Szwajcarska firma oferuje dachówki solarne na każdy dach
Wywodząca się ze Szwajcarii firma Freesuns produkuje i sprzedaje dachówki solarne, które według producenta pasują do każdego dachu. Zrealizowane projekty pokazują, że Szwajcarzy rzeczywiście zawiesili poprzeczkę wysoko.
Freesuns ma w ofercie cztery serie dachówek: Solaris VDiamond Terracotta, Solaris Heritage, Solaris Premium Black oraz Solaris Classic. Każda seria daje inne efekty wizualne, a także jest w stanie generować różną ilość energii w przeliczeniu na metr kwadratowy.
Od 97 do 150 W/m2
Jak podaje producent na swojej stronie, wszystkie ww. serie dachówek solarnych charakteryzują się różnym maksymalnym uzyskiem z metra kwadratowego. Seria Classic może zaoferować w szczycie do 150 W/m2, seria Premium Black – 144 W/m2, Heritage – 138 W/m2, a najsłabsza seria VDiamond Terracotta oferuje do 97 W/m2.
Przy porównaniu wskazanych liczb z wydajnością – w przeliczeniu na metr kwadratowy – klasycznych modułów PV (zazwyczaj około 200 W/m2) wyniki uzyskane przez Freesuns nie wydają się konkurencyjne. Jednakże solarne dachówki firmy oferują wartość dodaną w postaci szerokiej palety kolorów oraz elastyczności umożliwiającej dopasowanie ich do nieregularnych powierzchni dachów.
Szeroka paleta kolorów i kształtów
Osoby ceniące estetykę mogą docenić to, że szwajcarski producent oferuje różne kształty i kolorystykę w poszczególnych liniach swoich modułów PV. W serii VDiamond Terracotta dostępne są trzy kolory: Terracotta, brąz i czerwień. Niezależnie od koloru dachówka układana jest w na wzór obróconego o 45 stopni kwadratu, a poszczególne elektrody są widoczne gołym okiem na wierzchniej części dachówki solarnej.
Solaris Heritage z kolei jest dostępny w kolorze matowej szarości i nie zawiera widocznych elektrod przewodzących. Kształt pojedynczej dachówki to prostokąt, a dach wyłożony taką dachówką solarną ma na pierwszy rzut oka nie sprawiać wrażenia dachu solarnego.
Solaris Premium Black natomiast to lśniąco czarna prostokątna dachówka solarna, również pozbawiona widocznych elektrod na przedniej powierzchni. Sprawdzi się tam, gdzie domownicy cenią sobie estetykę, lubią czarne dachy i są w stanie pogodzić się z nieco niższymi uzyskami energii.
Ostatnia seria – Solaris Classic – oferuje najwyższą gęstość mocy spośród wszystkich dostępnych wariantów, jednocześnie zachowując prostokątny kształt i widoczne srebrne ścieżki przewodzące na powierzchni dachówki. Występuje ona jedynie w kolorze lśniącej czerni.
Freesuns twierdzi, że opracowane przez firmę rozwiązania spełnią wymagania najbardziej wymagających projektów z nieregularnymi dachami. Na potwierdzenie szwajcarski producent pokazuje na swojej stronie internetowej m.in. dach wykonany dla szkoły Central 2 w Meggen w Szwajcarii. Powstała tam instalacja fotowoltaiczna na bazie dachówek solarnych z serii Solaris Classic pokrywająca całą powierzchnię zakrzywionej połaci dachowej.
Przydatny kalkulator
Freesuns na swojej stronie internetowej zamieścił prosty kalkulator, który pomaga wstępnie określić koszty budowy dachu solarnego z wykorzystaniem wybranej przez klienta serii dachówek. Wymaga on jedynie wprowadzenia danych o powierzchni dachu i wskazania produktu, którym klient jest zainteresowany.
Osoby, które chcą otrzymać dokładniejszą ofertę, muszą oprócz ww. informacji podać m.in. układ dachu, informację o tym, czy dach będzie montowany na budynku nowym czy poddawanym renowacji, a także swoje dane teleadresowe.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
342 000 zł + VAT to koszt samych dachowek z falownikami BEZ montażu za moje 165mkw dachu.
To ja podziękuję, chyba tylko na zabytki się nadaje gdzie „cena nie gra roli”.