Projekt „test wpływu zewnętrznego w Hainan” oficjalnie podłączony do sieci

Projekt „test wpływu zewnętrznego w Hainan” oficjalnie podłączony do sieci
Fot. DAS Solar

Projekt określany jako „test wpływu zewnętrznego w Hainan”, przeprowadzony wspólnie przez DAS Solar i TÜV NORD, został oficjalnie podłączony do sieci.

Różnorodne czynniki środowiskowe wpływają na operacyjną wydajność elektrowni fotowoltaicznej jako typowego rozwiązania do zastosowania zewnętrznego. Długoterminowa wydajność systemów fotowoltaicznych jest kluczowa dla utrzymania sukcesu na rynku. Niedawno, podczas targów SNEC 2023 w Szanghaju, DAS Solar podpisało umowę na testy zewnętrzne z TÜV NORD w celu zweryfikowania wydajności elektrycznej i niezawodności modułów typu N pod napięciem stałym 1500 V DC. Ten projekt został oficjalnie podłączony do sieci w bazie Hainan należącej do China Testing & Certification International Group (CTC).

Elektrownia fotowoltaiczna znajduje się w mieście Haikou, prowincja Hainan. Haikou jest tropikalnym miastem monsunowym, charakteryzującym się wysokimi temperaturami i wilgotnością. Średnio ilość szczytowego światła słonecznego wynosi 1550 kWh/m2 (poziomo), czas trwania nasłonecznienia to około 2155 godzin, a temperatura wynosi tam około 24 st. C.

 

Panele fotowoltaiczne
Fot. DAS Solar

Projekt fotowoltaiczny objął montaż szeregu modułów dwustronnych N-type TOPCon oraz modułów dwustronnych P-type PERC, co daje łączną zainstalowaną moc około 33 kW. Elektrownia jest podłączona do sieci za pomocą inwerterów szeregowych. Zastosowano system montażu stałego o kącie nachylenia 15 st., a najniższy punkt modułów znajduje się 1,5 m nad ziemią. Projekt ma na celu przetestowanie efektów PID (degradacji izolacji pomiędzy półprzewodnikami) modułów w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności na zewnątrz, a także porównanie różnic w ilości wyprodukowanej energii w kWh/kW pomiędzy dwoma typami modułów. Oprócz stacji monitorowania środowiska wykonany system wyposażono w wysokoprecyzyjne liczniki prądu stałego, sensory temperatury na poziomie modułów oraz wysokoprecyzyjne liczniki natężenia oświetlenia. Analizator odczytów jest podłączony do urządzeń monitorujących za pomocą linii komunikacyjnych S485 oraz posiada bezprzewodowy moduł 4G do zdalnego transferu i pobierania danych.

DAS Solar chce wykorzystać wysokoprecyzyjne sensory i inteligentne modele analizy danych w kolejnym etapie testów zewnętrznych, które będą obejmować zyski w generacji energii dla obu typów modułów przy zmiennych poziomach naświetlenia, temperaturach, interwałach czasowych oraz typowych warunkach słonecznych. Ponadto, DAS Solar oceni wpływ PID dla różnie zlokalizowanych modułów, zmiany w emisji światła EL (elektroluminescencji) modułów, a także analizę obrazowania podczerwieni na zewnętrzną wydajność modułów typu N.

Formalne otwarcie testów zewnętrznych w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności klimatycznej pod partnerstwem TÜV Nord i CTC z udziałem DAS Solar ma ogromne znaczenie – powiedział dr Song Dengyuan, CTO firmy DAS Solar. – Te testy zewnętrzne pozwolą zgłębić czynniki wpływające na niezawodność modułów fotowoltaicznych w ekstremalnych warunkach, co prowadzi do ogólnego podniesienia jakości produktu.

Jako lider w rozwoju technologii ogniw fotowoltaicznych N-type, DAS Solar jest zaangażowany w ciągłą eksplorację oraz rygorystyczne badania w zakresie ogniw N-type, stale skupiając się na rozwoju produktów i niezawodności. Ponadto, laboratorium fotowoltaiczne DAS Solar zostało akredytowane przez TÜV SÜD, TÜV Nord i CNAS, co dowodzi jego doskonałych możliwości testowych i umiejętności zarządzania. Oprócz zapewnienia niezawodnego wsparcia technicznego w laboratorium, DAS Solar zobowiązuje się do dostarczania klientom obiektywnych i autentycznych danych dotyczących wydajności instalacji fotowoltaicznych wyposażonych w moduły firmy.

 

DAS Solar
Fot. DAS Solar

 

artykuł sponsorowany