URE kontroluje wykonanie obowiązku OZE
Urząd Regulacji Energetyki prowadzi kontrole w zakresie wykonania przez sprzedawców energii obowiązku umorzenia zielonych i błękitnych certyfikatów lub uiszczenia opłaty zastępczej. Kontrola dotyczy wykonania tzw. obowiązku OZE za lata 2021-2022.
W celu sprawdzenia, w jakim stopniu z obowiązku umorzenia certyfikatów lub uiszczenia opłaty zastępczej wywiązały się zobligowane do tego podmioty, URE przygotował ankiety dotyczące sprzedaży energii elektrycznej w latach 2021-2022. Firmy zobowiązane do realizacji obowiązku OZE muszą odesłać je do urzędu w terminie do końca tego roku.
Kogo dotyczy obowiązek OZE
Określony udział energii odnawialnej w swoich miksach energii muszą wykazać m.in. najwięksi odbiorcy energii oraz spółki sprzedające energię odbiorcom końcowym. Obowiązkowi OZE podlegają także przedsiębiorstwa energetyczne, które zawierały transakcje zakupu energii elektrycznej na giełdzie towarowej, a energię elektryczną tak zakupioną zużyły na potrzeby własne, będąc w tym zakresie odbiorcą końcowym.
Regulator rynku energetycznego przypomina, że w przypadku sprzedaży energii elektrycznej do podmiotu, który część zakupionej energii elektrycznej kupuje na użytek własny jako odbiorca końcowy, a część odsprzedaje dalej, sprzedawca energii elektrycznej do obliczenia wysokości przedmiotowych obowiązków wlicza ilość sprzedanej energii elektrycznej w części, w jakiej nie została ona odsprzedana dalej.
Obniżenie wymogów
Wysokość procentowego udziału zielonej energii w miksach energii podmiotów zobowiązanych do wykonania obowiązku OZE regulują wydawane co roku rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem obowiązek OZE w 2024 r. wyniesie zaledwie 5 proc., podczas gdy w tym roku wynosił 12 proc., a rok wcześniej 18,5 proc. (oddzielny obowiązek zakupu certyfikatów za energię elektryczną z biogazowni został utrzymany na przyszły rok na poziomie 0,5 proc.).
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oceniło, że tak znaczące obniżenie obowiązku OZE na 2024 r. sprawi, że nadpodaż zielonych certyfikatów wzrośnie z poziomu około 7,5 TWh w ubiegłym roku do poziomu 11,5 TWh w tym roku, a następnie do 24 TWh w 2024 r. Zdaniem PSEW spowoduje to, że ceny zielonych certyfikatów spadną prawdopodobnie do historycznie niskich poziomów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.