Czesi wprowadzają maksymalną cenę energii dla firm
Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez Czechy program wsparcia dla przedsiębiorstw, który ma na celu obniżenie ich rachunków za energię elektryczną i gaz.
Bruksela uznała za zgodny z unijnym prawem mechanizm wsparcia odbiorców energii i gazu, który przygotował rząd Czech. Budżet dopłat został określony na 19 mld koron, czyli około 3,52 mld zł.
Z dopłat będą mogły skorzystać działające na terenie Czech duże przedsiębiorstwa. Dopłaty będą miały formę bezpośrednich grantów, które zostaną przyznane w przypadku wzrostu cen energii elektrycznej i gazu w 2023 r. w porównaniu do cen z 2021 r.
Czeskie firmy będą mogły skorzystać z dopłat w przypadku, gdy cena energii elektrycznej wzrośnie powyżej 2,5 tys. koron/MWh (około 463 zł/MWh), a cena energii gazu przekroczy 5 tys. koron/MWh (około 926 zł/MWh).
Zgodnie z mechanizmem opracowanym przez czeskie władze spółki obrotu będą sprzedawać przedsiębiorstwom energię i gaz po wskazanych wyżej cenach. W zamian będzie im przysługiwać prawo do rekompensaty.
W Polsce dopłaty dla MŚP
W obliczu ubiegłorocznego kryzysu energetycznego i wzrostu cen energii także dla przedsiębiorstw w Polsce został wdrożony mechanizm maksymalnej ceny energii i przysługujących z tego tytułu rekompensat dla sprzedawców energii. Obejmuje on jednak mniejsze firmy, zaliczane do sektora MŚP.
Zgodnie z ustawą uchwaloną pod koniec ubiegłego roku maksymalna taryfa za prąd dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju w 2023 roku miała wynosić 785 zł/MWh. Natomiast po ostatnich zmianach w prawie firmy z sektora MŚP – jak również podmioty wrażliwe i samorządy – będą płacić za energię 693 zł/MWh, czyli tyle, ile wynosi cena dla gospodarstw domowych za energię zużytą powyżej progu zamrożenia ceny na poziomie z 2022 r.
Prąd dla przemysłu w Czechach tańszy niż w Polsce
Z ostatniego kwartalnego raportu Komisji Europejskiej na temat sytuacji na unijnym rynku energii elektrycznej wynika, że ceny energii dla odbiorców przemysłowych ze średnim rocznym zużyciem między 500 MWh i 2000 MWh w Czechach były wyraźnie niższe niż w Polsce. Wynosiły przeciętnie 8,23 eurocenta/kWh, podczas gdy w naszym kraju cena energii dla takich podmiotów była na poziomie 15,57 eurocentów/kWh. Średnia unijna wynosiła natomiast 21,41 eurocentów/kWh (te wartości nie uwzględniają podatku VAT i innych podlegających zwrotowi opłat).
Inaczej było w przypadku cen energii dla gospodarstw domowych, które w ostatnim kwartale zeszłego roku w naszym kraju były nieznacznie niższe niż w Czechach.
W Polsce średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zużywających 2,5–5 MWh energii rocznie wynosiła 14,66 eurocentów/kWh, a w Czechach było to 15,01 eurocentów/kWh (bez VAT). Ceny energii dla gospodarstw domowych w obu krajach były znacznie niższe od średniej unijnej, która w ostatnim kwartale zeszłego roku wynosiła 29,49 eurocentów/kWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.