REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła największa na świecie morska farma wiatrowa

Ruszyła największa na świecie morska farma wiatrowa
fot. Jorrit Lousberg/Light at Work Photography

Vattenfall poinformował o oficjalnym otwarciu największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid. Uczestniczył w nim król Niderlandów Wilhelm-Aleksander.

Przy realizacji projektu Hollandse Kust Zuid koncern Vattenfall współpracował z firmami BASF i Allianz. Pod koniec zeszłego tygodnia ich przedstawiciele świętowali ukończenie inwestycji.

Hollandse Kust Zuid znajduje się na Morzu Północnym, 18-36 km od wybrzeża Holandii, między miastami Scheveningen i Zandvoort. Od początku projekt realizowany był bez pomocy finansowej holenderskiego rządu. To pierwsza taka inwestycja na globalnym rynku offshore.

REKLAMA

Parametry instalacji

Ogromna farma wiatrowa ma moc zainstalowaną 1,5 GW, a składa się na nią 139 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 11 MW. Dostarczył je producent Siemens Gamesa Renewable Energy. Cała farma wiatrowa Hollandse Kust Zuid zajmuje obszar 225 km2.

Średnica wirnika wynosi 200 m, a każda łopata liczy 97 m długości. Wysokość wierzchołka turbiny sięga 225 m n.p.m. Zastosowane fundamenty turbin mają długość 62-75 m, ich masa wynosi 735-955 ton, średnica natomiast sięga 7-8 m. Zainstalowane są na głębokościach 17-28 m. Do budowy wykorzystano 315 km kabli 66 kV.

Według szacunków instalacja wytwarzać ma energię elektryczną w ilości odpowiadającej zużyciu 1,5 mln gospodarstw domowych. Vattenfall podaje, że farma będzie w pełni operacyjna w 2024 r. Obsługiwana będzie z portu IJmuiden. Hollandse Kust Zuid połączona jest z holenderską siecią za pośrednictwem dwóch podstacji morskich. Połączenia sieciowe opracował i obsługuje holenderski operator TenneT.

Vattenfall informuje, że trzy turbiny wykorzystane na farmie wiatrowej są wyposażone w niedawno opracowane łopaty Siemens Gamesa Renewable Energy nadające się do recyklingu. Ponadto podczas budowy Hollandse Kust firma zastosowała innowacyjne techniki chroniące środowisko. To między innymi podwójny ekran tłumiący podwodny hałas podczas wbijania pali, żeby ograniczyć wpływ na morświny.

Dekarbonizacja przemysłu

Helene Biström, starsza wiceprezes ds. energii wiatrowej w Vattenfall, skomentowała, że realizacja projektu na tak dużą skalę jest doskonałym przykładem tego, co mogą osiągnąć przedsiębiorstwa aktywne w sektorze OZE we współpracy z przemysłem.

Hollandse Kust Zuid nie tylko przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego BASF, ale także pomoże zaspokoić zapotrzebowanie lokalnych firm i gospodarstw domowych na energię elektryczną wolną od paliw kopalnych – mówi Biström.

REKLAMA

Prawie połowa energii elektrycznej z Hollandse Kust Zuid zostanie wykorzystana do zmniejszenia śladu węglowego naszych produktów w zakładach BASF w Europie – wyjaśnia Martin Brudermüller, przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF SE. – Dzięki temu ambitnemu projektowi nadal jesteśmy pionierem w branży, zabezpieczając zieloną energię poprzez bezpośrednie inwestycje.

Działający w branży chemicznej koncern BASF zamierza do 2030 r. zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 25 proc., a do 2050 osiągnąć zerową emisję netto.

Allianz inwestuje środki ubezpieczonych w energię odnawialną i posiada ponad 100 farm wiatrowych i słonecznych – wylicza Oliver Bate, dyrektor generalny Allianz. Dla firmy Allianz projekt Hollandse Kust Zuid jest pierwszą bezpośrednią inwestycją w morską farmę wiatrową.

Ubezpieczyciel zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2030 r. w ramach własnej działalności, a do 2050 r. w ramach własnych portfeli inwestycyjnych oraz ubezpieczeń majątkowych i wypadkowych.

Dominacja przez kilka lat

W 2026 r. ruszyć ma budowana w brytyjskiej części Morza Północnego farma wiatrowa Dogger Bank. Po pełnym uruchomieniu instalacja ta zdecydowanie pokona projekt Hollandse Kust Zuid. Moc zainstalowana Dogger Bank ma bowiem wynosić aż 3,6 GW.

Tę inwestycję w Wielkiej Brytanii realizują wspólnie brytyjski deweloper SSE Renewables, norweski koncern paliwowy Equinor i norweska spółka Vårgrønn specjalizująca się w morskiej energetyce wiatrowej. Farma Dogger Bank powstaje w trzech etapach: Creyke Beck A (1,26 GW), Creyke Beck B (1,2 GW) oraz Teeside (1,2 GW). Projekt rozpoczął się 12 lat temu, a prace budowlane na lądzie ruszyły w 2020 r.

Dotychczas – przed uruchomieniem Hollandse Kust Zuid – największą morską farmą wiatrową na świecie była inwestycja duńskiego koncernu Orsted. Farma powstała w brytyjskiej części Morza Północnego, a pełną operacyjność osiągnęła w sierpniu ubiegłego roku. Mowa o morskiej farmie wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1,3 GW. Instalacja składa się ze 165 turbin wiatrowych zlokalizowanych 89 km od wybrzeża Yorkshire.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA