Szwedzi z dotacją na megafabrykę do produkcji cienkowarstwowych ogniw PV
Szwedzka firma wybuduje megafabrykę do produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Projekt uzyskał kilkadziesiąt milionów euro dotacji z funduszu Unii Europejskiej wspierającego rozwój czystych technologii. Sfinalizowano właśnie ostatnie ustalenia i strony podpisały umowę.
Midsummer to szwedzka firma specjalizująca się w budowie cienkowarstwowych elastycznych modułów fotowoltaicznych bazujących na technologii CIGS, które znajdują zastosowanie na dachach krytych dachówkami ceramicznymi i betonowymi, blachą trapezową, a także na płaskich dachach krytych papą.
Producent szczególnie podkreśla, że ślad węglowy powstający w wyniku wytwarzania tego typu modułów jest o 90 proc. niższy niż w przypadku tradycyjnych modułów fotowoltaicznych.
W lipcu Midsummer został wybrany do finansowania z Funduszu Innowacyjnego UE. Przyznane środki w wysokości 32,3 mln euro mają być przeznaczone na budowę nowej fabryki ogniw słonecznych w Szwecji. Zakończyły się już negocjacje dotyczące warunków dotacji i Midsummer oraz unijni urzędnicy z Funduszu Innowacyjnego podpisali umowę dofinansowania.
Komisja Europejska, przyznając dofinansowanie, zwróciła szczególną uwagę na znaczny potencjał skalowalności technologii opracowanej przez Midsummer oraz wysoki poziom redukcji emisji CO2 w procesie produkcji paneli fotowoltaicznych. Doceniono również przydatność ogniw cienkowarstwowych do aplikacji na skomplikowanych przestrzeniach dachowych wymagających rozwiązań o niewielkiej masie. Nadają się one szczególnie do montażu na dachach obiektów, które nie są w stanie wytrzymać ciężaru tradycyjnych krzemowych paneli słonecznych.
1 GW do 2030 r.
Dofinansowany projekt Midsummer obejmuje budowę fabryki, która rocznie wyprodukuje cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne o mocy 200 MW. Nowo powstały szwedzki zakład wraz z fabryką, którą Midsummer finalizuje we Włoszech, dałyby grupie roczną zdolność produkcyjną ogniw na poziomie 250 MW.
Ambicją Midsummer jest, aby stać się największym w Europie producentem cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Firma zamierza zwiększyć całkowitą produkcję ogniw CIGS do ponad 1 GW do 2030 r.
Produkcja ruszy w 2026 r.
Szwedzi chcą rozpocząć produkcję w nowej fabryce w pierwszym kwartale 2026 r. W 2025 r. planują montaż urządzeń, produkcję testową i certyfikację fabryki, a także szkolenia personelu. W nowym zakładzie zatrudnienie może znaleźć około 250 osób.
Zanim będzie możliwa pierwsza wypłata dotacji, projekt musi mieć zapewnione finansowanie. Dotacja z Funduszu Innowacyjnego UE zapewnia około 50 proc. kosztów inwestycji. Midsummer analizuje obecnie możliwości finansowania, które może obejmować połączenie kapitału, pożyczek i innego finansowania publicznego.
Tak będą powstawać cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne w fabryce Midsummer:
@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czemu u nas takiej nie pobudują. Np. Saule ma technologie, ale nie ma kasy na wybudowanie dużej fabryki dla swoich ogniw perowskitowych.