Ta szklarnia fotowoltaiczna dostosuje światło do potrzeb roślin
Technologia szwajcarskiej firmy Insolight ma umożliwiać stałe dostosowywanie przepuszczalności światła słonecznego przez panele fotowoltaiczne do zapotrzebowania roślin w danym momencie. Zdecydowali się na nią inwestorzy projektu Agri-PV Lubera.
W miasteczku Buchs we wschodniej Szwajcarii powstaje instalacja agrofotowoltaiczna, która ma zapewnić jednoczesną uprawę roślin pod panelami i produkcję energii z PV. Unikatowość projektu polega na tym, że panele nie są montowane na trackerach nad roślinami – jak w standardowych instalacjach agroPV – ale zintegrowane z konstrukcją szklarni.
Kilometr fotowoltaicznej szklarni
Szklarnia fotowoltaiczna zajmie powierzchnię 10,7 tys. metrów kwadratowych. Buduje ją zakład energetyczny i wodociągowy miasta Buchs (EWB, Electrical and Waterworks of the City of Buchs) w kantonie St. Gallen. Współpracuje przy tym ze szwajcarską firmą ogrodniczą Lubera.
Inwestor podaje, że instalacja fotowoltaiczna produkować będzie 750 MWh energii elektrycznej rocznie. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu 165 gospodarstw domowych.
– Projekt fotowoltaiczny stanowi ważny kamień milowy dla EWB na drodze do przyjaznych dla środowiska dostaw energii dla ludności – powiedziała Sandro Spescha, dyrektor ds. energii w EWB.
Budowa fotowoltaicznej szklarni zaczęła się latem, a zakończenie inwestycji przewidziano na koniec 2023 r.
Przepuszczalność światła dostosowana do potrzeb
W projekcie w Buchs wykorzystywane są dwuwarstwowe, półprzezroczyste moduły fotowoltaiczne. Wdrażaną technologię opracowała szwajcarska firma Insolight. Konstrukcja ma umożliwiać stałe dostosowywanie przepuszczalności światła w zależności od zapotrzebowania roślin w danym momencie. W znalezieniu optymalnego ustawienia pomagać mają specjalne czujniki. Umożliwia to ciągłe monitorowanie warunków upraw i optymalizację ich wzrostu w zależności od zmian sezonowych i klimatycznych.
– Produkcja roślinna w szklarni Lubera jest podwójnie zrównoważona: rośliny naturalnie przekształcają światło słoneczne w energię i życie, a po drodze wiążą CO2, a ta sama szklarnia dostarcza nam, ludziom, energię elektryczną – wyjaśnia Markus Kobelt, dyrektor zarządzający Lubera AG.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ciekawe, kiedy tego typu szklarnie będą powstawać w Polsce?