NFOŚiGW planuje kontrole u dostawców pomp ciepła
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził, że nie są planowane kontrole u beneficjentów programu Czyste Powietrze, którzy otrzymali dotacje na pompy ciepła. Kontroli mogą natomiast spodziewać się dostawcy tych urządzeń.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pracuje nad zamknięciem listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) m.in. w zakresie pomp ciepła.
Fundusz deklaruje, że celem tych działań jest ograniczenie możliwości udzielania dofinansowania z Czystego Powietrza wyłącznie do pomp ciepła uwzględnionych w tym zestawieniu. W efekcie dofinansowanie ma być przyznawane tylko na urządzenia, które w rzeczywistości spełniają parametry techniczne opisane na karcie produktu i etykiecie energetycznej.
NFOŚiGW informuje, że to w tym zakresie będzie prowadził dodatkowe kontrole w celu weryfikacji jakości pomp ciepła. Fundusz podkreśla, że ta weryfikacja będzie dotyczyć tylko producentów tych urządzeń. Nie będzie natomiast specjalnych kontroli w domach osób, które otrzymały dotacje na pompy ciepła z Czystego Powietrza.
Zmiana zasad funkcjonowania listy ZUM planowana jest na początku 2024 r. NFOŚiGW zapewnia, że po wprowadzeniu systemu weryfikacji pomp ciepła ich zakup i montaż z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze będą bezpieczniejsze, ponieważ beneficjenci będą wybierać tylko spośród urządzeń wpisanych na listę, których jakość będzie potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium.
Kontrole u beneficjentów Czystego Powietrza
Zgodnie z treścią programu Czyste Powietrze NFOŚiGW oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej mogą dokonać ogólnych kontroli przedsięwzięć dofinansowanych z Czystego Powietrza – samodzielnie lub przez podmioty zewnętrzne – od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie, w trakcie realizacji oraz w tzw. 5-letnim okresie trwałości, liczonym od daty zakończenia inwestycji.
Narodowy fundusz podkreśla, że wówczas weryfikacji podlega całe przedsięwzięcie dofinansowane z Czystego Powietrza, a nie tylko pompy ciepła. Kontrole w równym stopniu mogą dotyczyć beneficjentów, którzy otrzymali dotacje na kotły gazowe czy kotły na pellet.
Kontrole prowadzone w domach beneficjentów programu Czyste Powietrze mają na celu weryfikację, czy inwestycja zrealizowana jest zgodnie z umową o dofinansowanie, w tym czy dofinansowane urządzenia są zainstalowane w budynku i spełniają wymogi programu.
UOKiK może sprawdzić dostawców pomp ciepła
NFOŚiGW zaznacza, że oddzielne kontrole w zakresie pomp ciepła może realizować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
[Kontrole UOKiK] są nakierowane na nieuczciwych importerów, dostawców i monterów pomp ciepła i to oni, oferując urządzenia niespełniające określonych warunków, powinni się obawiać ewentualnych kontroli, a nie beneficjenci programu Czyste Powietrze – podkreśla NFOŚiGW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.