Nowa funkcjonalność dla prosumentów w aplikacji Taurona
Prosumenci przyłączeni do sieci Taurona będą mogli monitorować za pomocą aplikacji dane dotyczące ilości pobranej i oddanej do sieci energii przed zbilansowaniem godzinowym i po nim.
Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii od 1 kwietnia 2022 r. rozliczenia prosumentów w ramach bilansowania międzyfazowego powinno się odbywać na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie. Takie rozwiązanie wdrożył Tauron, który informuje, że obecnie jego klienci są rozliczani z wolumenu energii, który przekracza autokonsumpcję w każdej godzinie.
Więcej informacji dla prosumentów
Prosumenci będący klientami Taurona w aplikacji eLicznik mogą uzyskać dostęp do danych na temat zużytej i oddanej do sieci energii, z uwzględnieniem bilansowania w cyklach godzinowych.
– Dotychczas w aplikacji eLicznik udostępnialiśmy dane pomiarowe energii pobranej i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej rejestrowane bezpośrednio w liczniku energii, bez szczegółowych rozliczeń w trybie godzinowym. Dlatego klienci korzystający z aplikacji widzieli różnicę między ilością energii w aplikacji eLicznik a danymi rozliczeniowymi na fakturze – mówi Radosław Pobol, prezes spółki Tauron Dystrybucja.
– Obecnie udostępniamy nową wersję aplikacji, która dodatkowo prezentuje dane pomiarowe zbilansowane w układzie godzinowym. Ułatwia to klientom analizę danych pomiarowych rejestrowanych przez licznik i wyjaśnia wynik rozliczeń, które otrzymuje klient na fakturze wystawionej przez sprzedawcę energii – dodaje Pobol.
Jak rozliczane jest bilansowanie międzyfazowe?
Jak tłumaczy Tauron, zgodnie z aktualnymi zasadami bilansowanie polega na zsumowaniu w danej godzinie energii pobranej z sieci na każdej z faz (wartość X) oraz zsumowaniu w danej godzinie energii wprowadzonej do sieci na każdej fazie (wartość Y).
Następny krok to odjęcie od sumy energii pobranej z sieci sumy energii wprowadzonej (X-Y). W taki sam sposób wykonywane jest rozliczenie prosumentów korzystających z zasilania jednofazowego, a wynik tego działania widoczny jest na fakturze jako efekt godzinowego rozliczenia. Obecnie prosument będący klientem Taurona może sprawdzić to również w aplikacji eLicznik.
W przypadku otrzymania wartości ujemnej rozliczenia ilość energii wprowadzonej do sieci po jej sumarycznym zbilansowaniu jest przez sprzedawcę energii:
- w przypadku net-meteringu – przekazana na indywidualny wirtualny magazyn energii (wartość w kWh),
- w przypadku net-bilingu – przekazana na depozyt prosumencki po przeliczeniu na wartość energii (wartość w zł).
Tauron podkreśla, że sumaryczne bilansowanie oznacza korzyści dla prosumentów, ponieważ poprzez wyprodukowanie i zużycie energii w tej samej godzinie zmniejszona zostaje ilość energii pobranej z sieci. Powinno się to przekładać na niższe faktury za energię elektryczną.
Co drugi prosument w sieci Taurona korzysta z eLicznika
Serwis eLicznik został uruchomiony w 2012 r. i udostępnia dane pomiarowe klientom Tauron Dystrybucji posiadającym liczniki zdalnego odczytu (LZO). Ze względu na to, że takich liczników u klientów sukcesywnie przybywa, aplikacja staje się coraz popularniejsza. W ostatnich miesiącach notuje ona ruch na poziomie ponad 1,5 mln odwiedzin miesięcznie.
W sieci Tauron Dystrybucji pracuje już ponad milion liczników zdalnego odczytu. Spółka informuje, że z ponad 424 tys. prosumentów przyłączonych do jej sieci ponad 233 tys. korzysta z eLicznika.
Z serwisu eLicznik mogą korzystać wszyscy klienci Tauron Dystrybucji, u których zamontowano zdalne liczniki i uruchomiono komunikację automatyczną z Systemem Zdalnego Odczytu. Obecnie dostęp do serwisu mają klienci objęci projektami rozwoju infrastruktury pomiarowej AMI, mikrowytwórcy energii, a więc posiadacze mikroinstalacji a także odbiorcy przemysłowi, rozliczani w wybranych grupach taryfowych – tłumaczy Radosław Pobol, prezes Tauron Dystrybucji.
.
.
Każdy klient może zweryfikować dostępność serwisu dla swojej lokalizacji pod tym linkiem. Do połączenia z serwisem wykorzystywana jest dowolna przeglądarka internetowa lub specjalna, darmowa aplikacja, dostępna w sklepach Google Play i Apple AppStore.
Czym większa autokonsumpcja, tym większe korzyści
Lepszy dostęp do danych o zużyciu i produkcji energii to możliwość lepszego zarządzania energią przez prosumentów. Tauron podkreśla, że w przypadku posiadaczy mikroinstalacji dla opłacalności inwestycji kluczowe jest dopasowanie instalacji do rzeczywistego zużycia energii. Im większa jest autokonsumpcja energii w czasie rzeczywistym, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują bieżące zużycie produkowanej przez nie energii elektrycznej.
- Aplikacja to realne narzędzie pomagające w codziennym oszczędzaniu energii. Dzięki niej mamy bieżący dostęp do informacji o własnym zużyciu energii elektrycznej. Możemy porównać swoje zużycia w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym, w tym również ze średnią statystyczną, oraz ustawić powiadomienia e-mail o przekroczeniu założonego poziomu zużycia energii – mówi Radosław Pobol.
Więcej na temat bilansowania międzyfazowego rozliczanego na zasadach zapisanych w ustawie o odnawialnych źródłach energii od 1 kwietnia 2022 r.: Bilansowanie międzyfazowe u prosumentów. Tak rozlicza je Tauron.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
I tak oto cudownym sposobem auto konsumpcja wzrosła, pobór z sieci spadł. Przedtem 2 fazy pchały w sieć a jedna pobierała bo gdy falownik produkował mniej na fazie niż pobór to nie mógł korzystać z nadprodukcji z pozostałych a teraz kreatywna kalkulacja i pomimo poboru na fazie albo niskiej produkcji np. przez 15 min a dużego poboru, w rozliczeniu godzinowym falownik może nadrobić pobór i tak wyjdziemy na plus. Dla prosumenta to oczywiście korzyść bo w rozliczeniu mniej odda energetyce ale fizycznie nic się nie zmieniło.
Przypadek , że właśnie teraz Tauron zmiania sposób rozliczeń międzyfazowych ? Nie sądzę . Po prostu skończył się parasol ochronny pisu nad złodziejską mafią OSD.
vitjac@ Gdybyś przeczytał dokładnie, wiedziałbyś, że ten system bilansowania energii działa już od prawie 2 lat. To co tu pisze to czysto kosmetyczny zabieg dla klienta, aby lepiej i dokładniej widział w e-liczniku jak ma rozliczaną energię. Twoje insynuacje są bezpodstawne.
A PGE? Przez eBOK nie ma nic konkretnego do podejrzenia, XX wiek.
Nie wiecie o czy piszecie. Aplikacji e-licznik używam od 3 lat, bo mam fotowoltaike. Nabierzonco weryfikuje dane z licznika z rachunkiem u zawsze się wszystko zgadzało. Dane z licznika od początku były dostępne i możliwe do ściągnięcia w formie pliku kalkulacyjnego i rozliczenie godzinowe można było sprawdzić poprzez odjęcie dwóch kolumn. Dodana nowość w aplikacji to nic innego jak przedstawienie niekumatym coś co już było. Sprawdzałem w moim przypadku też rozliczanie godzinowe i u mnie akurat mam zysk ok 100zł w porównaniu do rozliczania dobowego wprowadzonej energii do oddanej. Tak że komentarze tu piszą osoby nie mające w ogóle do czynienia z tematem, albo potrzebujące wyrzucić trochę jadu bo się już od niego ksztuszą.
Bobek@ „Jadem” rzuca tylko vitjac. Też mam i korzystam a od kwietnia 2022 zrobiłem sobie arkusz kalkulacyjny do którego wrzucam dane z e-licznika i w momencie mi bilansuje dane to co teraz Tauron zrobił. Wszystko się idealnie zgadza, kontrolę mam dokładną na wykresach i dane. Chyba tylko Tauron ma tak dobrze rozbudowany system.
Bardzo dobrze ze Tauron zdecydował się udostępnić dane po zbilansowaniu w aplikacji nie trzeba już liczyć w Excelu. Brakuje mi jeszcze tylko informacji kiedy przepadają mi juz nie zużyte kWh bo przy mojej 20kwp instalacji mam duża nadprodukcję i nie jestem w stanie siedzieć przed Excelem i liczyć kiedy zaczynają przepadać i kiedy nie muszę już specjalnie oszczędzać na ogrzewaniu.
Czy da się w tej aplikacji skonfigurować kilka liczników?
A kiedy wprowadza ceny gwarantowane, bo pisowcy tak zmienili ustaw z net-meteringu na net-billing, że obecnie w ogóle gospodarstwom indywidual, bez magazynów energii (są obecne bardzo drogie) nie opłaci się instalować paneli fotowoltaicznych.
Rafal@ Nie licz na to. Obecny rząd jeżeli będzie Tuska na 100% nie wprowadzi tego bo to nie idzie w parze z ich polityką. Ma być dobrze ale nie Polakom, a tym bardziej zwykłym ludziom.
Po zmianie w 2022r z net Meterling na Net billing nie opłaca się zakładać fotowoltaiki…
W chwili największej produkcji większość jest w pracy więc tauron „nasz” prąd sprzedaje po ok. 80gr. A nam chce za niego płacić po ok. 30gr. Ale i tak nie za cały lecz tylko za 20 procent. My po powrocie do domu potrzebujemy korzystać z energii więc tauron nam. Sprzedaje prąd po 80gr. Więc jeżeli wyprodukujemy 10000kwh w rok (20 proc. Po 30gr. Daje 600zl ale tyle nie wyprodukujemy może z 5000kwh czyli 300zl oszczędności rocznie) a będziemy zużywać 2500kwh (po 80gr daje to 2000zl) w rok to i tak dostaniemy fakturkę na ładna kwotę… A jeżeli założycie ogrzewanie elektryczne bądź pompę ciepła… Masakra
Kostek@ musisz przeczytać jeszcze raz zasady rozliczania, bo te 20 % to płacą od nadwyżki wysłanej energii już po zbilansowaniu poboru i prądu wysłanego. Tak że musisz policzyć jeszcze raz
@Daniel
W net billing jest trochę inaczej nie ma zbilansowania…
To co produkuje i od razu zużywam jest to autokonsumpcja natomiast nadprodukcja nie jest zbilansowana, albo sprzedaje nadprodukcje albo kupuje niedobór. Nic się nie odkłada
Kostek@ Źle myślisz. Tauron płaci za każdą wprowadzoną kWh do sieci na specjalne konto (depozyt). Gdy pobierasz prąd wtedy pieniądze z konta (z depozytu) są pobierane za każdą kWh. To co ci zostanie po 12 miesiącach możesz odebrać w formie gotówki na własne konto ale nie może ona przekroczyć 20 proc. wartości energii elektrycznej, która została wprowadzona do sieci w miesiącu kalendarzowym. Generalnie masz 12 miesięcy aby sprzedawać i kupować z nadwyżek ale na dodatkowy zarobek po roku ze sprzedaży z nadprodukcji za dużo nie licz.
Enea ma to już od jakiegoś czasu i się nie chwali.
PV dalej się opłaca, tylko trzeba zmienić podejście i nie słuchać instalatorów którym zależy na jak największej instalacji.
1. Instalacja mniejsza=tańsza a po dofinansowaniu to już bardzo tania bo z większę produkcji i tak nie skożystacie.
2. Jak większa to wsch/zach aby auto konsumpcja była jak największa.
e-licznik tak mi się spodobał, że zapłaciłem za instalację w mieszkaniu aby mieć podgląd na zużycie.
Woksio@ A Tauron się chwali? Nie. To nie artykuł sponsorowany. Redaktor postanowił o tym napisać i tyle. Jego zapytaj dlaczego nie napisał.