Nowa dyrektywa dla OZE przyjęta. Polska głosowała przeciw
Prace nad nową dyrektywą o odnawialnych źródłach energii zostały zakończone. Zdecydowana większość państw UE zagłosowała za nowymi przepisami. Sprzeciwiły się dwa kraje – w tym Polska.
Głosowanie Rady Unii Europejskiej zakończyło prace nad nową unijną dyrektywą dla odnawialnych źródeł energii (RED III). W Radzie UE za przyjęciem nowego prawa dla unijnego sektora energetyki odnawialnej głosowały 23 państwa, dwa wstrzymały się od głosu (Czechy i Bułgaria), a dwa zagłosowały przeciw (Węgry i Polska).
Nowa dyrektywa o odnawialnych źródłach energii zastąpi poprzednią dyrektywę z 2018 roku (RED II). Głównym celem nowego prawa jest zwiększenie wykorzystania zielonej energii na terenie Unii Europejskiej, aby sektor OZE w większym stopniu przyczynił się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z pakietem „Fit for 55” ich emisja w 2030 roku ma zostać zmniejszona o 55 proc. w porównaniu z emisją z 1990 roku.
Poprzednia dyrektywa RED II wyznaczyła cel udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii w Unii Europejskiej na poziomie przynajmniej 32 proc. do roku 2030. Natomiast nowa dyrektywa RED III zakłada osiągnięcie do tego czasu poziomu przynajmniej 42,5 proc. energii z OZE, uwzględniając zamiar zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej do 45 proc.
Każde z państw członkowskich ma wnieść swój wkład w realizację tego celu, ale nowa dyrektywa – w przeciwieństwie do pierwszej unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED I) – nie wprowadza indywidualnych, obligatoryjnych celów OZE dla poszczególnych państw. Komisja Europejska ma jednak dostać narzędzia, aby monitorować i egzekwować postępy poszczególnych krajów w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Prawie połowa zielonej energii w budynkach
Realizacja ambitniejszego celu dla energetyki odnawialnej w Unii Europejskiej ma zostać osiągnięta w dużej mierze dzięki większemu wykorzystaniu zielonej energii w budownictwie. Dyrektywa RED III wyznaczyła cel minimum 49-procentowego udziału zielonej energii w budynkach. Mają temu sprzyjać przewidziane przez dyrektywę ułatwienia w inwestycjach w mniejsze instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła.
Nowe prawo zakłada stopniowe zwiększanie wykorzystania zielonej energii w ciepłownictwie i chłodnictwie, gdzie udział OZE ma rosnąć początkowo średnio o 0,8 proc. rocznie, a w latach 2026-30 już o 1,1 proc. Średnie zobowiązania na lata 2026-30 są uzupełniane o dodatkowe cele, skalkulowane dla każdego państwa członkowskiego. Dla Polski wyznaczono dodatkowe 0,5 proc.
Dwie możliwości w transporcie
W transporcie kraje członkowskie mogą osiągnąć unijne cele na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy zakłada osiągnięcie minimalnej redukcji gazów cieplarnianych o 14,5 proc. do roku 2030 dzięki wykorzystaniu zielonej energii. Druga możliwość to dojście do przynajmniej 29-procentowego udziału OZE w końcowym zużyciu energii w transporcie do 2030 r.
Dodatkowo dyrektywa RED III przewiduje wykorzystanie minimum 5,5 proc. zaawansowanych biopaliw (nie pochodzących z rolnictwa) oraz paliw odnawialnych niemających biologicznego pochodzenia (RFNBO), a więc np. odnawialnego wodoru czy bazujących na wodorze paliw syntetycznych. W ramach tego celu obowiązuje dodatkowy wymóg wykorzystania minimum 1 proc. paliw RFNBO w udziale zielonej energii wykorzystanej w transporcie w 2030 r.
Szybsze inwestycje
Przyjęta właśnie unijna dyrektywa RED III przewiduje przyspieszenie inwestycji w OZE poprzez ułatwienia w procesie inwestycyjnym dla projektów realizowanych na przeznaczonych do tego celu obszarach.
Zgodnie z nową dyrektywą kraje członkowskie mają wyznaczyć specjalne strefy dla OZE. Realizowane w nich projekty skorzystają z uproszczonych postępowań środowiskowych, a ponadto zostaną uznane za inwestycje celu publicznego. To zmniejszy ryzyko blokowania i opóźniania inwestycji.
Teraz dyrektywa RED III czeka już tylko na publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nowe prawo wejdzie w życie po 20 dniach od publikacji w unijnym dzienniku. Kraje członkowskie będą miały 18 miesięcy na transpozycję nowych przepisów do krajowego prawa.
.
.
Przepisy z RED II już obowiązują w Polsce
W tym miesiącu w naszym kraju weszły w życie przepisy z unijnej dyrektywy RED II, które zostały zawarte w najnowszej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ich wdrożenie przez nasz kraj miała nastąpić do połowy 2021 roku. Więcej na ten temat w artykule: Nowe przepisy dla OZE wchodzą w życie
Treść dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED III) jest dostępna na stronie Rady UE pod tym linkiem.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Bardzo dobra inicjatywa Unii Europejskiej. OZE muszą się rozwijać w szybszym tempie, by móc zapobiec katastrofie klimatycznej.
Lewaki unijne zabija konkurencyjność uni raczej już zabiły .Chiny Indie Brazylia Ruski już się cieszą że idzie zniszczenie uni
Dwa zagłosowały przeciw (Węgry i Polska), Bracia Komuniści!
Jak zakładać fotowoltaike i pompę ciepła i poco bo polski rząd utrudnia to wszystko z tego powodu że utrudnia to w każdym punkcie przestało się opłacać zakładanie paneli i pomp ponieważ przelicznik wyprodukowanego prądu jest nieopłacalny dla mikro instalacji ponieważ rachunki niezmalaly lecz wzrosły po uruchomieniu pompy do niebotycznych kwot więc jaka tu ekologia
USAFirst
UE nie była konkurencyjna cenowo w porównaniu do krajów rozwijających się od bardzo dawna bo była znacznie bogatsza. Do 1994 chroniła się cłami i kontyngentami ale po 1994 to zostało zniesione w ramach paktu WTO. Od tego czasu zaczęło się wywożenie fabryk z UE do głównie Chin.
Podrożenie energii faktycznie dodatkowo nas dobija ale racz zauważyć że te podwyższone ceny nie idą na inwestycje. O nich się TYLKO DUŻO MÓWI. Z ponad 200mld zł podatków i opłat zawartych w prądzie jakie przytulił w zeszłym roku rząd polski ile poszło na OZE czy atom? Prawie nic. Oni – populiści – realnie wykorzystują tą kasę do puszenia sie przed opinią publiczną jak to wygospodarowali i rozdają na socjalne programy. To samo na Zachodzie
Lewactwo zbawia świat,a reszta świata się śmieje z ułomności UE.
Prąd można mieć po 30 gr w 100 % ekologiczny tylko kto może dać gwarancję na ochronę patentu na czas badań . Miało być tak pięknie i ekologicznie a bez spalania węglowodorów ani rusz . Putin zaciera rece .
Szaleństwa klimatycznego ciąg dalszy…
Do 2030 mam nadzieję że w uni zostaną tylko Niemcy już gospodarka ich pada i w końcu padnie była komuna się rozpadała była Jugosławia się rozpadła Unia też się rozpadnie z prostego powodu to co dla jednych jest interesem dla drugich jest problemem
OZE bez klasycznych źródeł energii nie istnieje. Niemcy uruchamiają nowe kopalnie i elektrownie węglowe produkujące znacznie więcej co2 niż Polska, ale dalej brną w głupotę. U nas jak czytam też nawiedzonych nie brakuje. Wydaje im się, że założą sobie panele, a reszta to już sama się zrobi. Proponuję by odłączyli się od sieci i korzystali tylko z paneli to wtedy doświadczą jakie to problemy trzeba rozwiązać.
Już się chińczycy cieszą a unijni zieloni idiots, dalej fantazjują
Ale jazgot węglowych brudasów w komentarzach. Normalnie aż mi was żal. Jak się nie podoba ekologiczna Europa to wypad do rosji lub Chin. Będziecie w syfie żyć i nim oddychać
To Co naprawde niszczy przyrode (planete) to technologia. Ratunkiem nie bedzie wprowadzenie jeszcze wiecej technologii.
Jak ja słyszę k jakiejś katastrofie klimatycznej to nóż w kieszeni mi się otwiera. Jak był wybuch wulkanu na Islandii do atmosfery przedostało się tylko CO2 co cała cywilizacja jest w stanie wytworzyć przez sto lat!! Kierują i manipulują wami giga koncerny oraz durne rządy.
Czy to w jakim stopniu Europa jest w stanie powstrzymywać degradację środowiska jest wogole globalnie znaczące wobec innych trucicieli,np Chiny,kraje trzeciego świata itd
Ekologia była za czasów komuny piec kaflowy porządny magazyn energii raz napaliłeś trzymał ciepło trzy dni. Termomet rtęciowy działa już przeszło 40 lat bez baterii. Elektroniczny mam już trzeci. Opakowania szklane nawet na kefir czy śmietane. Torebki papierowe i cała reszta zawijana w papier. Unia to wygodnictwo pierdzistołków muszą coś nowego wprowadzać żeby istnieć. A globalne ocieplenie to cykl ziemi którego nie unikniemy. Jednym słowem madraki unijne chcą być ekologiczni wyciągając kasę z naszych kieszeni.
EKO nie oznacza ekologia, tylko EKOnomia.
To są w większości interesy grup biznesu, pseudo ekologów. Tu chodzi o kasę i aby interes się kręcił.
do Pawel
11-10-2023 12:25
To nie rząd z własnej woli zmienił system rozliczania Fotowoltaiki, tylko takie są przepisy Unijne
Ciekawe ile osób zdaje sobie sprawy, że zmniejszenie emisji CO2 (oczywiście jeśli dotyczyło by całego świata, nie EU, bo EU produkuje tyle CO2, że nie ma znaczenia w skali świata) doprowadzi do katastrofalnych w skutkach zmian klimatycznych, których następstwem będzie wyginięcie tysięcy gatunków roślin przez zmniejszenie się ilości pokarmu w powietrzu (tak, roślina „karmi się” CO2), a co z kolei pociągnie za sobą cały łańcuch masowego wymierania zwierząt.
Obecnie mamy małą epokę lodowcową z której ziemia wychodzi. Dlatego robi się cieplej. Ciepło to dopiero będzie za jakieś 50-70 lat kiedy Ziema znajdzie się w apogeum maturalnego cykli ogrzewania.
Dlaczego Niemcy remontuja i konserwują od lat elektrownie węglowe, są w idealnym stanie. Osobiście pracowałem przy remoncie elektrofiltrach. Są w stanie uruchomić je od zaraz
Rozumiem, że unia wybuduje w Europie kopułę, żeby gazy cieplarniane z całego świata nie wpływały na nasz klimat. Jeśli tego nie zrobi, to wkrótce przeciętny zjadacz chleba w unii umrze z głodu na skutek nakładanych kar, ograniczeń itp.
Niemcy mają gaz rosyjski który na którym chcą się wzbogacać i temu narzucają innym państwom członkowskim swoje warunki. UE to Niemcy,Francja i Rosja. Dwa państwa z tej trójki powinna być ukarana za działania na szkodę innych członków UE.
Chińska partia komunistyczna to lubi.
Żadne OZE. Tylko eutanazja może uratować ludzkość. Ludzi jest zbyt wielu i żrą za dużo mięsa.
Unia gospodarczo sama się unicestwi przez te swoje DYREKTYWY.
Jedyną formą ograniczenia jest powrót na poziom ogniska i dzidy, każda inna forma to ściema. Tzw zielona energia to są produkty wysoce złozone i kosztowne w produkcji. Monitoring i kontrola droższa od samej istoty zagadnienia, tak jak i prawo im dalej i głebiej tym bardziej bezsensu.
Sęk w tym że OZE wymykają się PiSowi, do tej pory okazało się że dają już za dużo energii, czyli duże państwowe elektrownie przestają być potrzebne i nie będzie miejsca na stołkach dla tłustych kotów, ale miejmy nadzieję że po 15 czas szkodników przeminie bezpowrotnie
Ta detektywa nic nie daje.To zapis Chcą coś robić ale co z tego skoro Chinny Indie kraje Afrykańskie nic z tym nie robią.Wiec poco komu nowe Derektywy unijne.Na te ich derektywy potrzebne są olbrzymie pieniądze których nie ma
Przyjdzie tusk i kamyk i wprowadza wszystko co rozkaze Niemiec i nic mądrale nie podskoczycie. Wasze wpisy świadczą o małej wiedzy i słabym rozeznaniu w polityce. Niemcy chcą rządzić światem i do tego dążą, reszta nie liczy się.
Szaleństwo ….. samozaoranie UE..
Szaleństwo!!! Samozaoranie się UE przez idiotyczne mrzonki lewicowo-liberalnych samozwańczych „elit”
Europa emituje niespełna 15% CO2 i ma uleczyć świat 😂 weźcie sie w garść zacznijcie myśleć. Jak będziemy uzależnieni od prądu tylko to jeszcze łatwiej będzie się nami sterować. Wyłącza internet i połowa zginie bo nie bedzie gdzie przeczytać jak ognisko rozpalić
Jak najszybcie trzeba rozwalić oszołomów lewackich z unii. Ta banda doprowadzi europe do upadku. Chorzy umysłowo imbecyle prowadzą dyktature w unii, a nikt im tego prawa niedał. Dla tego wcześniej czy puźniej ta banda za to odpowie
Może przyspieszy konkurencja w stosunku do obecnego betonu energetyki która jest państwem w państwie
Już niedługo po 15 Polska wróci do jednej wielkiej rodziny europejskiej. A kaczor za karty!
A gdzie w tym głosowaniu są niemcy , które podobno na okres zimowy uruchamiają dwie stare elektrownie opalane węglem brunatnym ?
Były to najwięksi truciciele w Europie.
Jedna na 3. Druga chyba na 6 miejscu pod względem emisji CO2.
Im wolno ?!
Tylko tobie zwykły zjadaczu chleba wydadzą dyrektywy czym się masz ogrzewać w zimie…
Tego Unia już nie widzi !
W piździe mam taką unię i jej nakazy…!!!
Głupota lewackich elit jest nieogarnięta. Ale oni zawsze mieli tylko jeden cel niszczyć wszystko co ludzie normalną ciężką pracą robili. A tzw. zieloni to już totalna patologia. Nigdy żądną uczciwą pracą się nie wykazali.
To oni doprowadzą świat do zagłady, nie żadna emisja CO2.
Promuje się najmniejekologiczną formę pozyskiwania energii w sposób skandaliczny, a przyszłe pokolenia będą się musiały zmierzyć z konsekwencjami. OZE potrzebują olbrzymich przestrzeni, olbrzymich obiektów inżynieryjnych dewastujących ekosystemy często całych krajów, a na deser podwoją produkcję tworzyw syntetycznych nie nadających się do recyklingu w UE. Hałdy śmieci i tysiące hektarów zniszczonych łąk i lasów, katastrofie hydrologicznej i eksterminacji pszczół oraz innych owadów nie wspomnę.
Drodzy Polacy TRZYMAJCIE SIE ZA KIESZENIE !!! Oprócz tego że zniszczą konkurencyjność UE, to jeszcze obciążą obywateli ogromnymi kosztami! Brawo Rząd Polski za glosiwanie przeciwko tum idi0tyzmom !!! 🇵🇱🇵🇱🇵🇱👍
Witam.
Pompa ciepła powietrze-woda ma SCOP 3-3,5 dla grzejników do temp. +50 C w obiegu. 1 kWh prądu w tym roku -1 zł. 1 zł / 3= 0,33 zł za kWh w cieple.
GAZ – 1 m3 to 3,50 zł i 10 kWh w gazie. Sprawność rzeczywista to 90% dla 40-50 C. 1 kWh to 0,38 zł w cieple.
Węgiel 1 tona to 1700 zł i 7000 kWh sprawność 0,7 i cena za 1kWh w cieple to 0,35 zł.
Koszt przyłącza gazowego z kominem, kotła z kominem czy pompy z buforem podobny.
Zalety czystego powietrza nie trzeba tłumaczyć.
Niemcy Francja wyprowadzili do Chin całą emitującą CO2 produkcję sprowadzając gotowe komponenty o nie płacą za emisję
Niemcy Francja wyprowadzili do Chin całą emitującą CO2 produkcję sprowadzając gotowe komponenty i nie płacą za emisję a my płacimy od każdego pierdnięci