Amerykanie wstrzymali budowę małych reaktorów jądrowych
Amerykańska firma NuScale, która miała budować małe reaktory jądrowe między innymi dla KGHM, zdecydowała o zawieszeniu swojej pilotażowej inwestycji. KGHM zapewnia, że Amerykanie nie wycofali się z umowy dotyczącej wspólnych inwestycji w Polsce.
NuScale Power Corporation to czołowa amerykańska firma rozwijająca technologię modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2020 r. NuScale otrzymało od federalnego Departamentu Energii zgodę na budowę swojej referencyjnej instalacji w ramach projektu o nazwie Carbon Free Power Project (CFPP). Koszt tej inwestycji został oszacowany na 1,35 mld dolarów. Wcześniej NuScale dostało rządowe granty w łącznej wysokości około 600 mln dolarów na prace projektowe.
W ramach przedsięwzięcia Carbon Free Power Project przewidziano budowę sześciu reaktorów o łącznej mocy 462 MW. Miały one powstać w stanie Utah do 2030 r.
Na początku tego roku amerykańska firma uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA. Jej projekt stał się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do realizacji w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych.
Wzrost kosztów produkcji
Chociaż budowa reaktorów w Utah jeszcze się nie zaczęła, to Amerykanie mocno podnieśli planowany CAPEX. W styczniu br. amerykańska firma zasygnalizowała wzrost prognozowanego kosztu produkcji energii – z 53 dolarów/MWh do 89 dolarów/MWh, czyli o 53 proc. Teraz NuScale poinformował o wstrzymaniu projektu z powodu zbyt małego zainteresowania inwestorów.
NuScale zapewnia, że decyzja o wstrzymaniu inwestycji w Utah nie oznacza, że firma zrezygnuje z innych planowanych projektów. Wcześniej Amerykanie nawiązali partnerstwa mające na celu budowę reaktorów jądrowych między innymi w Rumunii, Kazachstanie i Polsce. W naszym kraju reaktory jądrowe z NuScale chce postawić KGHM.
KGHM zaprzecza
W zeszłym roku polski koncern złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o wydanie ogólnej opinii w sprawie warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW. Reaktory o takiej jednostkowej mocy rozwija NuScale.
Wczoraj „Rzeczpospolita” poinformowała, że NuScale wycofał się z umowy KGHM. Polski koncern miedziowy jednak zaprzeczył tej informacji w komunikacie opublikowanym na Twitterze.
‼️ KGHM stanowczo dementuje doniesienia o zakończeniu współpracy z @NuScale_Power ws. #SMR. Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy KGHM.
Apelujemy o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach. https://t.co/S4Ud6TEzz1— KGHM Polska Miedź (@kghm_sa) November 10, 2023
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Kłamstwo nie wycofali się
Artykuł kłamstwo
I bardzo dobrze bo nam to jest do niczego nie potrzebne. Tylko problem się zrobi z odpadami. A ciężka wodę nasi zamiast składować jako odpad radioaktywny będą puszczac do Bałtyku jak czaskoski gówna do Wisły. Już to widzę jak będzie ekologicznie i tanio 🤣🤣🤣🤣🥰
Wkrótce będą lepsze rzeczy niż uranowe dziadostwo.
tu przykład
https://brilliantlightpower.com/pdf/Business_Presentation.pdf
Niedługo będzie ich tyle ile Izer jeździ po drogach .kolejne kłamstwa bandy Pinokia obsrajtka i innych