Niemcy budują największą elektrownię słoneczną w UE
Trwa budowa największego projektu solarnego w Niemczech. Shell podpisał już umowę PPA na zakup energii z części paneli o mocy 600 MW.
Witznitz Energy Solar PV Park to naziemny projekt fotowoltaiczny planowany na powierzchni 650 ha w pobliżu Lipska w Saksonii. Największy w Niemczech projekt fotowoltaiczny powstaje na terenie byłej odkrywkowej kopalni węgla kamiennego. Projekt elektrowni słonecznej składa się z 1,1 mln modułów. Moc zainstalowana farmy PV wyniesie 650 MW. Po uruchomieniu będzie to nie tylko największa farma fotowoltaiczna w Niemczech, ale w całej Unii Europejskiej.
Obiekt będący własnością Hansainvest Real Assets będzie zarządzany przez Move On Energy. Oczekuje się, że farma fotowoltaiczna Witznitz będzie generowała 575 GWh energii elektrycznej rocznie.
Oddanie ogromnej farmy fotowoltaicznej do użytku zaplanowano na koniec 2023 r. Wtedy też zacznie obowiązywać 15-letnia umowa zakupu energii (PPA) z firmą z grupy paliwowej Shell.
Shell Energy Europe, działając za pośrednictwem swojej spółki Shell Trading and Shipping Company Limited, zajmuje się pozyskiwaniem energii odnawialnej z farm słonecznych i wiatrowych w Europie kontynentalnej i Wielkiej Brytanii oraz sprzedażą jej klientom biznesowym.
Shell Energy Europe zakontraktował już sprzedaż energii z parku fotowoltaicznego Witnitz (z części instalacji o mocy 323 MW). Kupi ją Microsoft.
Rekordowe farmy fotowoltaiczne
Do tej pory największym projektem fotowoltaicznym w UE jest obiekt Francisco Pizarro. Ta farma fotowoltaiczna zlokalizowana jest pomiędzy Torrecillas de la Tiesa i Aldeacentenera w prowincji Cáceres w Hiszpanii. Moc zainstalowana farmy PV wynosi 590 MW, dzięki czemu zapewnia ona produkcję energii odpowiadającą zapotrzebowaniu 334,4 tys. hiszpańskich domów rocznie. To pozwala każdego roku zredukować emisję CO2 do atmosfery o 150 tys. ton. Instalacja zajmuje obszar 1,3 tys. ha. Jak informuje inwestor, wykorzystano na niej dokładnie 1 494 240 modułów fotowoltaicznych, 13 724 trackerów i 313 inwerterów.
Z kolei w maju w Turcji otwarto największą elektrownię słoneczną w Europie. Zbudowana przez Kalyon Energy elektrownia słoneczna w centralnej prowincji Konya może pochwalić się mocą zainstalowaną 1350 MW. Ponad 3,2 mln paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w obiekcie będzie generować około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię prawie dwóch milionów tureckich gospodarstw domowych. Zapobiegnie równocześnie emisji 1,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Szacuje się, że energia pochodząca z tej farmy fotowoltaicznej zwiększy udział energii słonecznej w całkowitej produkcji energii w Turcji o 20 proc.
Kalyon Energy zbudowało elektrownię w ramach krajowej Strefy Zasobów Energii Odnawialnej (YEKA), tureckiej inicjatywy rządowej mającej na celu wsparcie dużych inwestycji OZE.
Największe farmy PV w Polsce
Największa w Polsce farma fotowoltaiczna działa na Pomorzu. To instalacja w Zwartowie o mocy 204 MW, należąca do Goldbeck Solar i Respect Energy. Po rozbudowie moc zainstalowana instalacji ma wzrosnąć do 290 MW. Obiekt zajmuje teren o powierzchni 300 ha, na którego obszarze zamontowano łącznie ponad 378 tys. paneli fotowoltaicznych. Jest to największa instalacja w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Druga największa farma fotowoltaiczna w naszym kraju znajduje się w wielkopolskiej gminie Przykona. Elektrownia fotowoltaiczna zbudowana przez EDPR posiada moc 200 MW. Trzecią pod względem wielkości elektrownią fotowoltaiczną w Polsce jest niedawno uruchomiona farma PV Miłkowice. To instalacja o mocy 113 M.
Wśród największych farm PV znajduje się także farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew w Wielkopolsce. Należąca do Grupy ZE PAK instalacja ma moc zainstalowaną 70 MW.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ile drzew trzeba było wyciąć na to paskudztwo,ile tlenu mniej i ile mniej pochłoniętego CO2. Skórka za wyprawkę
0 MW podawanej mocy o 6:00 rano, ponad 0,5 GW w południe i znowu 0 MW o 19:00… pięknie rozpierdala.la to system elektroenergetyczny w tamtej okolicy 😉