Rośnie liczba miejsc pracy w fotowoltaice. Polska zdecydowanym liderem

Rośnie liczba miejsc pracy w fotowoltaice. Polska zdecydowanym liderem
Hymon Energy

Ubiegły rok na europejskim rynku fotowoltaicznym okazał się rekordowy nie tylko pod względem zrealizowanych inwestycji, ale także wzrostu liczby zatrudnionych w sektorze PV. Mimo to na europejskim rynku fotowoltaicznym wyraźnie brakuje wykwalifikowanych instalatorów. W kontekście planów budowy europejskiego przemysłu PV mizernie wygląda na razie liczba pracowników zatrudnionych przy produkcji płytek i ogniw fotowoltaicznych.

Rok 2022 okazał się rekordowy pod względem inwestycji w fotowoltaikę w Unii Europejskiej. Moc elektrowni PV w UE wzrosła o ponad 40 GW.

Ubiegły rok był także wyjątkowy pod względem liczby miejsc pracy tworzonych przez firmy fotowoltaiczne na terenie Unii Europejskiej. Według najnowszych danych europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE) w 2022 r. sektor solarny w UE zwiększył liczbę miejsc pracy o 39 proc. – do około 648 tys. W tym około 43 proc. stanowiły bezpośrednie miejsca pracy. Reszta to pośrednie miejsca pracy oszacowane zgodnie z metodologią FTE (full-time equivalent positions).

REKLAMA

Większość miejsc pracy w europejskim sektorze fotowoltaicznym stanowiły etaty związane z montażem systemów fotowoltaicznych (84 proc.). Pozostałe dotyczyły utrzymania instalacji (8 proc.) oraz produkcji komponentów elektrowni PV (7 proc.). Natomiast 1 proc. to były stanowiska związane z recyklingiem starych instalacji.

Kluczowy w strukturze zatrudnienia europejskiego rynku solarnego segment instalacyjny był zdominowany przez instalatorów dachowych systemów PV. Stanowili oni 73 proc. wszystkich zatrudnionych instalatorów, podczas gdy tylko 27 proc. przypadło na instalatorów specjalizujących się w montażu naziemnych elektrowni PV.

Problem UE to produkcja płytek i ogniw

W unijnym przemyśle produkującym komponenty instalacji PV pracowało w ubiegłym roku około 48,2 tys. osób. Najwięcej przy wytwarzaniu falowników – około 35,2 tys. Tylko 15 proc. etatów w przemyśle PV było związanych z produkcją modułów fotowoltaicznych, a 10 proc. – z wytwarzaniem krzemu potrzebnego do produkcji ogniw PV.

Tylko niecałe 750 etatów w całej Unii Europejskiej dotyczyło produkcji bloków, płytek krzemowych i ogniw fotowoltaicznych. To pokazuje fundamentalną słabość europejskiego przemysłu solarnego w kontekście planów zwiększania niezależności UE w łańcuchu dostaw dla sektora PV.

Według SPE w 2022 r. zdolności produkcyjne europejskiego przemysłu solarnego w zakresie krzemu wykorzystywanego do produkcji płytek i ogniw fotowoltaicznych wynosiły około 21,2 GW/rok. W obszarze bloków i płytek krzemowych było to jedynie 0,2 GW, w przypadku ogniw – 0,5 GW, a w zakresie modułów – 7,5 GW. Dużo lepiej wyglądały możliwości produkcji na terenie UE falowników fotowoltaicznych, które miały sięgać 70,7 GW w skali roku.

Polska liderem rynku solarnego w UE

Polski rynek fotowoltaiczny wypracował około 10 proc. ubiegłorocznego wzrostu mocy europejskiej fotowoltaiki. Dzięki temu znowu znalazł się na podium pod względem największych rynków fotowoltaicznych w UE.

Więcej elektrowni fotowoltaicznych w 2022 r. oddali do użytku tylko Hiszpanie (8,4 GW) oraz Niemcy (7,4 GW). Jednak to Polska okazała się liderem europejskiego rynku PV pod względem liczby utworzonych miejsc pracy.

REKLAMA

Według SPE w ubiegłym roku polski sektor fotowoltaiczny tworzył 146,8 tys. etatów. Wyprzedziliśmy Hiszpanię (103,3 tys.), Niemcy (95,6 tys.), Holandię (42,5 tys.) oraz Włochy (41,9 tys.).

 

Zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym vs. wzrost zainstalowanej mocy fotowoltaiki w 2022 roku
Zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym według metodologii FTE (kolor niebieski) oraz wzrost zainstalowanej mocy fotowoltaiki w 2022 r. (kolor żółty) Źródło: SolarPower Europe

Pozycja lidera, którą w 2022 r. utrzymał polski rynek fotowoltaiczny, to zasługa dobrze rozwiniętego sektora dachowych instalacji. Polski rynek PV miał największy udział wśród wiodących rynków solarnych w UE pod względem liczby instalatorów zajmujących się montażem systemów dachowych w porównaniu do systemów naziemnych.

 

Zatrudnienie instalatorów fotowoltaik w 2022 roku: segment dachowy vs. naziemny
Zatrudnienie instalatorów fotowoltaik w 2022: segment naziemny (kolor żółty) i dachowy (kolor niebieski). Źródło: SolarPower Europe

Zdaniem SPE liczba miejsc pracy w sektorze fotowoltaicznym w Polsce do 2027 r. może wzrosnąć w średnim scenariuszu do 163,8 tys. W ocenie stowarzyszenia wyprzedzą nas pod tym względem Niemcy (210,4 tys. etatów) oraz Hiszpania (179 tys.). Znajdziemy się natomiast przed Grecją (87,2 tys.), Włochami (85 tys.) i Francją (82,2 tys.).

Kiedy milion etatów?

Według uśrednionego scenariusza przygotowanego przez SolarPower Europe sektor fotowoltaiczny w Unii Europejskiej osiągnie 1 mln etatów już w 2025 r. Dwa lata później natomiast zwiększy zatrudnienie do 1,2 mln.

SolarPower Europe prognozuje, że w tym roku w Unii Europejskiej powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 53,8 GW, czyli o 13,6 GW większej niż w 2022 r. Z kolei w roku 2027 unijny rynek solarny ma się zbliżyć do rocznego poziomu inwestycji sięgającego 100 GW.

SPE podkreśla, że wdrożenie strategii rozwoju przemysłu fotowoltaicznego w UE, którą opracowano w ramach European Industrial Solar Alliance (ESIA), powinno przyczynić się do utworzenia do 2026 r. dodatkowych 100 tys. etatów w firmach zajmujących się produkcją komponentów elektrowni PV.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.