REKLAMA
 
REKLAMA

Farma fotowoltaiczna zasila produkcję win na Zamojszczyźnie

Farma fotowoltaiczna zasila produkcję win na Zamojszczyźnie
fot. Ambra

Producent win uruchomił farmę fotowoltaiczną przy swojej winiarni na wschodzie Polski. Energia elektryczna produkowana przez instalację zaspokoi prawie jedną trzecią zapotrzebowania zakładu. 

Nowoczesna farma fotowoltaiczna w Woli Dużej koło Biłgoraja ma moc zainstalowaną 1 MW. Należy do firmy Ambra zajmującej się produkcją win.

Farma fotowoltaiczna zajmuje obszar ponad 1,3 ha. Wykorzystano na niej dwustronne panele fotowoltaiczne, które – jak podaje inwestor – mają zapewnić o 7 proc. wyższą produktywność niż panele jednostronne. Wykonawcą była firma Quanta Energy, która zapewniła nie tylko budowę instalacji, ale też wsparcie formalno-prawne.

REKLAMA

Ambra podaje, że uruchomiona farma fotowoltaiczna wyprodukuje energię w ilości pozwalającej na zaspokojenie około 30 proc. zapotrzebowania Winiarni w Woli Dużej. W całości zostanie przeznaczona na zużycie własne.

– W wyniku dotychczasowych inwestycji udało nam się znacząco zmniejszyć energochłonność, a także osiągnąć zerową emisję netto dwutlenku węgla w naszej Winiarni – mówi Piotr Kaźmierczak, wiceprezes zarządu spółki Ambra.

Przedstawiciel firmy dodaje, że uruchomiona farma fotowoltaiczna pozwoli zmniejszyć wpływ wahań cen energii na koszty produkcji.

Zrównoważona produkcja win

Farma PV na Lubelszczyźnie jest drugą inwestycja spółki w fotowoltaikę. W 2009 r. Ambra uruchomiła instalację fotowoltaiczną na dachu swojej warszawskiej siedziby.

REKLAMA

Spółka realizuje przyjętą strategię zrównoważonego rozwoju. Zakładała ona redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2025 r. w porównaniu do roku 2019. Jednak cel ten został osiągnięty już w czerwcu br. Zanotowany spadek emisji w tym czasie wyniósł 48 proc. Ambra wskazuje. że jest to efekt zakupu energii elektrycznej z OZE, wymiany urządzeń chłodniczych i elektryfikacji floty transportowej.

Firma ma również wspierać zewnętrzne projekty obniżające globalne emisje, takie jak przywracanie lasów i zapobieganie wylesianiu. Przy uwzględnieniu ich kompensującego wpływu spadek emisji wynosi 67 proc.

Naszym celem jest uczynienie z Ambra firmy neutralnej dla środowiska w zakresie emisji dwutlenku węgla. Budowa farmy fotowoltaicznej to ważny etap przyjętego programu. Zrównoważenie wpływu naszej spółki na jej otoczenie jest częścią naszej ogólnej strategii rozwoju i jest kluczem do przyszłości. W ten sposób odpowiadamy na trendy i łączymy nasze działania z ambitnymi celami naszych partnerów handlowych, oczekiwaniami konsumentów oraz wielu inwestorów – wyjaśnia Robert Ogór, prezes Grupy Ambra.

Firma zapowiadała, że do roku obrotowego 2024/2025 obniży o 40 proc. zużycie wody (liczone w litrach na wyprodukowaną butelkę alkoholu) i zredukuje o 20 proc. produkcję odpadów (w przeliczeniu na jedną butelkę). Kolejne działania grupy mają objąć wprowadzenie do 2024/2025 r. opakowań w 100 proc. nadających się do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania. Na początku tego roku w rozmowie z PAP prezes spółki poinformował, że będzie ona wydawać na inwestycje średnio 25 mln zł rocznie w najbliższym pięcioleciu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Super, szkoda tylko, że ta informacja nie przedostanie się do mediów ogólnopolskich jako wzór do naśladowania.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA