. gospodarstw domowych.
Umowę na budowę tej farmy OX2 i Octopus Energy Generation podpisały w czerwcu 2021 r. Teraz Szwedzi odsprzedali ją brytyjskiej spółce. W ramach zawartej z Octopus Energy Generation umowy OX2 będzie odpowiadać także za techniczne i komercyjne zarządzanie farmą wiatrową.
– OX2 jako jeden z wiodących uczestników rynku energetyki odnawialnej w Polsce i w Europie wspiera działania na rzecz przyspieszenia przejścia na energię odnawialną. Zwiększamy swój udział w szybko rozwijającym się rynku. Farma wiatrowa Juniewicze w gminie Huszlew to nasz kolejny krok na drodze do budowania zrównoważonej przyszłości poprzez zwiększanie dostępu do energii odnawialnej – mówi Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 w Polsce.
Współpraca lokalna
Podczas budowy farmy wiatrowej Juniewicze szwedzka spółka brała aktywny udział w życiu gminy i jej mieszkańców.
– Cieszymy się, przekazując Octopus Energy Generation kolejny projekt, który przyspiesza przemianę w kierunku przyszłości wolnej od paliw kopalnych. Jesteśmy również bardzo zadowoleni ze współpracy z lokalną społecznością podczas realizacji projektu – podkreśla Paul Stormoen, CEO OX2.
OX2 angażowało się w inicjatywy ekologiczne, społeczne i edukacyjne. Firma wybudowała m.in. plac zabaw przy szkole podstawowej i uczestniczyła w działaniach na rzecz bioróżnorodności. Ich efektem mają być nowe siedliska lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Ponadto przedstawiciele firmy byli zaangażowani w prowadzenie lekcji o OZE dla dzieci i organizację wyprawek szkolnych dla najmłodszych uczniów z Ukrainy.
Inwestycje wiatrowe OX2 w Polsce
Szwedzka spółka zbudowała w Polsce portolio projektów o mocy około 3 GW. Wśród nich projekty wiatrowe w rozwoju na koniec trzeciego kwartału br. obejmowały prawie 900 MW. OX2 oddało do użytkowania dwie farmy wiatrowe, a obecnie buduje pięć kolejnych.
W maju firma informowała o planach ekspansji na Lubelszczyźnie, gdzie wówczas kończyła kilka projektów wiatrowych w Polsce – chodziło o farmy wiatrowe w Kraśniku, Huleszewie i Grajewie – i przygotowywało się do budowy kolejnych dwóch inwestycji wiatrowych oraz magazynu energii w tym rejonie.
– Te sześć projektów, o łącznej mocy blisko 222 MW, to początek naszego zaangażowania we wschodnią Polskę, a w szczególności w Lubelszczyznę. Tu widzimy bowiem ogromny potencjał do rozwoju projektów wiatrowych. Na ten potencjał składa się kilka czynników. Pierwszy to znakomite warunki wietrzne i słoneczne, które pozwalają projektować, wykorzystując pełny zasób odnawialnych źródeł – podkreślał wówczas Tomasz Guzowski, dyrektor obszaru wiatru w OX2.
Według założeń w ciągu najbliższych pięciu lat na Lubelszczyźnie powstanie 20 nowych farm wiatrowych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Energetyka, zaopatrzenie w materiały strategiczne, leki i kluczowe gałęzie gospodarki powinny być tylko w rękach polskich.
Dlaczego obcy kapitał czerpie zyski z wiatraków na polskim terenie?
Jestem z „Huszelewa „( poprawcie błędy w artykule) To jest artykuł promocyjny. Widziałem firme w szkole, jest plac a o siedliskach pierwsze słyszę. To wszystko. Myślicie że to dużo? A no niestety nie. To tylko PR.
Polin jest totalnie sprzedany,