Orlen przejmie ogromną hybrydową inwestycję solar+wind
Należąca do Grupy Orlen spółka Energa Wytwarzanie podpisała przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, która realizuje duży projekt solarno-wiatrowy. Łączna moc instalacji przekroczyć ma 330 MW.
Energa Wytwarzanie podpisała umowę z firmą Lewandpol Holding, rozwijającą projekt Kleczew Solar & Wind. Zakłada on budowę nowych hybrydowych źródeł odnawialnych. Inwestycja powstaje w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, a jej łączna moc wyniesie do 334 MW.
Inwestor na początku tego roku pozyskał na realizację projektu Kleczew Solar & Wind kredyty w łącznej kwocie 776 mln zł. Kredytodawcą jest konsorcjum banków ING Bank Śląski (agent kredytu), PKO Bank Polski oraz mBank.
Instalacja w formule cable pooling
Projekt Kleczew Solar & Wind podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 193,1 MW oraz farmy wiatrowej o mocy do 19,2 MW. W kolejnych dwóch etapach moc farmy PV ma wzrosnąć docelowo o maksymalnie 122 MW, a zatem łącznie instalacja osiągnąć może około 334 MW mocy. Jak szacuje deweloper, w ciągu roku produkowałaby ona energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 200 tys. gospodarstw domowych.
Projekt realizowany przez Lewandpol Holding przy kompleksowym wsparciu Ergy Asset Management przewiduje też możliwość przyszłej rozbudowy o kolejne turbiny wiatrowe i magazyn energii. W inwestycję zaangażowany jest zespół inżynieryjno-technologiczny firmy Electrum, który planuje wykorzystanie autorskich rozwiązań dotyczących regulacji mocy.
Instalacja będzie działać w formule cable-pooling – w ramach uzyskanych warunków przyłączeniowych podłączonych zostanie kilka aktywów OZE.
Zaawansowany pierwszy etap
Jak informuje Orlen, obecnie w ramach pierwszego etapu projektu w Kleczewie kończy się budowa farmy fotowoltaicznej. Jej testowe zasilanie odbyło się w czerwcu br., a rozpoczęcie sprzedaży energii planowane jest na początek 2024 r.
Według harmonogramu cały projekt budowy Kleczew Solar & Wind powinien zakończyć się w roku 2025.
Podpisanie umowy przyrzeczonej między spółkami Energa Wytwarzanie i Lewandpol Holding oraz sfinalizowanie transakcji zakupu spółki celowej będzie możliwe po spełnieniu się warunków zawieszających zawartych w umowie przedwstępnej. Strony zakładają obecnie, że dojdzie do tego najpóźniej w pierwszym kwartale 2025 r.
Skutecznie wdrażamy naszą strategię, której filarem są odnawialne źródła energii. W efekcie już przeprowadzonych inwestycji Grupa Orlen jest obecnie trzecim największym producentem energii z OZE w Polsce. W ciągu najbliższych siedmiu lat na realizację zielonych projektów przeznaczymy 120 mld zł, uzyskując dzięki temu 9 GW mocy zainstalowanych w OZE. Kleczew Solar & Wind to projekt, który wzbogaci nasze portfolio o kolejne moce wytwórcze i znacząco przybliży nas do celu. Inwestycja będzie służyć całej Polsce, wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne kraju. W szczególności da impuls do dalszego rozwoju gminy Kleczew, na czym skorzystają jej mieszkańcy – komentuje Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlenu.
Dynamiczne zwiększanie portfela OZE
Zakup Lewandpolu będzie kolejnym takim krokiem spółki Energa Wytwarzanie w ostatnim czasie. W czerwcu podpisała ona z Grupą Greenvolt umowę na zakup źródeł OZE o łącznej mocy około 59 MW. Będą to cztery farmy PV oraz farma wiatrowa.
Spółka kończy także budowę kolejnych aktywów fotowoltaicznych. To dwie farmy: PV Wielbark w województwie warmińsko mazurskim (62 MW; do końca tego roku nastąpi rozbudowa do 70 MW) oraz PV Gryf w województwie wielkopolskim (25 MW). Ponadto trwa budowa dwóch kolejnych farm solarnych: PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW). Jak podaje Orlen, w portfelu jego spółki zależnej Energa Green Development znajdują się obecnie projekty OZE na różnych etapach zaawansowania o łącznej mocy około 500 MW.
Po sfinalizowaniu inwestycji własnych oraz akwizycji łączna moc zainstalowana źródeł odnawialnych Energi wzrośnie do prawie 990 MW. Do końca 2030 r. Grupa Orlen chce dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.