Famur będzie remontować turbiny wiatrowe
Famur otrzymał zlecenie na serwisowanie jednej z farm wiatrowych należących do spółki Energa Wytwarzanie. W ramach umowy będzie remontować elementy elektrowni wiatrowych.
Energa Wytwarzanie jest właścicielem farmy wiatrowej Karścino w województwie zachodniopomorskim – o mocy 90 MW. Naprawą przekładni głównych w elektrowniach wiatrowych oraz dostawą komponentów zamiennych dla farmy zajmie się Famur.
Farma wiatrowa Karścino powstała w latach 2007–2009. Zbudowała ją hiszpańska grupa Iberdrola. Następnie Hiszpanie sprzedali ją razem ze swoimi innymi aktywami, które posiadali na polskim rynku energetyki wiatrowej. Farmy i projekty wiatrowe Iberdroli kupiły Energa i PGE. Do Energii trafiła m.in. instalacja Karścino.
Inwestycja ta była realizowana w trzech etapach. W każdym zastosowano elektrownie wiatrowe niemieckiego producenta Fuhrlander – model FL MD77. W sumie zainstalowano 60 tego rodzaju turbin. Moc każdej z nich wynosi 1,5 MW, a średnica łopat wirnika sięga 77 metrów. Wieże elektrowni wiatrowych liczą 100 metrów, a ich masa wynosi 275 ton, z czego ciężar gondoli to około 52,5 tony. W turbinach zastosowano generatory asynchroniczne, napędzane za pośrednictwem przekładni planetarnych o przełożeniu około 1:100.
Farma wiatrowa Karścino ma wytwarzać około 170 GWh energii elektrycznej rocznie. Energia wiatrowa w takiej ilości odpowiada zapotrzebowaniu około 80 tysięcy średniej wielkości gospodarstw domowych.
Remont elektrowni wiatrowych
Na terenie stacji elektroenergetycznej wchodzącej w skład infrastruktury energetycznej obsługującej farmę wiatrową Karścino stacjonuje grupa serwisantów, która zajmuje się utrzymaniem farmy. W celu serwisowania elektrowni wiatrowych teraz Energa Wytwarzanie skorzysta także z usług firmy Famur.
W ramach umowy Famur będzie prowadzić remonty przekładni głównych dla turbin Fuhrlander FL MD 77 oraz pozostałych typów turbin wiatrowych należących do Energi Wytwarzanie.
Kontrakt obejmuje także naprawy komponentów falownika wraz z produkcją innych alternatywnych części zamiennych dla turbin Fuhrlander FL MD 77.
Famur i Energa Wytwarzanie już wcześniej współpracowały w zakresie serwisu elektrowni wiatrowych. Na podstawie umowy zawartej w zeszłym roku Famur m.in. remontował przekładnie turbin zainstalowanych w FW Karścino.
– Na podstawie umowy Energa Wytwarzanie będzie zlecać nam remonty przekładni. Szacujemy, że pozwoli ona wykonać około 20 remontów. Cieszymy się, że kolejny raz Energa Wytwarzanie doceniła nasze zaawansowanie w obszarze rozwiązań i usług dla sektora wiatrowego. Obecna umowa potwierdza, że posiadamy kompetencje, by rozszerzać naszą ofertę dla sektora OZE i realizować zamówienia dla największych firm na tym rynku – mówi Piotr Monsiorski, dyrektor handlowy w dziale Rozwój Energetyki Wiatrowej w firmie Famur.
Zielona transformacja grupy Famur
Famur podkreśla, że rozwój usług w obszarze energetyki wiatrowej opiera na wypracowanych przez lata kompetencjach oraz doświadczeniu w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu, które obecnie skupione są w segmencie Famur. To jedne z elementów, które grupa wykorzystała w procesie zmiany modelu biznesowego i utworzenia Grupy Grenevia.
Grenevia, która powstała na bazie Famuru, integruje i rozwija działalność czterech segmentów biznesowych. Obejmują one: fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu skoncentrowane w spółce Projekt Solartechnik; systemy bateryjny, magazyny energii i elektromobilność w ramach IMPACT Clean Power Technology; urządzenia z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązania dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen.
Technologie i produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej pozostają w obszarze działalności firmy Famur.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Panowie z Energi powinni zając się tematem repoweringu tej farm wiatrowej. Lokalizacja jest bardzo korzystna,
i będzie można w przyszłości zamontować spokojnie z 40 nowych elektrowni o mocy 7 do 10 MW każda.
To może być świetny projekt. Teraz z elektrowniami FL77 to raczej ciekawe wyznanie i zabawa w naprawy.
Kolejne buble się sypią wiatry są takie liche więcej stoją nisz produkują jednym słowem lipa to wszystko.
Piotr, szacun
Firma o takim potencjale powinien już od dawna przygotowywać się do produkcji własnych, miltimegawatowych turbin wiatrowych a nie chwalić się że będzie ASO dla staroci.