Produkcja energii z fotowoltaiki w Polsce. Wrzesień lepszy od sierpnia
Elektrownie fotowoltaiczne pracujące w polskim systemie elektroenergetycznym we wrześniu wprowadziły do sieci więcej energii niż miesiąc wcześniej, osiągając kilkunastoprocentowy udział w krajowym miksie energetycznym.
Wrzesień okazał się świetnym miesiącem pod względem wyprodukowanej przez elektrownie fotowoltaiczne energii, która trafiła do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Według danych europejskiego stowarzyszenia operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E we wrześniu elektrownie PV w Polsce wprowadziły do sieci w sumie 1713,3 GWh energii elektrycznej, czyli więcej niż w sierpniu (1608,8 GWh).
Była to ponadto znacznie większa wartość od produkcji zanotowanej w analogicznym okresie przed rokiem. Elektrownie fotowoltaiczne we wrześniu zeszłego roku w Polsce wytworzyły 915,4 GWh energii elektrycznej (ich zainstalowana moc była wówczas o ok. 4 GW niższa).
Więcej energii niż we wrześniu instalacje fotowoltaiczne wyeksportowały do sieci w miesiącach maj-lipiec 2023 r., przekraczając regularnie w skali miesiąca poziom 1,8 TWh. Najlepszym miesiącem pod względem produkcji energii z fotowoltaiki był dotychczas lipiec, kiedy operator systemu przesyłowego odnotował wprowadzenie do sieci energii z fotowoltaiki w ilości 1942 GWh.
Szybki przyrost mocy w polskiej fotowoltaice sprawia, że w pierwszych 9 miesiącach tego roku działające w Polsce elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci znacznie więcej energii niż w całym ubiegłym roku.
Od początku 2023 roku krajowe elektrownie PV wysłały do sieci już łącznie ponad 12,2 TWh energii, podczas gdy w całym 2022 roku było to 9,3 TWh, w 2021 roku 4,6 TWh, a w 2020 roku – 1,8 TWh.
Całkowita produkcja energii elektrycznej w Polsce w zeszłym roku wyniosła około 175,1 TWh, co oznacza, że udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania wyniósł około 5,3 proc.
Od początku tego roku według danych ENTSO-E krajowe elektrownie wytworzyły jak na razie około 120 TWh energii elektrycznej, a udział PV w tym wyniku wyniósł 10,1 proc. (dane za cały 2023 r. pokażą mniejszą wartość z uwagi na niższą generację PV w ostatnich miesiącach roku).
Wyłącznie we wrześniu krajowa elektroenergetyka wytworzyła 12,37 TWh energii elektrycznej. Udział fotowoltaiki w tym wyniku wyniósł 13,8 proc.
Brakuje danych o autokonsumpcji
Według najnowszych danych Agencji Rynku Energii, na koniec sierpnia 2023 r. całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 14,86 GW, rosnąc w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 4 GW.
W tym zainstalowana moc fotowoltaiki w źródłach prosumenckich (o jednostkowej mocy do 50 kW) wyniosła na koniec sierpnia 10,07 GW. Oznacza to, że w całkowitej mocy fotowoltaiki w Polsce udział mikroinstalacji PV należących do prosumentów sięgał 2/3.
Tymczasem dane dotyczące produkcji energii z fotowoltaiki, które przekazują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, nie obejmują energii z instalacji fotowoltaicznych konsumowanej przez prosumentów.
Wraz z autokonsumpcją energii z prosumenckich elektrowni fotowoltaicznych liczby dotyczące produkcji z PV byłyby jeszcze wyższe. Jeden z największych operatorów sieci dystrybucyjnych w Polsce – Tauron Dystrybucja – szacuje, że średni udział autokonsumpcji energii produkowanej przez prosumentów wynosi około 1/5. Pozostałą energię prosumenci wysyłają do sieci.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Skąd takie dane? Mam podgląd na produkcję kilku instalacji o mocy od 30kWp do 2100kWp. W każdej produkcja we wrześniu była niższa niż w sierpniu.
W tym ENTSO-E nie znają się na raportach PGE, więc prawie wszystkie wartości podane w artykule są nieprawidłowe. Zwłaszcza to, co podano jako produkcja z PV, obejmuje także inne źródła OZE, poza wiatrem i wodą (więc wartości są trochę zawyżone, o 15-17%). Natomiast dane z 2018 roku dotyczą tylko części roku (i są zaniżone o prawie 10%). W sumie tendencje są mniej więcej takie, jak wynika z artykułu, ale poszczególne wartości prawie wszystkie są nieprawidłowe.
Ups, pomyłka. Chodziło o 2020 rok z zaniżonymi danymi, a nie 2018.