Morska farma wiatrowa RWE naszpikowana innowacjami
Ta inwestycja RWE ma być polem do popisu dla innowatorów. Wdrożone i przetestowane rozwiązania posłużą do udoskonalenia technologii stosowanych w morskiej energetyce wiatrowej. Koncern zapewnia, że opracował koncepcję morskich farm wiatrowych nowej generacji, które można doskonale zintegrować z systemem energetycznym.
Morska farma wiatrowa budowana przez OranjeWind, spółkę RWE, będzie zlokalizowana około 53 km od wybrzeża Holandii. Inwestycja powstanie w holenderskiej strefie Hollande Kust West (HKW) VII. Projekt zakłada budowę instalacji wiatrowej na morzu o mocy 760 MW oraz elektrolizera na lądzie o mocy 600 MW. To jednak nie wszystko.
– Dla zapewnienia pełnej integracji systemowej morskich farm wiatrowych nasza koncepcja HKW VII zakłada idealne dopasowanie podaży i popytu poprzez połączenie morskiej energii wiatrowej z elektrolizerem o mocy 600 MW do produkcji ekologicznego wodoru oraz innymi elastycznymi rozwiązaniami w zakresie popytu, takimi jak kotły elektryczne i akumulatory – powiedział Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind w RWE Renewables.
Ponadto firma zamierza wykorzystać rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych i system prognozowania mocy LiDAR.
Wszystkie te plany są odpowiedzią na wyzwania związane z dopasowaniem wahań w produkcji energii elektrycznej z OZE do elastycznego zapotrzebowania na energię. RWE opracowało własną koncepcję integracji morskich farm wiatrowych z holenderskim systemem energetycznym.
40 partnerów
Realizowany projekt ma się przyczynić do szybszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. RWE będzie współpracowało z 40 partnerami – start-upami i innowatorami, którym umożliwi sprawdzenie ich rozwiązań w środowisku operacyjnym, a także klientami i partnerami przemysłowymi, których RWE chce wesprzeć w dekarbonizacji działalności poprzez dostarczanie zielonej energii i stworzenie sieci dystrybucji ekologicznego wodoru.
Koncern zamierza też współpracować z instytucją badawczą TNO oraz holenderskimi ośrodkami naukowymi i szkołami, rozwijając innowacje w offshore.
Duża część inwestycji RWE planowana jest w rejonie Groningen i Brabancji w kooperacji z partnerami z tych regionów. Nadrzędnym celem firmy jest dopasowanie zapotrzebowania na energię do profilu wytwarzania farmy wiatrowej, co ma się przyczynić do stabilizowania systemu energetycznego.
RWE określa tę inwestycję i powiązane z nią plany mianem kompleksowego programu badawczo-rozwojowego.
Zgoda na inwestycję
Koncern brał udział w holenderskim przetargu na zagospodarowanie morskiej strefy Hollandse Kust West. Konkurs został rozstrzygnięty w listopadzie ubiegłego roku i RWE uzyskało prawo do budowy farmy wiatrowej.
Inwestycja powstanie bez wsparcia rządowego. Ma być zrealizowana do 2026 roku.
RWE ma obecnie w eksploatacji morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy około 3 GW. W trakcie budowy są projekty Sofia (1,4 GW, Wielka Brytania) i Kaskasi (342 MW, Niemcy). Ponadto ma łącznie ponad 10 GW mocy w fazie rozwoju. Holandia stanowi jeden z kluczowych obszarów działania niemieckiego koncernu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.