Dotacje dla polskich producentów paneli i pomp ciepła. Jest projekt rozporządzenia
Resort rozwoju przygotował rozporządzenie, które otwiera drogę do wsparcia środkami publicznymi polskiego przemysłu czystych technologii energetycznych. Wsparcie w formie dotacji ma trafić do producentów paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, turbin wiatrowych, baterii czy elektrolizerów.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) opublikowało projekt rozporządzenia, które ma umożliwić polskim firmom uzyskanie pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych mających na celu budowę gospodarki zeroemisyjnej. Przygotowanie rozporządzenia MRiT wynika z zapisów ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.
Projekt rozporządzenia jest związany z Komunikatem Komisji Europejskiej w zakresie przejściowych środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji na Ukrainę. Zgodnie z tym dokumentem Komisja uzna za zgodną z rynkiem wewnętrznym pomoc na projekty inwestycyjne o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaznacza, że jednym z warunków jest, aby pomoc była przyznawana na podstawie programów pomocy, w których określono szacowany budżet. W związku z tym w celu udzielania pomocy na przyspieszenie inwestycji w sektorach o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę zeroemisyjną niezbędne jest przyjęcie rozporządzenia, które stanowi program pomocowy. Będzie on podlegał notyfikacji Komisji Europejskiej.
Dotacje na produkcję paneli fotowoltaicznych i nie tylko
Wśród projektów inwestycyjnych, które mogą liczyć na dofinansowanie, w projekcie rozporządzenia wymienione zostały:
- produkcja urządzeń takich jak: baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery, urządzenia do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS),
- produkcja kluczowych komponentów przeznaczonych do bezpośredniego użytku jako materiał do produkcji urządzeń, o których mowa wyżej,
- produkcja lub odzysk pokrewnych surowców krytycznych niezbędnych do produkcji ww. urządzeń i kluczowych komponentów.
Wsparcie będzie przyznawane w formie dotacji. Beneficjentami mogą być przedsiębiorcy.
Warunkiem otrzymania dotacji ma być wkład beneficjenta wynoszący co najmniej 110 mln euro. Ponadto wsparcie ma być udzielane pod dodatkowymi warunkami, m.in.: utworzenia wyspecjalizowanych miejsc pracy, lokalizacji inwestycji na obszarze zagrożonym wykluczeniem, inwestycji w OZE.
Zgodnie z projektowanymi przepisami dotacja na podstawowym poziomie nie może przekraczać 15 proc. kosztów kwalifikowalnych, a łączna kwota pomocy nie może być wyższa niż 150 mln euro na przedsiębiorstwo na państwo członkowskie. Jest to podstawowy poziom wsparcia, który może zostać istotnie zwiększony w zależności od spełnienia określonych warunków.
Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia na projekty inwestycyjne o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Debilizm, warunek minimum wkład własny 110 mln euro. Czyli tylko zagraniczni potentaci.
Która polska firma z kapitałem krajowym może wyłożyć 110 mln euro na inwestycje.
I to jest tzw. wsparcie polskiego przemysłu – żyg.
Adam ma rację. Będziemy protestować, 110mln euro. Skrojone pod siebie ?