Chiński przemysł fotowoltaiczny wrzucił wyższy bieg
Pierwsza połowa 2023 roku stała pod znakiem wyraźnego zwiększenia produkcji w chińskim łańcuchu dostaw dla sektora fotowoltaicznego. Produkcję istotnie zwiększyli zarówno dostawcy płytek krzemowych, ogniw, jak i modułów fotowoltaicznych. Kluczowym rynkiem zbytu dla chińskich producentów paneli PV pozostaje Europa.
Z informacji przekazanych przez chińskie władze wynika, że przemysł fotowoltaiczny z Państwa Środka w pierwszej połowie 2023 roku wyraźnie zwiększył obroty.
W Chinach znacząco wzrosła podaż polikrzemu wykorzystywanego do produkcji płytek pod ogniwa fotowoltaiczne. W pierwszej połowie br. chińscy producenci mieli wytworzyć 606 tys. ton polikrzemu, czyli o 66,1 proc. więcej niż w pierwszej połowie zeszłego roku.
Chińczycy w pierwszych sześciu miesiącach tego roku mieli wytworzyć ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 253,4 GW, co oznacza wzrost o 65,7 proc. względem analogicznego okresu zeszłego roku.
Z kolei produkcja modułów fotowoltaicznych w Chinach w pierwszej połowie 2023 wzrosła rok do roku o 65 proc. – ze 123,6 GW do 204 GW.
Rekordy w PV
Duży wzrost produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych jest konieczny, aby chiński przemysł fotowoltaiczny był w stanie zaspokoić szybko rosnące potrzeby globalnego rynku fotowoltaicznego – wobec mocno ograniczonych zdolności produkcyjnych w Ameryce i Europie. Jednocześnie musi on zapewnić odpowiednią podaż modułów w Chinach.
Wyłącznie w pierwszej połowie 2023 roku Chińczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o rekordowej mocy 78,42 GW. Według chińskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej CPIA w całym 2023 roku moc PV w Państwie Środka może wzrosnąć o około 120-140 GW.
Serwis Taiyangnews, który przekazał dane o wzroście produkcji w chińskim przemyśle fotowoltaicznym, informuje ponadto, że w pierwszym półroczu br. producenci z Chin wysłali za granicę moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 108 GW. Oznacza to wzrost eksportu rok do roku o 37,3 proc.
Europa największym klientem
Podobną wartość podają analitycy firmy konsultingowej InfoLink Consulting. Jak informują, chiński eksport paneli fotowoltaicznych w pierwszym półroczu 2023 wyniósł 106,1 GW (wzrost rok do roku o 35 proc.). W samym czerwcu br. osiągnął poziom 18,99 GW.
Według InfoLink Consulting w okresie od stycznia do czerwca 2023 najwięcej modułów PV chińscy producenci wysłali do Europy – 62,4 GW, co oznacza wzrost o 47 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Wyłącznie w czerwcu do Europy miały trafić chińskie moduły o mocy 10,5 GW. Jest to wzrost w porównaniu z eksportem sprzed roku na poziomie 16 proc.
Analitycy podkreślają jednak, że o ile chiński eksport paneli fotowoltaicznych do Europy za pierwszy kwartał 2023 wyraźnie przebił wcześniejsze prognozy, o tyle wzrost odnotowany w tym zakresie w drugim kwartale br. był już mniejszy – wyniósł 11,53 proc.
W obecnym kwartale wzrost eksportu chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy – zdaniem InfoLink – może znowu wyhamować z uwagi na utrzymujące się duże zapasy modułów w europejskich hurtowniach.
Jeżeli Europa nie zwiększy liczby instalacji, to skutki wysokiego poziomu zapasów będą się utrzymywać. Producenci modułów zamykają zamówienia u europejskich nabywców po niższych cenach na drugą połowę 2023 roku, co odzwierciedla wahania cen w całym łańcuchu dostaw i chwilowo słabszy popyt. W tych warunkach popyt w Europie ustabilizuje się, a nawet nieznacznie spadnie w trzecim kwartale tego roku – prognozują analitycy InfoLink.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Zakładając, że PV stawiamy w miarę słonecznych miejscach, to co kwartał dochodzi tyle nowych PV, że wystarczy na całe potrzeby Polski na prąd ….. kwartał, pyk i nie ma potrzeb Polski … kwartał pyk i kolejny raz …. niesamowite, a przecież jeszcze to przyśpiesza
Nawet patrząc na globalny wzrost potrzeb na prąd 540 TWh 2022 i około 700TWh w 2023, to takie możliwe do osiągniecia 450GWp nowych PV w 2023 może w całości zaspokoić wzrost potrzeb przy założeniu, że większość będzie stawiana na chińskich pustyniach, Peru, Arizonie, Kalifornii, Hiszpanii, Maroku itp. … trzeba pamiętać, że w 2023 roku przybędą miliony nowych EV i także miliony pomp ciepła co znacząco zabierze zapotrzebowanie na energię w innych segmentach … no i jeszcze jest nowy wiatr i trochę wody …. liczę, że 2023 rok będzie pierwszym rokiem w historii (poza covid), gdzie zapotrzebowanie na paliwa kopalne spadnie i ta zasada już się utrzyma 🙂
I zwiększoną inwigilacje i szpiegowanie Europy.
Już nie tylko chińskie inwertery ale nawet chińskie komunistyczne małe urządzenia szpiegują.
https://www.money.pl/gospodarka/nawet-filtry-do-wody-nas-szpieguja-ekspert-mowi-wprost-w-chinach-panstwo-moze-wszystko-6931906761569921v.html
Małe tego , ze wspierają Putina to jeszcze totalnie szpiegują.
@oo
Jak Ty to niby liczysz? Polskie zapotrzebowanie na prąd to około 160 – 180 TWh. Żeby tyle wygenerować to potrzebowalibyśmy 160-180MW w PV – tyle Chiny nie produkują nawet przez rok.
Nie bardzo rozumie … Chiny pomagają rosji i dostarczają im broń rużnorodną za nasze pieniadze… Tak naprawdę to kazdy z nas legalnie sponsoruje rosję w wojnie … Ja nie mam chinskich paneli na ssoim dachu, ja mam Polskie, tylko i wyłącznie polskiej produkcji, tak samo jak i caly zestaw ktory jest potrzebny aby fotowoltaika działała poprawnie jest polskiej produkcji… Tak naprawde to nic z chin nie kupuję, zawsze zwracam uwagęna metkę gdzie jest co wyprodukowane…np: wolę szampon do włosów Bambino jak co kolwiek innego
@mwa
po pierwsze podkreśliłem, że piszę o PV postawionych w miarę słonecznych miejscach, czyli nie w Polsce, a tam jest od 1,5 do 2,0 MWh/rok z każdego kWp w PV tak więc, aby zaspokoić Polskie potrzeby potrzeba gdzieś 110 MWp, a nie 160-180MWp
co do produkcji, to zupełnie nie rozumiem … przecież właśnie w tym artykule masz dane, że w samych Chinach było wyprodukowanych ponad 200MWp w PV i to tylko w pierwszym półroczu 2023 z ogromną tendencją wzrostową … nawet jeśli Chiny mają 80% produkcji, to na świecie coś jednak jeszcze powstaje
tak więc … kwartał i Polski w prądzie nie ma .. kwartał itp