Agrofotowoltaika się rozpędza. 6,5 mln euro na projekty w pięciu krajach
Kolejne kraje sprawdzą potencjał fotowoltaiki połączonej z rolnictwem. Pomoże w tym finansowanie z unijnego programu LIFE.
Finansowanie pozyskane przez BayWa r.e., globalnego dewelopera projektów OZE, przeznaczone zostanie na przeprowadzenie sześciu inwestycji agroPV. Spółka otrzyma na ten cel 6,5 mln euro z programu LIFE. Projekty mają być zrealizowane do 2027 r.
Deweloper współpracuje z przedstawicielami UE, właścicielami gruntów i lokalnymi społecznościami w celu zwiększania komercyjnej rentowności agrofotowoltaiki. Chce systematycznie pokazywać korzyści płynące z technologii agroPV jako skutecznej strategii adaptacji do zmian klimatu dla upraw.
Owoce pod panelami
W trzech krajach inwestycje realizowane przez BayWa będą łączyły fotowoltaikę z sadownictwem. Deweloper zamierza połączyć uprawy owoców z generacją zielonej energii we Francji, Hiszpanii i Holandii. Instalacje fotowoltaiczne mają jednocześnie zwiększyć odporność upraw na zmiany klimatyczne.
Te inwestycje będą prowadzone w ramach projektu EU LIFE ADAPT-PV. Zakłada on zamontowanie solidnej, stałej konstrukcji stalowej, wyposażonej w półprzezroczyste panele fotowoltaiczne wykonane z hartowanego szkła, nad uprawami owoców. Dla szybszego wdrożenia koncepcji opracowany został model finansowania, który ma przyciągnąć inwestorów.
Realizacja projektu ADAPT-PV, dofinansowanego z programu LIFE, ma zapewniać kilka korzyści:
- chronić uprawy przed ekstremalnymi opadami, burzami, upałami i mrozem;
- umożliwić zmniejszenie ilości używanych pestycydów;
- pozwolić rolnikom na korzystanie z instalacji agrofotowoltaicznych bez większych inwestycji;
- umożliwić wytwarzanie energii i generowanie przychodów, które sprawią, że inwestycja będzie opłacalna dla inwestorów;
- zapewnić podwójne wykorzystanie ziemi (uprawa roślin i wytwarzanie energii), co przyczynia się do zrównoważonej polityki używania gruntów;
- zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych.
Po tym jak BayWa r.e. udowodniła słuszność koncepcji ADAPT-PV w małych projektach pilotażowych, teraz ma zademonstrować jego skuteczność w trzech obszarach klimatycznych na skalę biznesową.
Zrównoważona uprawa zbóż i nasion
Kolejne trzy inwestycje deweloper będzie rozwijał w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech. W tych krajach wytwarzanie energii z paneli fotowoltaicznych połączone zostanie z uprawami pszenicy, soi i migdałów.
Inwestycje powstaną w ramach projektu EU LIFE LEAD-PV. Zakłada on wdrażanie wielkoskalowej fotowoltaiki w rolnictwie, aby zwiększyć efektywność użytkowania gruntów. Ponadto panele fotowoltaiczne jako bariera przeciwwiatrowa mają korzystnie wpływać na uprawę roślin. Realizacja projektu ma także przynieść dodatkowe dochody rolnikom i zapewnić społeczną akceptację dla wielkoskalowych inwestycji PV.
Jak podaje BayWa r.e., inwestycje w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech zapewnią dalszy rozwój technologii agroPV. Hiszpański projekt będzie pierwszym w tym kraju łączącym uprawę migdałów i fotowoltaikę. W Niemczech będzie to pierwszy wielkoskalowy projekt badający połączenie PV z tradycyjnymi uprawami.
Dzięki tym sześciu projektom realizowanym w pięciu krajach wprowadzamy na rynek innowacyjne aplikacje Agri-PV. Tylko wtedy, gdy sektory rolnictwa, środowiska i energii będą ze sobą współpracować, uda nam się skutecznie dostosować do zmian klimatu, jednocześnie minimalizując ślad węglowy w procesach rolniczych – powiedział Stephan Schindele, kierownik produktu Agri-PV w BayWa r.e.
Od pola do stołu
LIFE jest unijnym instrumentem finansowania działań na rzecz środowiska i klimatu. Służy współfinansowaniu projektów wspierających strategię Farm to Fork (F2F, tzw. od pola do stołu). Polityka ta promuje zrównoważony system żywnościowy. Wpisuje się to w sześć realizowanych przez BayWa r.e. projektów, które bazują na potrzebie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Inicjatywa ta może potencjalnie rozwinąć nasze zrozumienie w wielu kluczowych obszarach środowiskowych. Redukcja odpadów z tworzyw sztucznych, efektywne wykorzystanie wody, zmniejszenie zależności od chemikaliów lub pestycydów, redukcja emisji CO2; lista jest długa. Wszystkie te czynniki mają kluczowe znaczenie w naszej reakcji na zmiany klimatyczne – podkreślił Bernd Decker, przedstawiciel Europejskiej Agencji ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska.
BayWa r.e. jest globalnym deweloperem, dystrybutorem oraz dostawcą usług i rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej. Spółka wybudowała i przyłączyła do sieci ponad 5,5 GW mocy w OZE i zarządza aktywami o mocy 10 GW.
Firma intensywnie rozwija technologię agroPV. Do końca 2022 r. opracowała i zainstalowała 15 projektów agrofotowoltaicznych w całej Unii Europejskiej. W tym roku rozpoczęła m.in. budowę największej europejskiej instalacji łączącej fotowoltaikę z uprawą owoców (tzw. fruitvoltaics). Farma agrofotowoltaiczna powstaje w Meierijstad, w holenderskiej prowincji Brabancja Północna. Jej moc zainstalowana wynieść ma 8,7 MWp.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
W Polsce też powinny być realizowane takie projekty.
Mega idea, oby osoby ograniczone tego nie zniszczyły. Przecież to win win, mamy prąd i jedzenie
Niestety w Polsce nie dostaniemy pozwolenia na budowę – mam taką działkę, są warunki do podłączenia – niestety w planie zagospodarowania jest to R – rola, więc tylko można uprawiać. Na nic argumenty do starostwa, e to agrofotowoltaika (co to jest – brak definicji), że to tylko dodatkowy zarobek dla własciciela itp – odpowiedz po prostu NIE (chyba, że 150kW). Jakby ktoś miał jakiś pomysł to proszę o odpowiedź tu ublub na pv.projekt@wp.pl