EBI sfinansuje fotowoltaikę na dachach centrów logistycznych
Największy w Europie pod względem powierzchni najmu deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych otrzyma od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) środki na instalację paneli słonecznych na dachach swoich parków biznesowych.
Notowana na giełdzie spółka CTP, która w całej Europie dysponuje portfelem 10,9 mln m2 powierzchni najmu brutto, pozyskała od EBI pożyczkę w wysokości 200 mln euro na sfinansowanie planu wdrożenia elektrowni fotowoltaicznych. Firma stawia sobie za cel szybki wzrost poziomu wytwarzania energii odnawialnej w swoich obiektach i do nadzorowania programu instalacji PV założyła własną spółkę energetyczną.
Swoje parki CPT wyposaża w systemy fotowoltaiczne na dachach oraz wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc zmniejszyć ślad środowiskowy swoich obiektów. Jest to możliwe dzięki systemom zarządzania budynkami i rozwiązaniom z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Firma zapewnia, że od 2020 r. wszystkie budynki, którymi dysponuje, są „gotowe na energię słoneczną”.
Coraz więcej obowiązkowej fotowoltaiki
10-letnia pożyczka od EBI dla CPT umożliwi szybszą transformację energetyki, co z kolei przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw energii i pobudzenia działań w dziedzinie klimatu. Aktywność EBI na tym polu jest częścią planu REPowerEU, który ma na celu uniezależnienie Europy od importu paliw kopalnych. Jednym z elementów tego planu jest także stopniowe wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach publicznych i komercyjnych, a także na nowych domach.
Firma CPT zakończyła ubiegły rok z 38 MWp zainstalowanej mocy fotowoltaicznej na dachach. W 2023 r. planuje zainstalować dodatkowe 100 MWp. Środki pozyskane od EBI pomogą zrealizować średnioterminowy cel CTP, jakim jest osiągnięcie 400 MWp mocy zainstalowanej do 2026 r.
W planach budynki „dodatnie energetycznie”
CTP współpracuje także z dostawcami energii, aby w miejscach, w których energia odnawialna nie jest obecnie dostępna, także móc ją zapewnić najemcom. W planach firmy jest 100-proc. pokrycie zapotrzebowania na energię dostawami z OZE. Deweloper i operator postawił sobie za cel zwrot z inwestycji w energię fotowoltaiczną na poziomie 15 proc. r/r.
Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego przyspieszy nasze plany maksymalizacji potencjału energii słonecznej w naszym portfelu i pomoże nam osiągnąć średnioterminowy cel, jakim jest instalacja fotowoltaiki o mocy 400 MWp do 2026 r. Pomoże nam również osiągnąć naszą długoterminową wizję, aby nasze parki stały się dodatnie energetycznie, co oznacza, że mogą produkować energię odnawialną i dzielić się jej nadmiarem, z korzyścią nie tylko dla naszych klientów i społeczności lokalnych, w których działamy, ale także dla planety – powiedział Peter Ceresnik, dyrektor operacyjny CTP.
Firma CTP opublikowała pierwszy raport na temat zrównoważonego rozwoju, który przedstawia swoje postępy w zakresie zobowiązań wynikających ze standardów ESG. CTP od dawna jest pionierem w rozwoju zrównoważonych, energooszczędnych budynków. W 2013 r. jako pierwsza zrealizowała budynek BREEAM „Outstanding” poza Wielką Brytanią. Ponadto jako pierwszy europejski deweloper przemysłowy i logistyczny podjęła się certyfikacji BREEAM całego swojego portfolio, obejmującego ponad 200 budynków. Od 2021 r. wszystkie budynki CTP powstają z uwzględnieniem wysokich standardów BREEAM, co daje pewność, że obiekty są energooszczędne.
CTP działa między innymi w Polsce. W zeszłym roku firma nabyła od spółki 7R grunty i projekty budowlane w całej Polsce – dwa w realizacji i kilkanaście w fazie początkowej. Zlokalizowane są na terenie całego kraju i zaoferują około 1,2 mln m2 powierzchni magazynowej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.