Amerykańskie systemy monitorujące zbadają turbiny wiatrowe
Biznes Systemów Napędowych ABB nabył mniejszościowe udziały w firmie, która dostarcza analitykę dla turbin wiatrowych. Inwestycja ta pozwoli ABB uzupełnić portfolio dla energetyki wiatrowej o rozwiązania cyfrowe.
Amerykańska WindESCo dostarcza kompleksowe systemy monitorujące, które wykrywają anomalie w działaniu turbin wiatrowych, proponują działania naprawcze i mierzą ich wyniki. Specjalistyczne oprogramowanie analizuje ponad 60 parametrów, wśród nich odchylenia turbiny od kierunku wiatru czy wahania napięcia. WindESCo dysponuje także innowacyjnym rozwiązaniem, które minimalizuje efekt tzw. cienia aerodynamicznego (ang. wake effect), czyli takiego przepływu wiatru, który może obniżać wydajność farmy wiatrowej.
Pomocna cyfryzacja
Koszt instalacji turbin wiatrowych znacznie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym kontekście ich monitorowanie i serwis nabierają zatem znaczenia. W turbinie wiatrowej wiele elementów wymaga uwagi. Należą do nich wirniki, hamulce, przekładnie, łożyska i układy smarowania. W ich kontrolowaniu pomocna jest cyfryzacja. Rozwiązania WindESCo dostarczają operatorowi informacji na podstawie danych uzyskanych z istniejących systemów pomiarowych i sterujących. Zainstalowanie w turbinie dodatkowych urządzeń, które skupiają się nie tylko na parametrach mechanicznych (np. poziomie wibracji), ale i na kontroli jakości energii, może polepszyć efekt. Specjalistyczne oprogramowanie przeanalizuje uzyskane dane, przedstawi wyniki i zaproponuje rozwiązania zaradcze. Operator może nadzorować operacje na ekranie komputera.
Zdalny serwis i poprawa wydajności
Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce, podkreśla, że z uwagi na cenę turbiny wiatrowej, która może osiągać wartość 1,1-2,3 mln dolarów na każdy megawat mocy, utrzymanie i odpowiednia konserwacja takiej turbiny jest z punktu widzenia operatora zadaniem priorytetowym. Z powodu wzrostu cen surowców, np. stali, miedzi, cynku, manganu, chromu czy niklu, koszt turbiny wiatrowej wzrósł od 2020 r. o ponad 30 proc. W niektórych przypadkach koszt turbin może stanowić nawet połowę wartości elektrowni wiatrowej.
Zdaniem Roberta Szczotki systemy monitorujące działanie turbin wiatrowych są coraz częściej poszukiwane także na polskim rynku.
Dostrzegamy rosnące zainteresowanie systemami, które ułatwiają zdalny serwis, ale też integrację wielu turbin pod kątem zwiększania ich wydajności. Z jednej strony jednostkowa diagnostyka, z drugiej zarządzanie rozproszoną strukturą. Do tego dochodzi kwestia poprawy jakości energii elektrycznej, w czym cyfryzacja również może pomóc. W kontekście budowanych elektrowni wiatrowych w polskiej części Bałtyku, których łączna moc wyniesie ponad 8 GW, będzie to miało ogromne znaczenie – mówi Robert Szczotka.
WindESCo zatrudnia około 25 pracowników i współpracuje z 40 klientami przy projektach w 18 krajach. ABB jest dostawcą przetwornic wiatrowych do turbin wiatrowych średniego i niskiego napięcia.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.