Ten projekt całkowicie zdekarbonizuje produkcję cementu

Ten projekt całkowicie zdekarbonizuje produkcję cementu
Fot. Heidelberg Materials

Niemiecka firma Heidelberg Materials, producent m.in. cementu i klinkieru, wdroży w jednym ze swoich zakładów technologię pozwalającą na wychwytywanie dwutlenku węgla. Docelowo projekt ma pozwolić na całkowitą redukcję emisji CO2 do atmosfery.

Heidelberg Materials to jeden z największych na świecie producentów materiałów budowlanych. Jego zakłady znajdują się w około 3 tys. lokalizacji w 50 krajach. W jednej z nich – w Geseke, w Nadrenii Północnej-Westfalii – firma planuje wdrożyć innowacyjny projekt mający na celu wychwytywanie dwutlenku węgla, co ma ograniczyć jego emisję do atmosfery.

Projekt GeZero CCS

Wspomniany projekt nosi nazwę GeZero Carbon Capture and Storage (CCS). Proces polegać ma na wychwytywaniu CO2, a także jego transporcie i składowaniu. W ramach prac planowana jest budowa nowego pieca tlenowo-paliwowego (oxyfuel) II generacji. Dodatkowo wybudowany zostaną: separator powietrzny, jednostka wychwytywania CO2 oraz stacja załadunku wychwyconego CO2, który następnie będzie transportowany do miejsca składowania.

REKLAMA

Za składowanie CO2 odpowiedzialna będzie firma Wintershall Dea, która została partnerem projektu. Dwutlenek węgla po wychwycie będzie koleją transportowany do jej centrum dystrybucji znajdującego się w Wilhelmshaven. Stamtąd będzie przewożony statkiem lub rurociągiem do geologicznych składowisk znajdujących się na Morzu Północnym.

Już teraz wiadomo, że stworzony w ramach GeZero węzeł odbiorczy i cała infrastruktura będzie również obierać CO2 od mniejszych emitentów. Projekt jest skalowalny, co pozwoli osiągnąć końcową wydajność wychwytywania w ilości 700 tys. ton CO2/rok.

Zdaniem przedstawiciela Heidelberg Materials, firma będzie pierwszym podmiotem zlokalizowanym w głębi kraju, który zrealizuje projekt związany z całym zakresem CCS (Carbon Capture and Storage). Budowa obiektu i niezbędnej infrastruktury rozpocznie się w 2026 r., a oddanie do użytku planowane jest na 2029 r. Warto dodać, że całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną ma być pokrywane w 100 proc. za pośrednictwem energii odnawialnej. Na terenie fabryki powstanie nowa instalacja fotowoltaiczna służąca temu celowi.

 

REKLAMA

Wsparcie od UE

GeZero Carbon Capture and Storage (CCS) został zakwalifikowany do otrzymania wsparcia finansowego na realizację od Komisji Europejskiej w ramach Funduszu Innowacji. GeZero uzyskał finansowanie dla projektu zakwalifikowanego do kategorii przedsięwzięć przyczyniających się do generalnej dekarbonizacji.

Na unijnej stronie oraz na stronie Heidelberg Materials nie wskazano kwoty dofinansowania, jednakże mając na uwadze kwoty przekazywane na inne podobne projekty, możemy założyć, że mowa o kilkudziesięciu milionach euro wsparcia.

Oczekuje się, że ostateczna umowa o dofinansowanie zostanie podpisana do końca 2023 r.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.