15 mld euro na morskie wiatraki i zielony wodór
Strategiczne partnerstwo hiszpańskiego koncernu energetycznego i arabskiego funduszu przewiduje ogromne inwestycje w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Umowa podpisana została podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju.
Ogłoszone partnerstwo w zakresie offshore i wodoru to kolejny wspólny projekt hiszpańskiej Iberdroli i arabskiego Masdara. Umowa podpisana podczas COP28 w Dubaju zakłada wspólny rozwój projektów z obszaru morskiej energetyki wiatrowej i zielonego wodoru w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA.
Jak wyliczają partnerzy przedsięwzięcia, łączna wartość wspólnych inwestycji w offshore i zielony wodór może sięgnąć 15 mld euro.
Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku i Morzu Północnym
Iberdrola i Masdar uczestniczą już wspólnie w kilku przedsięwzięciach. Jednym z nich jest morska farma wiatrowa Baltic Eagle w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Projekt o planowanej mocy 476 MW powstaje około 28 km na północny wschód od wyspy Rugia. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2024 r. i jest częścią tzw. Baltic Hubu Iberdroli na Bałtyku. W tym roku Iberdrola uruchomiła już morską stację elektroenergetyczną dla farmy wiatrowej Baltic Eagle.
Kolejną inwestycją realizowaną w ramach współpracy Iberdroli i Masdara ma być morska farma wiatrowa UK East Anglia 3 o planowanej mocy 1400 MW. Obecnie twa jej budowa, a oddanie do użytku ma nastąpić w czwartym kwartale 2026 r. Instalacja ma zabezpieczony 15-letni kontrakt różnicowy (CfD) przyznany przez rząd Wielkiej Brytanii w lipcu 2022 r. Iberdrola i Masdar od kilku miesięcy negocjują umowę dotyczącą tej inwestycji i zamierzają ją podpisać do końca pierwszego kwartału 2024 r. Udział Masdara w UK East Anglia 3 może wynieść 49 proc.
Teraz firmy zdecydowały o dalszej współpracy w celu pozyskania wspólnych inwestycji w przyszłe projekty morskiej energetyki wiatrowej i zielonego wodoru w Europie i na innych rynkach. Mają one służyć przyspieszeniu globalnej transformacji energetycznej.
– Teraz, gdy 118 rządów zobowiązało się do potrojenia mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. podczas COP28, osiągnięcie tego celu będzie wymagało natychmiastowych działań ze strony tych rządów i sektora prywatnego. Innowacyjny sojusz Iberdrola z Masdarem dzisiaj po raz kolejny pokazuje naszą determinację w osiąganiu ważnych celów. Jest on kontynuacją naszego wieloletniego zaangażowania w rozwój OZE, sieci i magazynowania energii – powiedział Ignacio Galán, prezes Iberdroli.
Kierunek Europa
Mohamed Jameel Al Ramahi, dyrektor generalny Masdara, powiedział. że celem arabskiego funduszu jest osiągnięcie 100 GW mocy zainstalowanej w OZE do 2030 r. Koncentruje się ona na opracowywaniu innowacyjnych projektów od bardzo wczesnych etapów. Chce w ten sposób pogłębiać specjalistyczną wiedzę dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej.
– Wielka Brytania i Europa, dzięki dużym zasobom energii wiatrowej, są głównymi rynkami dla Masdara – stwierdził Mohamed Jameel Al Ramahi. – Działamy w Wielkiej Brytanii od ponad 10 lat, realizując pionierskie, przełomowe projekty, w tym pierwszą na świecie pływającą morską farmę wiatrową.
Masdar wspiera rozwój i wdrażanie technologii energii odnawialnej i zielonego wodoru w skali globalnej. Firma założona została w 2006 r., od tego czasu rozwijała projekty i współpracowała przy projektach w ponad 40 krajach. W Europie inwestuje w OZE od 2013 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
to już UE nie ma własnej kasy na wiatraki ??
Jajo