Zamrożenie cen energii w 2024 r. Na jakich zasadach?

Zamrożenie cen energii w 2024 r. Na jakich zasadach?
Fotolia

Niedawno rząd przyjął projekt ustawy zakładającej zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych w 2024 roku. Jednak większe szanse na przyjęcie przez parlament ma inny projekt ustawy o przyszłorocznym mrożeniu cen energii. W tym tygodniu do Sejmu skierowała go Koalicja Obywatelska.

W dniu 21 listopada Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy o mrożeniu cen energii w 2024 r. Przewidziane przez rząd mrożenie cen energii elektrycznej i stawek opłat dystrybucyjnych zakłada, że w taryfach na 2024 r. – niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej i opłat dystrybucyjnych – w rozliczeniach z odbiorcami stawki za obrót i dystrybucję energii utrzymane zostaną na poziomie cen i stawek taryfowych z 2022 r.

Rządowy projekt przewiduje stosowanie cen energii elektrycznej i opłat dystrybucyjnych z roku 2022 w rozliczeniach z odbiorcami za dostawy w 2024 r. w ramach stosowanego w tym roku limitu wynoszącego 3 MWh. Jednocześnie dla gospodarstw domowych prowadzących działalność rolną, rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, a także osób niepełnosprawnych zwiększono limit preferencyjnego zużycia energii elektrycznej z 3 do odpowiednio 4 MWh albo 3,6 MWh. Jeśli odbiorcy ci nabędą uprawnienia do zwiększonego limitu preferencyjnego zużycia energii elektrycznej (4 MWh albo 3,6 MWh) w trakcie 2024 r., limit ma być stosowany proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2024 r., w których spełniali oni wymogi dotyczące nabycia tych uprawnień.

REKLAMA

Mrożenie cen energii wg Koalicji Obywatelskiej

W tym tygodniu do Sejmu trafił inny projekt ustawy zakładającej mrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i odbiorców z sektora publicznego, który ma większe szanse na zyskanie sejmowej większości. Przygotowany został przez posłów Koalicji Obywatelskiej.

W przeciwieństwie do rządowego projektu propozycje regulacji opracowanych przez Koalicję Obywatelską zakładają mrożenie cen energii na poziomie tegorocznym nie przez cały 2024 rok, ale do połowy przyszłego roku.

REKLAMA

W projekcie Koalicji Obywatelskiej przyjęto zamrożenie ceny energii elektrycznej na poziomie 412 zł/MWh. Taka stawka ma przysługiwać do zużycia w pierwszej połowie przyszłego roku maks. 1,5 MWh energii w przypadku gospodarstw domowych, 1,8 MWh dla gospodarstw z osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub 2 MWh dla odbiorców prowadzących gospodarstwa rolne lub dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Po przekroczeniu powyższych progów ma obowiązywać stawka za energię elektryczną na poziomie 693 zł/MWh. Taka stawka ma zostać zachowana dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej.

Poselski projekt ustawy zakłada ponadto powiększenie o wskaźnik średniej inflacji z 2022 roku (14,4 proc.) dodatku osłonowego, przypadającego za okres I półrocza przyszłego roku, dla odbiorców posiadających najniższe dochody.

Projekt przewiduje też utrzymanie w I połowie 2024 r. obecnych mechanizmów ograniczających stawki za ciepło i jego dostawę do gospodarstw domowych i podmiotów użyteczności publicznej – zarówno korzystających z usług dostawców objętych taryfami ciepłowniczymi jak i firm zwolnionych z obowiązku taryfowania. Utrzymane mają być ceny ciepła zatwierdzone przez Prezesa URE na dzień 30 września 2022 r. (powiększone o 40 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.