Ogromne finansowanie dla PGE na projekt Baltica
Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zatwierdziła wsparcie finansowe dla inwestycji PGE na polskim Bałtyku. Morska farma wiatrowa budowana jest we współpracy z duńską firmą Orsted.
Projekt morskiej farmy wiatrowej (MFW) Baltica uzyskał wstępną decyzję kredytową EBI. Łączny pakiet finansowania wynieść ma 1,4 mld euro.
Inwestycja Baltica realizowana jest w paru etapach. Jak informuje PGE, dla każdego z nich – tj. Baltica 2 i Baltica 3 – EBI przewiduje po jednej transzy do uruchomienia w formule Project Finance w wysokości 350 mln euro; do tego przewidziano także po jednej transzy do uruchomienia na podstawie gwarancji instytucji finansowych, banków lub agencji kredytów eksportowych.
– Uzyskanie wstępnej decyzji kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego to znaczący krok dla finansowania budowy największej morskiej farmy na Bałtyku – skomentował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jak zaznaczyła prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI: – Dywersyfikacja źródeł energii i uniezależnienie się od paliw kopalnych są kluczowymi zadaniami dla Polski i dla Unii Europejskiej i morskie farmy wiatrowe Baltica są bardzo ważnym projektem realizującym te cele.
Projekt Baltica
MFW Baltica to projekt realizowany przez PGE i Orsted. Łączna moc zainstalowana tej farmy wiatrowej wyniesie około 2,5 GW. Etap Baltica 2 – o mocy 1,5 GW – ma być oddany do użytku w roku 2027. Natomiast Baltica 3 (1 GW) ma zostać uruchomiona do końca bieżącej dekady.
Niedawno inwestorzy informowali o podpisaniu umów na dostawę kabli i fundamentów dla projektu Baltica 2. Umowy zostały zawarte z konsorcjum hiszpańskich firm Navantia-Windar oraz chińską spółką Orient Cable (NBO). W pierwszym kwartale br. wybrana została firma pełniąca funkcję inspektora nadzoru w zakresie prac technicznych oraz dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska (HSE).
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Baltica 2+3 wydana została jesienią ubiegłego roku. Z kolei decyzję środowiskową dla samej farmy wiatrowej inwestorzy uzyskali w styczniu 2020 roku. Projekt ma wydane pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp (PSzW) oraz ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK). Podpisane zostały również umowy dotyczące przyłączenia instalacji do sieci przesyłowej. Projekt Baltica uzyskał prawo do kontraktu różnicowego (CfD).
Finansowanie EBI
Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ostatniej dekadzie przeznaczyła prawie 100 mld euro na finansowanie unijnego sektora energetycznego. W 2022 roku bank podpisał wsparcie finansowe na łączną kwotę ponad 20,8 mld euro na projekty w zakresie efektywności energetycznej, OZE, energii elektrycznej i magazynowania w UE.
W lipcu br. zarząd EBI zwiększył pulę środków na projekty z obszaru czystej energii, żeby wesprzeć główny cel REPowerEU, tj. uniezależnienie Europy od importu rosyjskich paliw kopalnych. W ciągu najbliższych 5 lat EBI przeznaczy na ten cel 45 mld euro.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.